środa, 28 października 2020

Dziadek do orzechów

 Czy macie ochotę poczuć magię świąt tworząc jak wujek Droselmajer  przepiękne zabawki takie jak dziadek do orzechów? Myślę, że spodoba wam się taka zabawa i umili nie tylko świąteczny czas, chociaż moim zdaniem tworzy ona cudowny świąteczny klimat. Zatem przyjrzyjmy się bliżej grze Dziadek do orzechów z księgarni TaniaKsiążka.plGra Dziadek do orzechów otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl

W skład gry wchodzi:

- 3 karty rzędów

- 33 karty głowy

- 32 karty tułowia

- 30 kart nóg

- 10 kart zabawek

- karta pierwszego graczaCelem gry jest stworzenie jak największej ilości kompletnych figurek dziadka do orzechów, najlepiej w tym samym kolorze. Dodatkowo warto zbierać karty zabawek, które dają dodatkowe punkty. Za dziadka do orzechów w jednolitym kolorze gracz otrzymuje ilość punktów (orzechów) jakie umieszczone są na wszystkich 3 kartach z jakich składa się dziadek do orzechów. Natomiast gdy figurka jest kompletna ale w różnych barwach, to gracz nalicza sobie punkty z jednej karty, z największą ilością orzeszków. Niekompletne postacie nie dają żadnych punktów. Kto na koniec rozgrywki zdobędzie największą ilość punktów ten wygrywa.

Jak tworzy się postacie? Odliczamy odpowiednią ilość kart, w zależności od ilości graczy. Następnie każdy po kolei układa po jednym rzędzie kart, w tym jedną kładzie się zakrytą. Gracz przygląda się kartom nie pokazując ich innym graczom i sam decyduje którą gdzie położy w rzędzie i jaka będzie zakryta. Tylko on wie co to za karta. Kolejny gracz układa drugi rząd i tak dalej. W ten sposób układa się 3 rzędy. Następnie następuje następny krok w grze ;D, czyli wybieranie przez kolejnego z kolejki gracza jednej z dostępnych kolumn. Z tych kart tworzymy nasze zabawki, natomiast karty prezentów odkładamy z boku. Tak gramy aż do wyczerpania się kart. Należy jeszcze dodać, że kolor biały kart jest kolorem uniwersalnym pasującym do każdej figurki dziadka do orzechów.To kolejna prosta w swej motoryce gra tego wydawnictwa, wykorzysująca logiczne myślenie, umiejętności strategiczne graczy, planowanie. Oprócz dobierania kart najlepszych dla siebie, należy dobrze zastanowić się jak rozmieścić karty w rzędach, tak żeby było to jak najkorzystniejsze dla nas, natomiast inni gracze, żeby mieli pod tak zwaną górkę. Tutaj potrzeba ciut sprytu i zdecydowanie trzeba konkurować z innymi osobami. 


Bardzo nam się podoba ta gra, bo świetnie ćwiczy szare komórki, wprowadza cudowny świąteczny klimat, natomiast same karty są graficznym majstersztykiem, niby proste ale bardzo klimatyczne.

Wiek graczy: +6 lat
Liczba graczy: 2-4 os
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Sprawdźcie też inne gry planszowe w księgarni  TaniaKsiążka.pl


TOP