czwartek, 6 maja 2021

Szeptanka o krasnoludkach

 Wierzycie w krasnoludki, biesy, strzygi i inne niezwykłe stworzenia. Pewnie nie, ale w czasach Słowian wierzenia były ciut inne niż w naszych czasach, ale ślad po nich pozostał i właśnie o nich opowiedzą wam krasnoludki w książce Szeptanka o krasnoludkach wydawnictwa Zielona Sowa.Szeptanka o krasnoludkach


Nasi mali bohaterowie książki, przeniosą młodego czytelnika w czasy Słowian i przeprowadzą go przez pory roku pokazując cykliczność natury oraz dowiedzą się jak wyglądały słowiańskie obrzędy.


 Naszą wędrówkę zaczynamy zimą, w dzień Szczodrych Godów, gdy na środku domu stawiano snop zboża zwany Diduch, który miał uosabiać domowe bóstwo, mające przynieść domownikom urodzaj i dostatek na cały kolejny rok. W czasie tych obrzędów chłop przebierał się za turonia i chodził od chaty do chaty, tupiąc i bodąc kobiety i dzieci. Ten kto nie wpuści turonia, nie może się spodziewać w kolejnym roku urodzaju. Wszystkiemu towarzyszyły głośne śpiewy i harce.


W drugim opowiadaniu po zimie następuje wiosna i wówczas obchodzone są Jare Gody. Ludzie tupiąc, hałasując szli z kukłą odzianą jak kobieta nad rzekę, palili ją, następnie wrzucali do rzeki, żeby przegonić zimę. Czy z czymś wam to się kojarzy. Tak, oczywiście ta kukła to marzanna. Zwyczaj ten kultywowany jest po nasze czasy.


Na koniec wiosny ówcześni ludzie obchodzili Zielone Świątki. Ścinali brzózkę, którą stawiali przed chatą, pletli wianki, okadzali domostwa, żeby chronić się przed biesami i strzygami. Myślę, że i o tym obrzędzie słyszeliście. Natomiast na sam koniec opisane są dożynki, które rolnicy obchodzą hucznie do dnia dzisiejszego.Szeptanka o krasnoludkach to bardzo ciekawie napisane opowiadanie z której młodzi czytelnicy poznają tak ważne dla naszych przodków obrzędy. Poznają ich historię, znaczenie, symbolikę. Gdy w przedszkolu będą robić Marzannę, już będą wiedzieli dlaczego tak się robi i jak nazywał się ten obrzęd w czasach naszych przodków.

Nie sposób nie wspomnieć o bajecznych ilustracjach i ciekawie wplecionym wątku krasnoludków, które tą książkę czynią dla dzieci najciekawszą baśnią pełną magii.

TOP