poniedziałek, 26 października 2020

Książki przygodowe dla dzieci i młodzieży

Co wyjątkowego jest w książkach przygodowych? Otóż jest w nich magia przenoszenia czytelnika w inny, ciekawszy świat przygody. Dzięki nim pochmurne, szare jesienne dni zamieniają się w czas pełen ekscytacji, ciekawych przygód jakie możemy przeżywać wraz z poznawanymi podczas lektury bohaterami. 

Dzisiaj mam dla was kilka propozycji książek przygodowych dla dzieci od około 8 roku życia aż do czytelników wieku nastoletniego., które łączy świetna, wartka akcja, magia oraz oczywiście przygoda.

 Tajemnice Gryzmołkowa - Duch z fabryki ciemności
Głównego bohatera, chłopca Archie McKamelka  poznajemy w momencie, gdy dowiaduje się, że miał stryjecznego dziadka, który był właścicielem fabryki słodyczy, które osobiście bardzo lubił, a w szczególności najważniejszy produkt, czyli niesamowicie ciągnące się krówki. Ów krewny zostawił w spadku cały swój majątek, czyli fabrykę, sklepy firmowe w całym kraju oraz olbrzymi stary dom, właśnie mu. Archie dostaje również list od swojego dziadka, w którym powierza on mu misję odnalezienia skarbu. Do niego będzie prowadziło 6 wskazówek, które również musi odnaleźć. Archie wraz z poznaną w domu dziadka dziewczynką Fliss oraz jej przyjacielem udają się na poszukiwania wskazówek.  W domu starego McKamelka pojawia się straszna kuzynka, która czycha na majątek po zmarłym. W międzyczasie okazuje się, że w fabryce nie ma tajnego składnika krówek, dzięki któremu są one tak wyjątkowo smaczne. Bez niego fabryka może przestać funkcjonować. Czy dzieciom uda się rozwiązać zagadki i zdobyć wszystkie elementy układanki, które pozwolą im zdobyć skarb. Czy kuzynka zdoła przeszkodzić młodemu Archiemu? Co to za będzie za skarb? 

Duch z fabryki krówek to niesamowicie wciągająca książka przygodowa, którą czyta się jednym tchem, aż za szybko. Podczas lektury nie można się od niej oderwać, czeka się z zapartym tchem na rozwój wydarzeń, z tyłu głowy rozwiązuje się zagadkę i w pewnym momencie jest się pewnym, że wiemy o co chodzi, ale nadal czytamy z przejęciem. Gdy dochodzimy do końca okazuje się, że wcale rozwiązanie zagadki nie było tak oczywiste jak nam się wydawało. Toć wspaniałego, dawno nie czytałam tak dobrze napisanej księżki przygodowej dla dzieci. Koniecznie po nią sięgnijcie, a nie zawiedziecie się.


Tajemnice Gryzmołkowa - Dentysta ciemnościArchi McKamelek, bohater serii książek Tajemnice Gryzmołkowa, po przeżytych przygodach, które opisałam wam powyżej, pragnie odrobinę spokoju i normalności, szczególnie, że zbliżają się wakacje oraz święto Niespokojnej Nocy. Niespokojna Noc to taka Gryzmołkowa wersja Halloween, tylko obchodzona latem, w czasie której dzieci bawią się, psocą oraz obiadają się najróżniejszymi smakołykami w tym Smoczymi Piernikami. Życie naszemu bohaterowi upływa w spokoju aż do dnia w którym przychodzi do niego skrzat i wręcza wezwanie od Drzewa Dziwnuści, które jest źródłem wszelkiej magii w Gryzmołkowie. Archi w pierwszym momencie ignoruje wezwanie, dopiero po trzeciej wizycie skrzata postanawia odnaleźć je. Gdy do niego dociera wraz z przyjaciólmi okazuje się, że co 500 lat drzewo musi odnowić swoją moc. Dzieje się to w święto Niespokojnej Nocy, natomiast zadaniem naszego bohatera jest włożenie w jego dziuplę Drzewnego Serca. W pobliżu czyha zło w postaci Pomroku, które chce przejąć magię Drzewa Dziwnuści. 

Równocześnie w miasteczku pojawia się nowy dentysta pan Edward Czyścioch, który za wszelką cenę chce pozbyć się złych słodyczy, odwołać święto Niespokojnej Nocy oraz wprowadzić swoje własne zdrowe słodycze, po których zjedzeniu ludzie z Gryzmołkowa zaczynają myśleć tak jak on. 

Czy Archiemu uda się odnaleźć Drzewne Serce, które zaginęło 500 lat wcześniej? Czy dzieci odnajdą wskazówki pozostawione przez poprzednią strażniczkę jak walczyć z Pomrokiem? Dlaczego dentysta za wszelką cenę chce się pozbyć Smoczych Pierników i kim ona naprawdę jest? 

Jak widzicie kolejna część przygód Archiego McKamelka jest równie ekscytująca i zaskakująca w rozwoju fabuły co poprzednia. I tym razem się nie zawiodłam. Książka wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu do ostatniej kartki, dzięki zagadkom, które razem z bohaterami książki czytelnik stara się rozwiązać a przynajmniej ja tam mam. Jeżeli macie w domu młodego czytelnika od około 8 roku życia, który uwielbia książki przygodowe, to obie propozycje powinny bardzo zaciekawić.


