niedziela, 25 października 2020

Urodziny Tappiego - gra dla przedszkolaków

 Znacie może Tappiego, który mieszka w Szepczącym lesie? Jeżeli tak, to świetnie, lecz jeżeli nie, to poznajcie tego miłego wikinga, z rudą brodą lubiącego pić gorącą czekoladę, w grze planszowej dla przedszkolaków pt. Urodziny Tappiego. Wcielicie się w postacie przyjaciół naszego jubilata i stoczycie wyścig, kto pierwszy dotrze na przyjęcie urodzinowe.Zatem przyjrzyjmy się bliżej grze Urodziny Tappiego z księgarni TaniaKsiążka.plW skład gry wchodzi:

- 6 pionków

- 27 kart mądra głowa

- 27 kart chichotkowe zadania

- kafelki start i meta

- 16 kafelków ścieżki

- 6 kafelków ścieżki z bohaterami

- kostka


Celem gry Urodziny Tappiego jest jak najszybsze dojście do mety, czyli do miejsca w którym Tappi wyprawia przyjęcie. Jak tego dokonać? Najpierw musimy sami przygotować sobie planszę z wszystkich kafelków ścieżki, które układamy zakryte. Tutaj znajdziemy 8 kafelków różowych (pytania mądra główka), 8 kafelków niebieskich (chichotkowe zadanie) oraz 6 kafelków z bohaterami. Na początku kładziemy kafelek startu a na końcu kafelek mety. Każdy z graczy rzuca w swojej kolejce kostką i porusza się o tyle kafelków ile wypadło oczek na kostce. Gdy stanie na zakrytym polu, odkrywa je i wykonuje odpowiednie zadanie.Jeżeli gracz stanie:

- na różowym kafelku, bierze kartę ze stosu pytań mądra główka i odpowiada na nie. Pytania są zróżnicowane, mogą one dotyczyć wiedzy przyrodniczej typu, wymień 2 zwierzątka na literę W, albo jakie zwierzę jest silne. Są tutaj również pytania typu, jaki prezent byś dał Tappiemu, jakie bajki ogląda gracz itp. W nich nie potrzebna jest konkretna wiedza, lecz pomysłowość i duża wyobraźnia. Z niektórych pytań dorośli mogą dowiedzieć się co nieco o swoim dziecku, co lubi, czego pragnie.

- na niebieskim kafelku, bierze kartę chichotkowe zadania. Mogą to być zadania sprawdzające sprawność fizyczną, równowagę ale również poczucie humoru

- na kafelku z Grubkiem, to musi uciec przed psotnym trollem o 3 kafelki do tyłu i wykonuje zadanie z kafelka na którym stanął

- na kafelku z wodnikiem Chlapiek gracz zagaduje się ze spotkanym przyjacielem i stoi jedną kolejkę

- na kafelku z bobrem Chrobotkiem albo krukiem Paplakiem gracz przesuwa swój pionek o 2 kafelki do przodu i wykonuje zadanie z tego kafelka

- na kafelku z wilczkiem Grzebieluszkiem gracz ponownie rzuca kostką i wykonuje zadanie z kafelka na którym się znalazł.
Jak widzicie zasady naszego wyścigu na przyjęcie u Tappiego są banalnie proste, ale bardzo ciekawe. Dzięki mobilnym kafelkom każda z rozgrywek jest niepowtarzalna i ma w sobie nutę tajemniczości, gdyż gracz nie wie póki nie odsłoni kafelka co go czeka. To ciekawa alternatywa dla klasycznej planszy. Dodatkowo rozgrywkę urozmaicają kafelki pytań, chichotkowych zadań oraz stworzenia, które można spotkać po drodze. 


Podczas gry dzieci świetnie będą się bawić, sprawdzać swoją wiedzę przyrodniczą, rozwiną również wyobraźnię oraz będą miały okazję do opowiedzenia co nieco o sobie. Żeby gra nie była monotonna wprowadzono w niej element ruchowy i humorystyczny w postaci zadań chichotkowych, które powinny spodobać się maluchom.

Wiek graczy: +4 lat
Liczba graczy: 2-6 os
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Sprawdźcie też inne gry planszowe w księgarni  TaniaKsiążka.pl


TOP