środa, 2 marca 2022

Wielka przygoda na domowym stole


Poszukiwanie skarbów, śledztwa i przeżywanie przygód to coś, co dzieci kochają. Jak wykorzystać ten entuzjazm, żeby wspomóc ich rozwój i proces nauczania? Świetnym sposobem są gry i zabawy typu escape (ang. uciec, wydostać się) – planszowe lub w postaci książki. Dają one możliwość treningu różnorodnych funkcji mózgu w łatwy i przyjemny sposób – poprzez zabawę. Dziecko będzie się uczyć i nawet tego nie zauważy.
Gry, a teraz też książki z serii Escape Book to ekscytująca przygoda przeżywana w wielu magicznych światach. Gracz staje się głównym bohaterem i krok po kroku dąży do ukończenia misji, rozwiązując po drodze zadania i łamigłówki. W trakcie czytania i zabawy dziecko jednocześnie używa wielu zasobów umysłowych, co w życiu codziennym rzadko się zdarza. Ma również okazję sprawdzić siebie i swoje zdolności, a także poczuć dumę, gdy uda mu się osiągnąć cel gry.

Książki z serii Escape Book mają dodatkową zaletę, jako że gra jest wpleciona we wciągającą opowieść przygodową. Dziecko może ćwiczyć swoją umiejętność czytania, jednocześnie poznając świat i odkrywając ciekawostki na różne tematy. W serii Escape Book razem z dwójką bohaterów wyruszamy we wspaniałe i tajemnicze miejsca. W „Klątwie faraona” trzeba wydostać się z labiryntu w egipskiej piramidzie, a w „Zaginionej wyspie skarbów” odnaleźć skarb pirata. Czytając perypetie bohaterów książki, dziecko liczy, zgaduje, rozwiązuje zadania, łamie szyfry i świetnie się przy tym bawi.
Taka rozrywka to doskonały trening funkcji poznawczych. Rozwija kreatywność, ponieważ trzeba poszukiwać nieoczywistych rozwiązań i mieć otwarty umysł. Można doskonalić spostrzegawczość, szukając ważnych szczegółów i ukrytego znaczenia w podpowiedziach. Dziecko rozwija krytyczne myślenie i zdolności logiczne, analizując treści, powiązując ze sobą fakty i dostrzegając związki przyczynowo-skutkowe. Ćwiczy też pamięć i koncentrację, co w dzisiejszym, przepełnionym rozpraszaczami świecie, jest bardzo ważne.

Czytając i rozwiązując zagadki z rówieśnikami czy rodzicami, dziecko uczy się pracy w grupie. Kształtuje różne umiejętności komunikacyjne – dzielenie się pomysłami, zadawanie pytań, słuchanie innych. Odkrywa, że współpracując można łatwiej i szybciej dojść do celu. Uczy się też od innych, obserwując ich zachowania. Frajda, jaką jest wspólne poszukiwanie wyjścia, zbliża do siebie członków rodziny i przyjaciół, pozwala na tworzenie pozytywnych wspomnień.

Z każdą przygodą dziecko coraz szybciej i sprawniej rozwiązuje zagadki. Może bez przeszkód zdobywać wiedzę o świecie i rozwijać wyobraźnię. Rozrywka i pozytywne emocje pozwalają na szybkie przyswajanie nowych zdolności i trening całego mózgu. Książki z serii Escape Book to dobry sposób na naukę i zabawę.


Artykuł został przygotowany we współpracy z bookolika.pl - Księgarnia dla dzieci 
TOP