Star Stable. Przebudzenie legendy 
Star Stable. Przebudzenie legendy to powieść o czterech Jeźdźcach Duszy – Lisie, Annie, Lindzie oraz Alex. Są to szesnastoletnie dziewczynki, które łączy niezwykła przyjaźń oraz wielka miłość do koni oraz magiczna moc, którą wszystkie posiadają. Nasze bohaterki chodzą do tej samej szkoły i spędzają ze sobą wiele czasu w szczególności rozmawiając o konich, które są ich wielką pasją i miłością. Każda z nich ma swojego ukochanego konia w stajni – starbreeda. W tej części powieści, która jest drugą częścią z tej serii okazuje się, że koń Lisy zostaje porwany, a koń Annie zostaje wysłany w nieznane miejsce. Zrozpaczone dziewczyny postanawiają odnaleźć ukochane zwierzęta, lecz jednocześnie muszą chronić dwa pozostałe wierzchowce, które są w niebezpieczeństwie. Najlepszym rozwiązaniem w zaistniałej sytuacji  jest rozdzielenie się. Każda z dziewcząt szuka informacji o tajemniczej firmie oraz jej właścicielu, który chce odebrać im konie. W pewnym momencie znika również tata Lisy, następują nagłe zwroty akcji, dziewczynom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy naszym bohaterkom uda się odnaleźć konie? Jak skończy się ta niebezpieczna przygoda? 

Książka Star Stable Przebudzenie legendy jest bardzo wciągającą powieścią przygodową z elementem fantasy. Dzięki nieoczekiwanym zwrotom akcji czyta się ja z dużym zaciekawieniem. Książka ta opowiada o mocy przyjaźni oraz miłości do przyjaciół, rodziny oraz oczywiście do koni.


Gwiezdny zegar. Cienista ĆmaGwiezdny zegar. Cienista Ćma to powieść przygodowa o współczesnych dziewczętach, siostrach, które trafiają do ukrytej krainy. Nasze główne bohaterki to dwunastoletnia Imogen oraz jej młodsza siostra Marie. Pewnego dnia mama zabiera je do herbaciarni, która mieści się w Ogrodach Haberdashów. Imogen zauważa srebrną ćmę i podąża za nią. Prowadzi ona ją do tajemniczych drzwi w drzewie. Dziewczynka wchodzi przez nie, a za nią jej młodsza siostra Marie. Drzwi się zacinają i nasze bohaterki nie mogą wyjść. Zostają uwiezione w tajemniczej krainie. Królestwo w którym się znalazły jest dość specyficzne, rytm życia odmierzają w nim dwa dzwony na dzień w którym jest spokój oraz na noc. Tutaj zaczyna się nasza przygoda. Otóż noc w tym królestwie nie jest czasem spokoju. Jest to czas strachu przed krwiożerczymi potworami. Nasze bohaterki trafiają do krainy tuż przed zachodem słońca. Na całe szczęście zostają wpuszczone za zamkowe mury, gdzie są już bezpieczne. Wpuszcza je nastoletni książę Miro, który jest bardzo rozpieszczonym sierotą. Po pewnym czasie dziewczynki stęsknione za domem, chcą wrócić do mamy. Miro postanawia im pomóc odnaleźć powrotną drogę.

W książce tej znajdziemy świetnie wymyśloną powieść o przyjaźni, odwadze, ale również o strachu, chciwości oraz intrydze. Książka ta wciąga od pierwszych stron i dzięki lekkiemu stylowi pisania jej autorki, czyta się ją bardzo przyjemnie i szybko.

Artemis FowlArtemis Fowl to propozycja książki przygodowej z elementami fantasy i kryminału dla młodzieży, której głównym bohaterem jest dwunastoletni Artemis. Jest to młody geniusz, pochodzący z rodziny o wieloletnich przestępczych korzeniach. On również kontynuuje "profesję" przodków. Nasz bohater postanawia odbudować rodzinną fortunę oraz odnaleźć zaginionego ojca. Z pomocą przychodzi mu jego wierny towarzysz Butler. Celem Artemisa jest zdobycie złota wróżek. Tak właśnie, nie pomyliłam się.

Chłopak odkrywa magiczny świat, w którym istnieją chochliki, wróżki,  trolle, fauny i inne niezwykłe stworzenia znane mu do tej pory jedynie z bajek i opowieści. W ręce młodego złoczyńcy wpada Almanach Małego Ludu, jest to księga zawierająca wiele cennych informacji potrzebnych naszemu złoczyńcy. Teraz już tylko musi porwać elfa. W jego ręce, za sprawą technologii, wiedzy zaczerpniętej z księgi oraz geniuszu bohatera wpada elfka Holly. Artemis nie ma skrupułów, za uwolnienie porwanej elfki chłopak żąda gigantycznego okupu – legendarnego skarbu, ale nie wie, że jest ona kapitanem SKRZATu, czyli elitarnej jednostki Sił Krasnoludzkiego Reagowania. Rozpoczyna się konflikt między ludźmi i elfami.


Kto wygra ostateczne starcie? Czy Holly wyjdzie cało z tej opresji? Czy Artemis zdobędzie złoto elfów?

W powieści Artemis Fowl kryje się: najnowsza technologia, zaklęcia,  nietuzinkowi bohaterowie. Jest to powieść pełna czarnego humoru, sarkazmu, wartkiej i wciągającej akcji z ciekawą narracją. Czyta się ją jednym tchem. Na podstawie tej książki został nakręcony film.

TOP