piątek, 9 października 2020

Gry edukacyjne dla dzieci + KONKURS

 Chciałabym wam przedstawić kilka propozycji gier od 3 do 10 roku życia, dzięki którym wasze pociechy będą mogły rozwijać kompetencje społeczne, wzbogacać swoje słownictwo, ćwiczyć matematykę, logiczne myślenie, pamięć i wiele innych umiejętności. Gry są bardzo zróżnicowane , ale każda z nich warta jest uwagi.
Gry edukacyjne dla dzieci od 3 roku życia

Potworne porządki 
Dla najmłodszych przedszkolaczków chciałabym wam zaproponować grę Potworne porządki, która uczy, bawi i wprowadza w świat planszówek. Celem gry jest uporządkowanie pokoju przed snem. Każdy z graczy wybiera swój kolor pokoju i musi za pomocą zmysłu dotyku odnaleźć brakujące elementy pokoju: obraz, łóżko, lampkę oraz pluszaka. W podstawowej wersji nie jest ważny kolor odnalezionego przedmiotu, tylko jego kształt. Elementy chowamy do woreczka i badając dłońmi kształty ukryte w woreczku, szukamy lampy, łóżka, obrazu oraz pluszaka. Gdy znajdziemy odpowiedni przedmiot układamy go na naszej planszy. 

 Żeby gra nie była taka prosta, w woreczku znajdują się dodatkowe przedmioty. Są to potworki, które kształtem przypominają poszukiwane przez nas przedmioty. Jeżeli wylosujemy, któregoś z potworków krzyczymy potworki do norki i odrzucamy dany kafelek. 


Kto pierwszy uporządkuje swój pokój ten wygrywa.


Z czasem możemy wprowadzić wariant ze zdobywaniem punktów oraz poważniejszą rywalizacją, żeby pomału oswajać dziecko z emocjami, które towarzyszą wygrywaniu, ale szczególnie tymi złymi podczas przegrywania. Podczas gry w Potworne porządki dzieci poćwiczą małą motorykę, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację. 

Gry edukacyjne dla dzieci od 5 roku życia

 Lisek urwisek 

Gra kooperacyjna Lisek Urwisek wydawnictwa Nasza Księgarnia to ciekawa propozycja dla dzieci, które lubią sobie pogłówkować bawiąc się w detektywa.


Jej głównym celem jest odnalezienie liska urwiska. Jak to zrobić? Należy to zrobić na podstawie wskazówek umieszczonych na planszy. Żeby móc je odczytać należy do nich dotrzeć. Którą wskazówkę wybrać skoro nie wiadomo co na niej się znajduje, która okaże się tą pomocną? Czy to będzie peleryna a może okulary?
Gdy zdobędziemy ją musimy ją odkodować, co robimy poprzez dekoder wskazówek, do którego należy umieścić żeton wskazówki. Nasz sprzęt detektywa (dekoder) pokaże nam, czy podejrzany lisek posiada daną rzecz, czy też nie. Na tej podstawie eliminujemy liski, aż uda nam się znaleźć tego właściwego. W tym poszukiwaniu liska urwiska czas to nasz przeciwnik. Musimy odgadnąć, który z lisków to ten właściwy, przed tym jak pionek na planszy dotrze do końca swojej wędrówki. 
Gra jest bardzo ciekawa, dzieciom szczególnie podoba się rozszyfrowywanie wskazówek, natomiast rzuty kostką, które decydują czy to my (gracze), czy lisek urwisek się przesunie do przodu, wywołują dużo emocji. Jest to gra kooperacyjna, czyli wszyscy gracze łączą wspólnie ze sobą siły i razem walczą o wygraną. Dzięki takiej formie rozgrywki unikniemy niepotrzebnych spięć między graczami.

 Ślimaki to mięczaki 

Kolejna gra, która zachwyca nie tylko piękną grafiką, to Ślimaki to mięczaki wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Ta gra to pozornie typowa planszówka w której nic nie może nas zaskoczyć. Pomyślicie sobie, cóż ciekawego jest w pędzeniu ślimakiem do mety? Otóż nie, tutaj nie wygrywa osoba, która jako pierwsza dotrze do mety, lecz ta która znajdzie się na niej jako ostania. Ciekawe, nieprawdaż? Ale jak zrobić, żeby do tej mety nie dotrzeć za szybko? Każdy gracz losuje znacznik gracza, nie pokazując innym graczom jaki kolor wylosował. Następnie rzucamy kostkami i wybieramy jeden kolor. Ruszamy się takim kolorem ślimaka albo ślimakiem, który stoi na polu o takim kolorze. Po swoim ruchu przekazujemy kostki kolejnemu graczowi i on robi dokładnie to samo co my, aż jakiś ślimak dotrze do mety. 


