wtorek, 18 maja 2021

Mądre książki dla przedszkolaków cz.III

 Zapraszam na trzecią część mądrych książek dla przedszkolaków, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku wydawniczym. Znajdziecie w nim wiele ciekawych, mądrych i pięknie zilustrowanych propozycji, które warto mieć w swojej biblioteczce.Mądre książki dla przedszkolaków


Jadzia Pętelka mówi czułe słówkaMała Jadzia to słodka przylepa, która jak większość małych dzieci nie ma problemu z okazywaniem uczuć swoim najbliższym. W tym opowiadaniu Jadzia budzi się niedzielnego poranka i postanawia, że wszystkim okaże jak bardzo ich kocha. Idzie do brata Stasia, którego łaskocze w piętę i mówi mu, że go kocha, następnie idzie do mamy i taty całując mamę w oko, a tatę w nos i oczywiście mówiąc im, że ich kocha. Reszta niedzielnego poranka mija równie miło. Jadzia dla każdego jest miła i mówi czułe słówka. Atmosfera w domu Jadzi jest bardzo sympatyczna i każdy jest uśmiechnięty i zadowolony, bo panuje spokój miłość i wzajemny szacunek.
To bardzo urocze opowiadanie, które ukazuje obraz fajnej, szczęśliwej rodzinki, która nie ma problemu z okazywaniem sobie uczuć, mówieniem miłych słów, byciem razem w niedzielny poranek, bez pośpiechu, stresu. Bycie razem to słowo kluczowe. Bycie dla siebie, nie tylko przebywanie w jednym pomieszczeniu. Czytając tę książkę widzimy obraz idealnej rodziny, czyli takiej, która się kocha i sobie to okazuje.

PrzytulozaurMały Przytulozaur zazwyczaj przebywał z tatą, ale pewnego dnia usłyszał zew zabawy i sam wyruszył w jej kierunku. Trafił na plac zabaw, na którym były inne dzieci. Nasz bohater chętnie dołączył się do zabawy, lecz w pewnym momencie w małej sprzeczki wywiązała się wielka awantura wśród uczestników. Nasz Przytulozaur bardzo się tą sytuacją zmartwił, poczuł się przytłoczony. Dziobak, który przechodził koło naszego malucha, zapytał się jak zwykle sobie radzi w takiej sytuacji. Okazało się, że najlepszym lekarstwem jest przytulas. Maluch poszedł i wyprzytulał wszystkich, co przywróciło dobry nastrój. Na końcu książki znajdziemy mądrą sentencję, że gdy darzy się innych życzliwością to otwieramy drzwi bliskości, a kluczem do sukcesu jest uprzejmość.
Jak widzicie w książce nie odkryto niczego nowego, lecz często sami o tym zapominamy, dlatego bardzo ważne jest żeby czytać dzieciom takie książeczki, które mówią, żeby być miłym, uprzejmym dla innych. Dzięki takiemu zachowaniu budujemy z innymi bliskość, tak możemy się z kimś zaprzyjaźnić, a nawet jeżeli nie zaprzyjaźnić, to żyć w miłej, bezkonfliktowej atmosferze, która jest tak ważna.


Kocie opowiastki. Gucio i cała reszta
Kocie opowiastki. Gucio i cała reszta to druga część książki, której głównymi bohaterami jest pewna rodzinka kotów. Poznajemy je w pierwszej części, natomiast druga część to kontynuacja, lecz można ją czytać osobno, ponieważ każdy rozdział to krótka historyjka z życia któregoś z kotków. Na początku poznajemy Gucia, który jest narratorem w książce i to właśnie on opowiada nam przeróżne śmieszne historyjki z życia członków jego kociej rodzinki. Na początku dowiadujemy się, że Gucio to jeszcze mały kotek, który urodził się u Tomka i Magdy. następnie wzięła go do siebie sąsiadka, ale pewnego dnia uciekł od niej i znowu wrócił do swojej mamy i siostry Peli oraz wujka. Na śniadanko i kolację do państwa zaglądała również jego babcia. Inne rodzeństwo znalazło nowe domy, ale i ich historie poznamy. 
Są to króciutkie, ale zabawne opowiadania w których dowiemy się jak wygląda urlop na wsi z kotkami, dlaczego z domu państwa zniknął rododendron i juka, jak wygląda Wigilia z punku widzenia kota i wiele innych historyjek.

