wtorek, 13 października 2020

Uzależnienie od komputera

 Technologia w ostatnich dwudziestu latach rozwija się w szybkim tempie. Wynaleziono komputer, internet, smartfony, które nie są już tylko zwykłymi telefonami do dzwonienia, lecz łączą w sobie funkcje telefonu, komputera, aparatu fotograficznego oraz kamery. Rozwój technologii spowodował, że "życie" wielu dzieci przeniosło się ze świata realnego do tego wirtualnego. Świat ten stał się dla dzieci i młodzieży dużo bardziej atrakcyjny niż szara rzeczywistość.Dlaczego świat wirtualny, który znajdziemy w komputerze oraz innych urządzeniach jest bardziej atrakcyjny od życia realnego? Odpowiedź jest dość prosta. Co daje nam realne życie? Problemy, ciągle tych samych znajomych, którzy nie zawsze są dla nas mili i rzadko kiedy mają wspólne zainteresowania. W życiu codziennym panuje rutyna, przepełniona obowiązkami, nauką, zwykłą codziennością, która nie jest atrakcyjna dla dzieci i młodzieży. 

Co daje komputer i mieszczący się w nim świat wirtualny? 

Zdecydowanie dużo więcej atrakcji. Po pierwsze znajdziemy w nim dużo bezpłatnych gier w których można bawić się z innymi ludźmi z całego świata. Tematyka gier jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie od 10 latki, która uwielbia bawić się w modę po 16 latka, którego pasją są tak zwane strzelanki. Często są to całe platformy, na których można komunikować się z innymi graczami. 

Oprócz gier bardzo rozbudowały się tak zwane social media, w których toczy się życie towarzyskie. Tutaj można pokazać się innym osobom w wykreowany przez siebie sposób. Tutaj nie musisz być nudnym nastolatkiem, którego nikt nie lubi. W mediach tych, można stworzyć swój własny idealny świat, za ekranem komputera ludzie, nie tylko dzieci i młodzież, stają się kimś innym, tutaj osoba nieśmiała, staje się duszą towarzystwa, lubianą przez wszystkich. W miejscach tych można również naleźć grupy o podobnych zainteresowaniach, w końcu poczuć się częścią grupy społecznej, w której  jest się mile widzianym, szanowanym. 

W komputerze można szybko znaleźć odpowiedź na większość pytań, zadań szkolnych. Odrabianie lekcji to już nie musi być trud samodzielnej, kilkugodzinnej pracy. Wystarczy podać temat a w mgnieniu oka, znajduje się rozwiązanie. 

Patrząc na te wszystkie zalety jakie niesie za sobą świat wirtualny, nie można się dziwić, że jest on w szczególności dla dzieci i młodzieży bardzo atrakcyjny. Gdy raz poznasz jego zalety, wciąga bezpowrotnie i tak właśnie powstaje uzależnienie od komputera, które jest bardzo groźne dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Dzieci uzależnione od komputera i świata, który się w nim znajduje, przestają być zainteresowane światem realnym, stają się rozdrażnione, nie potrafią się skupić na niczym innym, mogą codziennie godzinami przesiadywać przed ekranem. Pozbawione bodźców, które daje wirtualna rzeczywistość, mogą stać się nawet agresywne w stosunku do rodziców, nauczycieli innych rówieśników. Przestają odróżniać co jest dobre a co złe. W pewnym momencie ważniejsi są dla nich idole poznani w sm. To oni ukierunkowują ich myślenie, cele życiowe. Niestety nie zawsze osoby te są godne naśladowania.

Co zrobić, gdy widzimy, że nasze dziecko za długo przesiaduje przed komputerem?

Jest takie powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. To jest prawda, dlatego musimy pamiętać, żeby obserwować nasze potomstwo, być nim zainteresowani od najmłodszych lat. Nie można pozwolić, żeby przez naszą własną wygodę, nasze dzieci były wychowywane przez telewizor, potem komputer. Musimy zawsze mieć chwilę, żeby z dzieckiem porozmawiać, pobawić się, być przy nim. Gdy dziecko dorasta, dobrze pokazywać mu świat realny, jeździć na wycieczki, zabierać do interesujących miejsc jakimi są parki linowe, parki rozrywki. Warto zaszczepić w nich miłość do jakiegoś sportu np. tenisa, koszykówki, czy też jazdy konnej. Nie zostawiajmy dzieci samym sobie z problemami, bądźmy dla nich zawsze ostoją, do której można zawsze zwrócić się z pytaniem, problemem. Nie każmy dzieci za ich porażki, przewinienia, szczególnie gdy sami nam o tym powiedzą. Postarajmy się razem znaleźć rozwiązanie danego problemu. Gdy dzieci będą miały w nas oparcie, nie będą musiały go szukać u obcych w internecie.

Co, gdy przegapimy wszystkie etapy rozwoju emocjonalnego naszego dziecka i zauważymy, że nie jest on już naszym słodkim maluchem, lecz dzieckiem zatopionym w komputerze, że tylko to się dla niego liczy. W takim wypadku nie można tego ignorować, udawać, że wszystko jest w porządku, tylko należy poszukać fachowej pomocy u psychologa lub psychiatry dziecięcego. Pamiętajcie, że pomoc dziecku to nie wstyd i każdy, szczególnie w dzisiejszych czasach może mieć takie problemy. Nigdy nie bądźcie bierni. Działajcie i proście o pomoc.

Artykuł sponsorowany

TOP