Ślimaki to mięczaki to wspaniała gra ucząca strategicznego planowania, kombinowania i logicznego myślenia. Tutaj spryt grającego liczy się najbardziej. 
Kociaki łobuziaki

Lubicie małe psotne kotki,  których najlepszą rozrywką jest kłębek nici i szaleństwa z nim po całym pokoju? Tak? To ta gra będzie idealna dla was.

Każdy z graczy bierze sobie jedną planszę z pokojem, w której jest pełno porozrzucanych zabawek. Naszym celem jest zdobycie jak największej ilości tych zabawek. Jak to zrobić? Losową płytkę mebla wykładamy na środek stołu i to od niej zacznie harcować po pokoju nasz kotek. Koło tego mebla zaczepiamy szpulkę z nitką. Następnie każdy z graczy dostaje płytki mebli.

Gracz ze znacznikiem wykłada dowolną płytkę mebla, byleby w innym kolorze niż ta co już leży. Następnie zaczepia nitkę koło wybranego przez siebie mebla. Gdy już to zrobi patrzy, po ilu zabawkach przebiega nam linia wyznaczona przez nitkę i zbiera żetony zabawek przez które przebiega linia. Następnie kolejni uczestnicy po kolei zaczepiają swoje nitki przy danym meblu i pobierają, lub nie, żetony zabawek. Należy dodać, że każdy pokój jest inny. Gdy wszyscy wykonają swój ruch, znacznik gracza rozpoczynającego przechodzi do kolejnego uczestnika zabawy, który wykłada swój mebel i tak powtarzają się kolejne rundy.
Gra planszowa Kociaki łobuziaki wydawnictwa Nasza Księgarnia to bardzo prosta w swoich zasadach gra, która nauczy maluchy planowania, logicznego myślenia, rywalizacji. Dodatkowo dzięki szpulkom ze sznurkiem, przedszkolak może poćwiczyć małą motorykę, czyli sprawność dłoni. 


                   Gry edukacyjne dla dzieci od 6 roku życia

Gra słów

Gra słów to gra kooperacyjna, w której będziemy bawić się skojarzeniami, opowiadaniem oraz będzie nam potrzebna dobra pamięć, aby wspólnie w grupie rodziny lub przyjaciół zdobyć jak najwięcej punktów.


Gra toczy się w trzech fazach. Każda faza, to sprawdzenie innych umiejętności graczy. Na początku zobaczymy, czy znamy się wystarczająco dobrze, żeby odgadnąć skojarzenia jakimi będą się kierowali poszczególni gracze. Jest to dość trudna część rozgrywki, bo wiadomo jak to jest ze skojarzeniami, każdy ma inne. Sęk w tym, żeby odgadnąć właściwy obrazek na podstawie czyjegoś skojarzenia. 

Gdy zakończymy fazę pierwszą, czas na składanie opowiadań, zdań, które pozwolą uczestnikom zapamiętać zdobyte karty zadań. Jest to dość proste zadanie.

W trzeciej fazie usuwamy zdobyte karty skojarzeń, czyli środkowy rząd. Teraz przy pomocy trzecich karty, wyłożonych w poprzedniej fazie, musimy odgadnąć kartę pierwszą. Tutaj przyda się dobra pamięć i wcześniej ułożone zdania ze skojarzeniami.
Jak widzicie gra ma  bardzo prostą formę oraz klarowne zasady. Co możemy wynieść z grania w Grę słów? Tym razem ćwiczymy dobrą pamięć, wykorzystywanie skojarzeń w procesie zapamiętywania. 


                    Gry edukacyjne dla dzieci od 7 roku życia

Mrówki

Mrówki to edukacyjna gra matematyczna, która ćwiczy również takie cechy jak spostrzegawczość oraz refleks.

Przed rozgrywką należy potasować karty mrowiska a następnie wszystkie je rozłożyć. Gra polega na odkrywaniu kart mrówek ze stosu, natomiast wszyscy uczestnicy gry mają za zadanie odnaleźć odkryty numer, wśród kart rozłożonych na stole. Kto pierwszy dotknie tej z prawidłowym numerem ten zabiera kartę z mrówką i kładzie ją koło siebie, tak żeby wszyscy ją widzieli. Po co zatem kolory kart? Tutaj zaczyna się pewna trudność tej gry. Jeżeli mamy na stole taki sam kolor jaki zostanie wylosowany, należy do cyfry, która jest na karcie mrówki dodać liczbę kart w tym samym kolorze, które leżą przy uczestnikach gry. Z pozoru banalna gra, nie jest już tak prosta jak w pierwszym momencie by się wydawało.


Ciągle zmieniająca się sytuacja na stole gwarantuje wiele emocji, ćwiczy opanowanie, refleks, spostrzegawczość oraz szybkie liczenie w pamięci. Natomiast liczenie w pamięci bardzo jest przydatne w szkole oraz w życiu codziennym. Warto je ćwiczyć, żebyśmy nie potrzebowali kalkulatora w każdej sytuacji, a robienie obliczeń w pamięci nie było dla nas wielką katuszą. Takie obliczenia w pamięci to świetny trening dla naszego mózgu, dlatego polecam wam tę grę dla dzieci i dorosłych.Gry edukacyjne dla dzieci od 8 roku życia

Gra pozorów 

Czy wy oraz wasze dzieci jesteście osobami spostrzegawczymi? Jeżeli macie z tym problem Gra pozorów idealnie nadaje się do rozwijania takich cech jak spostrzegawczość oraz refleks.

Gra pozorów  kojarzy mi się z pewną grą karcianą z mojego dzieciństwa. Jest to szybka gra karciana, w której  tak jak wcześniej wspomniałam refleks i spostrzegawczość to podstawa.

Karty równo dzielimy pomiędzy wszystkich graczy, których maksymalnie może być 4 a minimalnie 2. Na środek wykładamy pierwszą kartę, natomiast gracze ze swojego stosu biorą 4 karty do ręki i ich celem jest jak najszybsze pozbycie się wszystkich swoich kart. Żeby pozbyć się karty musi ona mieć coś wspólnego z tą która aktualnie jest na wierzchu głównego stosu do którego dokłada się karty z ręki. Co mogą mieć ze sobą wspólnego karty? Karty mogą mieć ze sobą: wielkość liter, grubość liter, kolor, czcionkę, ilość liter w wyrazie itd. Tutaj panuje zasada KTO PIERWSZY TEN LEPSZY. Dzięki zasadzie kto pierwszy ten lepszy gra jest dynamiczna, wesoła, pełna emocji tych dobrych i tych złych. Gra uczy spostrzegawczości, szybkiego podejmowania decyzji, po prostu kto jest bystry i ma dobry refleks ten wygrywa. 


Wszystko albo nic

Wszystko albo nic to kolejna gra kooperacyjna, w której trzeba liczyć, planować, współpracować i myśleć. 
Jej zasady są bardzo proste a cel jasny, natomiast samo dojście do celu jest dużo trudniejsze. Tutaj nie ma półśrodków, albo wszyscy wygrywają, albo rozgrywka kończy się klapą, jak to w każdej grze typu kooperacja. Jaki cel mamy w tej grze? Tym razem musimy pozbyć się wszystkich kart zadań, zanim skończą się nam karty akcji. Bierzemy odpowiednią ilość kart zadań (szczegóły w instrukcji), wykładamy odkryte na stół 5, rozdajemy po 4 karty akcji każdemu graczowi i możemy przystąpić do wykonywania zadań. Na kartach zadań znajdziemy takie polecenia jak: suma kart zielonych musi wynosić 7, muszą leżeć 3 żółte karty itd. My mają w w ręku karty akcji, nie możemy pokazywać ich innym graczom ani zdradzać ich kolory i wartości. To utrudnia wykonanie zadania. Co zatem możemy powiedzieć innym graczom, żeby ustalić wspólny front działań? Można powiedzieć, że ma się kartę, która pasuje w dane miejsce, nie kładźcie w danym miejscu, że zrobi się dane zadanie, że ma się niskiej lub wysokiej wartości karty. W ten sposób cała grupa porozumiewa się, żeby jak najszybciej wykonać zadania. Jak widzicie gra jest bardzo fajna, bez negatywnej interakcji, w której należy słuchać innych i samemu przekazywać informacje, czyli współpracować. Młodsi gracze poćwiczą również dodawanie w pamięci do 20.


Gry edukacyjne dla dzieci od 10 roku życia

Na końcu języka

Umiejętność pięknego wysławiania się wiąże się z posiadaniem bogatego słownictwa, które możemy rozwijać na różne sposoby, w tym grając w gry. 