To ciekawa i sympatyczna książeczka dla maluchów, które lubią kotki i ich psotną naturę, idealnie nadająca się na  czytanie przed snem.


Zuzanna. Co było najpierw: kura czy przyjaźń


Czy kura może być zwierzątkiem domowym i przyjaźnić się z małą dziewczynką? Tego dowiecie się z tej przesympatycznej książeczki po tytułem Zuzanna. Co było najpierw kura czy przyjaźń? Pewnego dnia nasza młoda bohaterka wraz z tata pojechała na rowerze do parku. Niestety jej ulubione huśtawki były zajęte, dlatego dziewczynka zaczęła rozglądać się wokoło i ku jej niedowierzaniu zobaczyła kurkę, która skubała ziemię. Zuzia zawołał tatę i zapytała się, czy może wziąć kurkę do domu, bo przecież park to nie miejsce dla takiego zwierzęcia. Tata się zgodził, bo nie przypuszczał, że uda jej się ją złapać. Jeżeli Zuzia czegoś chce, to to osiąga i tak do domu dziewczynka powędrowała ze złotą kurka, bo tak właśnie ją  nazwała. 

Jak Zuzia będzie się opiekowała kurką, czy znajdzie się jej właściciel, a może zwierzę zostanie u dziewczynki w domu? Tego dowiecie się z tej przesympatycznej opowieści o przyjaźni dziecka i zwierzęcia, o dążeniu do celu pomimo przeszkód i nie poddawaniu się. Myślę, ze ta książka spodoba się najmłodszym czytelnikom, ponieważ jest wesoła, zabawna i bardzo sympatycznie napisana.


Tappi i tajemniczy gośćTappi to miły wiking, który mieszka w Szepczącym Lesie wraz ze swoimi przyjaciółmi. Książeczki z tej serii już nie raz gościły u nas na stronie. Nic w tym dziwnego ponieważ jest to bardzo lubiana seria przez dzieci i dorosłych. W części pt. Tappi i tajemniczy gość  znajdziemy 7 opowiadań, tematycznie nie powiązanych ze sobą. Każde z nich to inna historia. W tej części zostały poruszone bardzo ważne tematy. Pierwsze opowiadanie porusza temat śmiecenia w lesie. Dzieci w Szepcącym Lesie idą na wycieczkę i wyrzucają na ziemię papierki po kanapkach. Z tych papierków tworzy się  wielki potwór, który zwie się papierzydłem i zaczyna zaśmiecać cały las. W kolejnym opowiadaniu Chichotek zaczyna mieć dziwnego focha, nie chce iść do przedszkola, a gdy już tam idzie przeszkadza innym dzieciom w nauce literek. Nie chce też czytać książek. Co się stało z Chichotkiem? Czy jego zachowanie ma coś wspólnego z nauką literek? 

W kolejnych rozdziałach Tappi wraz z przyjaciółmi będzie świętował urodziny Dębu Starodzieja, dzieci w Szepcącym Lesie nawiedzą złe sny, poruszony został tutaj również temat tremy przed występem.

Jak widzicie książka zawiera w sobie wiele mądrych treści, porusza problemy, które mogą dotknąć każdego przedszkolaka, takie jak strach przed nauką, trema, temat zaśmiecania lasu oraz problem złych snów. Tappi i jego przyjaciele nauczą was jak postępować w danych sytuacjach.


Myślę, że każdy z was znajdzie wśród tych książek coś idealnego dla swojego przedszkolaka.

TOP