środa, 5 maja 2021

Mądre książki dla przedszkolaków cz.II

Zapraszam was na kolejny przegląd książek dla przedszkolaków, które uczą, bawią, wzruszają, śmieszą. Każda z nich jest inna, ale w każdej z nich poruszane są ważne i ciekawe tematy. Julia przynosi skarpety

Julia jak to bywa z małymi dziećmi, uwielbia chodzić z gołymi stópkami. Babcia, martwiąc się, żeby dziewczynka nie zmarzła, prosi ją żeby szybko założyła skarpetki. Jednak zanim psotna Julia je znajdzie, sprawdza jak się chodzi w butach taty, czy zimowa czapka jest naprawdę ciepła, czy spódniczka w kwiatki dobrze leży i czy pasują do niej zielone rękawiczki. Na samym końcu Julcia przynosi torebkę mamy i zgadnijcie co w niej znajduje :)
Julia przynosi skarpety to książeczka przeznaczona dla najmłodszych maluchów, które dopiero poznają otaczający je świat. W tej części najmłodsi czytelnicy wraz z małą Julcią uczą się nazywać przedstawione w opowiadaniu części ubrań.

Świat w piżamie


Krzyś to przedszkolak, który ciekawy jest otaczającego go świata. Podczas wieczornego czytania przez mamę książki na dobranoc, nasz bohater dowiedział się, że pieczywo robione jest w nocy. Było to dla niego wielkie zaskoczenie, ponieważ myślał, że tak jak on wszyscy śpią w tym czasie. Od tego momentu w różnych rozmowach z rodziną okazywało się, że oprócz piekarza są też inni ludzie pracujący w różnych zawodach, którzy nie śpią w nocy. Noc nie jest taka spokojna jak myślał, noc tętni życiem.

 Z książki dzieci dowiedzą się, że nocą pracuje piekarz, handlarze kupują warzywa i owoce na wielkich giełdach, odbywa się transport produktów do sklepów, dyżur mają lekarze, pielęgniarki, policjanci, strażacy. Nocą wożą ludzi piloci, kierowcy taxówek, pociągów autobusów. Oprócz kierowców w nocy pracuje również inny personel obsługujący pasażerów. Nocą również tętni życie w drukarniach, które drukują codzienne gazety, w radio dziennikarze prowadzą na żywo audycje nawet w późnych godzinach. Świat nocą okazał się dla Krzysia fascynujący, tak również będzie dla innych przedszkolaków, którzy mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że gdy oni smacznie śpią na świecie życie tętni, ludzie pracują by inni mogli korzystać z ich pracy.

 To bardzo ciekawie napisane opowiadanie, z dużą ilością szczegółów opisujących dane zawody, która zilustrowana jest prześlicznymi rysunkami. Bardzo wam ją polecam.


Jeszcze jakiś czas temu o emocjach się nie rozmawiało z dziećmi, spychało się je w najciemniejszy kont relacji międzyludzkich. Okazywanie szczególnie tych negatywnych było źle odbierane przez innych. Co z tego wynikło? Powstało kolejne pokolenie dorosłych, którzy nie potrafili uporać się z własnymi emocjami oraz z emocjami innych ludzi. Nie mieli dobrze rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, czyli zdolności rozpoznawania u siebie oraz u innych osób stanów emocjonalnych oraz umiejętność radzenia sobie z emocjami swoimi i innych ludzi. 


Książka Owocoemocje, czyli jak się czujesz w swojej skórze pokazuje dziecku jak wiele emocji może nami targać, jak bywają one skrajne. Podczas lektury tej propozycji możemy rozmawiać z dziećmi o uczuciach swoich oraz innych ludzi. To bardzo ważny temat, dlatego nie odsyłajcie nigdy dziecka bez odpowiedzi i pomocy w zrozumieniu jego własnych uczuć. Jeżeli dobrze pokierujecie rozwojem inteligencji emocjonalnej u swojego dziecka, jego życie jako dorosłego człowieka będzie prostsze. Dzięki takim książkom rozmowa z maluchami staje się prostsza i jest szansa, że nasze dziecko wyrośnie na empatycznego człowieka.

Kazik to mały chłopiec, który za kilka dni idzie po raz pierwszy do szkoły. Bardzo tego nie chce. Woli, jak do tej pory przebywać z babcią, która jest dla niego wzorem. Babcia nauczyła Kazika, że przy śmietniku można znaleźć wiele skarbów. Pewnego dnia chłopiec znajduje w nim tajemniczą, starą walizkę, którą zabiera do domu. Znajduje w niej dużo ciekawych rzeczy: misia, procę, gwizdek ptaszka, pozytywkę i inne. Wieczorem, gdy Kazio jest sam miś przemawia do niego i opowiada swoją historię. Mówi mu, że zabrano go od jego przyjaciela Zbysia. Nasz bohater postanawia pomóc mu go odnaleźć. Czy znajdą Zbysia w szkole do której chodzi Kazik? A może Zbyś nie jest już małym chłopcem?
O Kaziku i misiu Słoniku to piękna, poruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, przezwyciężaniu przeszkód w dążeniu do celu oraz poruszony jest jeszcze jeden bardzo ważny temat o którym wcześniej nie wspomniałam. Nasz główny bohater nie ma taty, za którym bardzo tęskni. Z opowiadania dowiadujemy się, że pewnego dnia odjechał w dal samochodem i nigdy nie wrócił. Kazio często śni o tacie, że z nim rozmawia,  wspomina razem przeżyte chwile. Chłopiec też nie lubi samochodów, ponieważ to samochodem odjechał jego tata. Na sam koniec opowiadania dowiadujemy się, że tata Kazia bardzo zabolało serce, zabrał go biały samochód (karetka) i już nigdy nie wrócił, co łatwo można się domyślić oznacza śmierć taty naszego bohatera. Książka ta pokazuje jak najmłodsi przeżywają odejście najbliższych i jak próbują sobie z tym radzić.


365 wierszy i rymowanek to zbiór klasycznych, ponadczasowych i mądrych utworów, który liczy sobie aż 400 stron. Jeden dzień to jeden wiersz lub dziecięca rymowanka znana z podwórkowych zabaw, na których wychowały się pokolenia dzieci. Dodatkowo w tym zbiorze uwzględniono różne święta – te znane nam wszystkim, ważne i doniosłe takie jak: Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Mamy,, a także te nietypowe, jak. np. Światowy Dzień Pieczenia, Dzień Życzliwości, Dzień Kundelka, Wielki Dzień Pszczół, Dzień Królewny, czy Dzień Elektryka.
W zbiorze znajdziemy utwory takich poetów jak: Jana Brzechwa, Julian Tuwim, Urszula Kozłowska, Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, Agnieszka Frączek, Władysław Broniewski, Janina Porazińska, Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro, Wanda Chotomska, Danuta Wawiłow i wielu innych mniej bardziej lub mniej znanych poetów.

Warto czytać dzieciom wiersze od najmłodszych lat, żeby zaszczepić w nich miłość do tego pięknego gatunku literackiego, który jest doceniany przez tak nieliczną część społeczeństwa.
TOP