Gra polega na pojedynkach, kto szybciej wymyśli hasło. Jak dochodzi do pojedynków? Należy karty ułożyć w dwa stosy. Gracze biorą po jednaj karcie z dowolnego stosu i kładą je przed sobą jedna na drugiej. Gdy na minimum dwóch stosach graczy pojawi się ten sam symbol odbywa się pojedynek. Gracz musi jak najszybciej podać skojarzenie z hasłem, które znajduje się na karcie przeciwnika. Kto poda pierwszy poprawne skojarzenie ten zdobywa punkt w postaci kart. Bądźcie czujni, bo gdy zabierzemy karty z własnego stosu, lub zrobi to przeciwnik może się okazać, że pojawią się kolejne pojedynki. Bądźcie czujni, bo tutaj refleks i tęga głowa to podstawa.
Jak widzicie to zabawna słowna gry karciane idealna na imprezę w gronie rodziny lub przyjaciół. W  tej grze liczy się refleks i tęga główka, która w mig wymyśli skojarzenia z hasłami. Oprócz dobrej zabawy, ta gra świetnie ćwiczy u dzieci szybkie kojarzenie, które nie raz przyda się podczas sprawdzianów z języka polskiego. Wiadomo, że im częściej coś ćwiczymy, tym sprawniej nam to wychodzi, dlatego polecam wam tą grę.

Na końcu języka 2

Na końcu języka 2 to nic innego jak kontynuacja gry opisanej przeze mnie powyżej. Jej zasady są praktycznie takie same jak w tamtej grze.
Czym więc się różnią obie gry? Tym razem musimy wymyślać wyrazy z dwoma literkami, które znajdują się na dwóch kartach z takimi samymi znaczkami. Na tym w tej grze polega pojedynek. Kto pierwszy wymyśli prawidłowe słowo, ten zabiera kartę przeciwnika, która jest jego punktem. Dodatkowo mamy w tym przypadku dodatkową talię, na której zapisane są kategorie w jakiej należy wymyślić dane słowo, co bardzo potrafi skomplikować rozgrywkę. Tym razem w wymyślanym przez graczy wyrazie musi znaleźć się tylko literka z karty przeciwnika. 

Moim zdaniem obie te wersje gry są bardzo fajne i potrafią nieźle rozruszać nasze szare komórki, które dzięki takim ćwiczeniom rozwijają się. Przy okazji świetnej zabawy, poznajemy nowe słowa, ćwiczymy refleks oraz skupienie i opanowanie. 

Potęga słowa

Potęga słowa to kolejna w tym zestawieniu gra wzbogacająca nasze słownictwo, w której kto wymyśli "najlepsze" słowa, które przyniosą mu najwięcej punktów ten wygrywa.
Jak zdobywać punkty? Przedstawię wam to w skrócie, szczegóły rozgrywki znajdziecie w instrukcji. W każdej turze każdy z gracz ma do wykonania trzy działania. Pierwszą z nich jest dołożenie swojej karty to kart leżących na środku stołu. Następnie układamy dowolne słowo z liter widocznych na kartach rozłożonych na stole. Oznaczamy te literki swoimi znacznikami. Jeżeli leży na nich znacznik innego gracza, zrzucamy go. Gdy na danej karcie litery mamy już dwa swoje znaczniki, ta karta jest nasza. To nas punkt. Ostatnia czynność, to dobranie karty. 

W grze możemy również pomagać wymyślać słowa innym graczom w zamian za położenie na wybranej przez nas literze z tego słowa swojego znacznika. Można tutaj negocjować. Po 6 rundach kończy się rozgrywka i kro ma najwięcej punktów ten wygrywa.Ta gra kojarzy mi się trochę z popularną grą słowną w wydaniu lekko kryminalnym, w którym kradniemy sobie literki, co nam daje satysfakcję, natomiast u drugiej strony może wywoływać nie małą frustrację i złość. Jest to gra dobra dla osób nie bojących się wrednoty innych, którym negatywna interakcja nie przeszkadza, a wręcz urozmaica grę. 
Oczywiście gra ta, tak jak pozostałe tego typu, bardzo wzbogaca nasze słownictwo, rozrusza szare komórki oraz uczy opanowania.Wszystkie powyżej opisane gry znajdziecie na stronie Nasza Księgarnia.

KONKURS!!!

Jeżeli chcesz wygrać dowolną grę z tego zestawienia, wystarczy, że zgłosisz się w komentarzu na naszym profilu na fb pisząc nazwę gry o TUTAJ, udostępnisz ten post publicznie i zaprosisz kilku znajomych do zabawy.
TOP