środa, 24 października 2018

Gry karciane dla 5 latków - Paszczaki i Odlot wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Gry karciane skradły nasze serca, dlatego bardzo się cieszę, gdy przychodzą do nas nowości wydawnicze, które są grami karcianymi. Tak właśnie jest w przypadku gier Paszczaki oraz Odlot wydawnictwa Nasza Księgarnia.


Paszczaki wydawnictwa Nasza Księgarnia to gra karciana dla dzieci od 5 roku życia. W skład gry wchodzi:
- 54 kart paszczakówCelem gry jest zebranie jak największej ilości kart paszczaków. Jak to zrobić? Każdy gracz otrzymuje 5 kart paszczaków. Na każdej karcie zaznaczone jest ile takich samych kart jest w talii. Gracze wykładają karty, układając je obok siebie, tak żeby stykały się ze sobą jednym bokiem. Gdy w rzędzie z obu stron będzie taki sam paszczak, osoba, która położyła kartę, bierze wszystkie karty z tego rzędu. Po każdym ruchu należy wziąć kartę ze stosu. Tak sobie gramy, aż nie będzie już czego dokładać. Wówczas należy przeliczyć karty i kto ma ich najwięcej ten wygrywa.


Jak widzicie motoryka gry jest bardzo prosta i o to chodzi, bo przecież to gra dla przedszkolaków. Oczywiście nie jest to banalna gra. Nasz młody gracz musi zastanowić się jaką kartę położyć a jaką zatrzymać na później. Musi uświadomić sobie, że karty z jedną kropką, nie mające swoich odpowiedników może wykładać, gdy nie ma lepszej opcji, bo do tej karty i tak nie będzie pary. W grze tej trzeba trochę mieć szczęścia, ale też rozum nie będzie nam przeszkadzał w rozgrywce, ponieważ obserwując karty wykładane na stół możemy kalkulować, co już było, do czego już nie będzie pary i jaką kartę może mieć przeciwnik. Nie nauczymy się tego od razu, ale po kilku, kilkunastu rozgrywkach, taka umiejętność może się w nas zrodzić.Dodatkowo bardzo podoba nam się grafika Paszczaków, które są kolorowe i zabawne, czym dodatkowo skuszą młodego gracza do zabawy.Gra karciana Odlot wydawnictwa nasza Księgarnia to propozycja dla ciut starszych dzieci, czyli od 6 roku życia. W skład gry wchodzi:
- 48 kart lotu
- 12 kart specjalnych


Naszym zadaniem jest zebranie jak największej ilości kart. Na stole należy rozłożyć 9 kart zakrytych. Naszym zadaniem jest rzucenie kostką i w zależności od tego co wylosujemy taki ruch musimy wykonać. Jeżeli wylosujemy chmurę, to nie wykonujemy ruchu i dostajemy jedną kartę na pocieszenie. Jeżeli wylosujemy jakąś liczbę musimy odkryć tyle kart ile jest na kostce, ale ... . Każda kolejna karta lotu musi być równa lub wyższa niż ta poprzednia. Jeżeli odkryjemy niższą kartę, przerywamy odkrywanie i w tym ruchu nie zdobywamy żadnej karty. Jasne? Pewnie, że tak. Jak widzicie jest to gra skonstruowana na zasadach takich jak w grze memory, tylko z pewnym urozmaiceniem jakim są karty specjalne.

Mamy trzy rodzaje kart specjalnych: 
- kartę tęczy, którą traktuje się jako prawidłowo odkrytą kartę
- kartę stop, która stopuje nasz ruch, lecz zabieramy karty, które do tej pory odkryliśmy
- kartę balastu, po jej odkryciu następna karta musi być mniejsza od  tej, która była przed kartą balastu.

W miejsca puste dokładamy karty ze stosu.Odlot to dość ciekawa odmiana zwykłej gry w memory, dzięki której możemy ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz skupienie dziecka. Co do grafiki, to mamy podzielone zdanie z Patrycją. Jej te karty podobają się, stwierdziła, że ilustracje są interesujące, mi natomiast one nie za bardzo przypadły do gustu. Osobiście wolę radośniejsze, bardziej kolorowe. Taką grafikę widziałabym raczej w kartach dla starszych dzieci niż 6 letnie. 

Sama gra jest ciekawą propozycją dla dzieci lubiących ten typ gry. Nie znudzicie się przy niej zbyt szybko, dzięki dokładaniu kart. Zabieg ten przedłuża i urozmaica rozgrywkę. Taką funkcję spełniają również karty specjalne.

Jak podobają wam się nowości wydawnictwa Nasza Księgarnia? Nam przypadły one do gustu, bo zasady gry są proste a rozgrywka ciekawa.

13 komentarzy

 1. Paszczaki kochamy i gramy nimi na różne sposoby - a Odlotu jeszcze nie mamy, ale tez zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój młodszy siostrzeniec byłby chyba z tego zadowolony :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne ale nie mamy nikogo w takim wieku w rodzinie, a my kupujemy gry dla 10 latków ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ta poprzednia byłaby bardziej dla was, tylko teochę chyba zbyt kwiatkowa jest :)

   Usuń
 4. Jestem pewna, że obie gry wpadłby mojemu synowi w oko :) Ostatnio bardzo polubił gry karciane :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe te gry. Może moim synkom by się któraś spodobała. Pokażę ten wpis synkom jak wrócą ze szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Odlot jest nieziemski. Zaraz muszę go zamówić dla dzieci, a Paszczaki nie znamy jeszcze

  OdpowiedzUsuń
 7. Oh uwielbiamy gry planszowe, karciane, pamięciowe - każde! :) Tej jeszcze nie znamy, ale dzięki za recenzję - na pewno przemyślimy czy by jej nie kupić! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ te Paszczaki są sympatyczne! Super

  OdpowiedzUsuń
 9. Obie mi się podobają, chcę mieć Paszczaki, myślę że dla Jasia będą idealne

  OdpowiedzUsuń
 10. Gry karciane są u nas zawsze mile widziane

  OdpowiedzUsuń
 11. u Was zawsze znajduje najlepsze propozycje gier

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP