wtorek, 8 grudnia 2020

Jan i Wito. Różowy rowerek

 

Wiele dzieci w wieku przedszkolnym ma problemy z wymową takich literek jak; R,L,B, P, Cz, SZ itd. Jest to problem, którego rodzice nie powinni bagatelizować. Im wcześniej zaczniemy ćwiczyć z dziećmi poprawną wymowę tym szybciej pozbędziemy się problemu, oczywiście mówimy tutaj o dzieciach w wieku przedszkolnym od około 2, 3 roku życia. Najlepszym sposobem nauki jest oczywiście zabawa, dlatego książki logopedyczne, to dobra pomoc dla rodziców. 

 Jan i Wito. Różowy rowerek, otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl, jest piktogramową logopedyczną książeczką dla maluchów w wieku przedszkolnym. Ćwiczy ona wymowę literki R. 
Cóż tym razem ciekawego dzieje się u rodzeństwa Jana i Wito? Tym razem jeden z braci - Wito, będzie miał czwarte urodziny. Chłopiec nie może się doczekać przyjęcia oraz swojego wymarzonego prezentu, którym jest niebieski rower. Przez przypadek obaj chłopcy podpatrują jak pan kurier przywozi wielką paczkę, która zapakowana jest w różowy karton. Chłopcy są przekonani, że znajduje się w nim różowy rower. Nasz jubilat nie jest tym zachwycony, przecież różowy kolor jest dla dziewczynek.Powyżej specjalnie zaznaczyłam na czerwono co niektóre wyrazy, ponieważ są to słowa, które zawierają literkę R. W książce są one przedstawione są jako piktogramy, czyli obrazki przedstawiające przedmiot. Jest to celowy zabieg autorki, żeby dzieci jeszcze nie czytające, mogły same uzupełniać opowiadanie tymi słowami zawierającymi literkę R, podczas wspólnej lektury z rodzicem.

 Poprzez wspólne "czytanie" dzieci po pierwsze, ćwiczą wymowę głoski R, oraz świetnie się bawią aktywnie uczestnicząc w lekturze. Dzięki wspólnemu czytaniu zatrzymujemy uwagę i skupienie malucha na dłużej. 
Na koniec książki Wiola daje przykłady podstawowych ćwiczeń, jakie można wykonywać z dziećmi w domu, aby uaktywnić język. Jest to niezbędne do prawidłowej wymowy literki R, oraz daje wskazówki jak czytać książeczkę, żeby przyniosła ona pozytywny skutek, nie przeciwnie. Przypomniało mi to codzienne ćwiczenia z moją Pati. Tak, to daje efekty :)

Oprócz zalet logopedycznych z czytania tej książki, wyniesiemy naukę o równouprawnieniu. Użycie koloru różowego, skłania do rozmowy o "równouprawnieniu kolorów", bo przecież każdy kolor jest dla każdego i nie powinno się śmiać z innych tylko dlatego, że mają inne upodobania, niekoniecznie zgodne w stereotypami. 

Oprócz ćwiczeń literki R, książka niesie z sobą ważne przesłanie, że nie należy osądzać niczego i nikogo po tzw. okładce.

TOP