wtorek, 29 marca 2022

Basia, czyli książki dla przedszkolaków

 W marcu pojawiły się kolejne tytuły uwielbianej przez dzieci i ich rodziców serii o przygodach Basi i jej rodziny z wydawnictwa HarperKids. Zatem sprawdźmy co nowego wydarzyło się u przesympatycznej naszej młodej  bohaterki, jej brata oraz reszty rodzinki.Basia, czyli książki dla przedszkolaków


Basia Franek i kształtyJest to kartonowa książeczka dla najmłodszych czytelników w której maluchy wraz z Basią oraz jej młodszym braciszkiem Frankiem dzieci poznają otaczający je świat. Tym razem jak sam tytuł sugeruje, wraz z rodzeństwem będziemy mieli okazję poznawać kształty. Okaże się, że w pokoju rodzeństwa jest bardzo dużo różnych kształtów. Koła samochodu, traktora czy też zegar to koła, girlanda jest z trójkątów, klocki to kwadraty, zdjęcia to prostokąty. I tak na każdej ze stron znajdziemy różne rzeczy w danym kształcie, natomiast na samym końcu jest ilustracja z wszystkimi kształtami jakie do tej pory zostały przedstawione w książeczce. Przy okazji lektury maluszki wraz z Basią i Frankiem poznają pierwsze kształty.


Basia Franek i pojazdyTym razem nasi młodzi bohaterowie pokażą swoim czytelnikom jakie pojazdy spotkali w różnych miejscach. Tak wędrując z nimi poznamy: traktor, motor, statek, samolot oraz rakietę, które na ostatniej stronie można wyszukać oraz pokazać, które z tych pojazdów mogą latać. 
Tak jak poprzednio jest to książeczka kartonowa z pięknymi kolorowymi ilustracjami, przeznaczona dla najmłodszego czytelnika.


Basia i przyjaciele. DżesikaDżesika to nowa dziewczynka w przedszkolu Basi. Gdy dzieci spytały się jej, co robiła w wakacje, powiedziała, że była w dżungli i karmiła tygrysy. Powiedziała również, że jej tata zaginął, ale jej mama policjantka go znajdzie. dzieci zaczęły nazywać Dżesikę kłamczucha, ponieważ jej opowieści nie były prawdziwe. Gdy dowiedziała się o tym jej babcia postanowiła porozmawiać z nią o tym, że kłamstwa nie są dobre. Dżesika bała się, że inni jej nie polubią, gdy powie prawdę, ale tak jak stwierdziła jej babcia przyjaźń jest prawdziwa tylko wówczas, gdy inni lubią nas za to jakimi jesteśmy naprawdę. Muszę przyznać, że to bardzo ciekawa część w której poruszony jest bardzo ważny temat jakim jest fantazjowanie dzieci. Pokazuje on różnicę pomiędzy kłamstwem, a opowiadaniem wymyślonych historii np. o bajkowych jednorożcach. Na kłamstwie nie zbudujemy prawdziwej i mocnej relacji z innym człowiekem i kłamstwa zawsze wyjdą na jaw. Gdy nie mówimy prawdy zaufanie do nas znika, przez co sami czujemy się źle, tak jak poczuła się bohaterka tej części - Dżesika.


Basia i szkołaJanek to starszy brat Basi, który już chodzi do szkoły., natomiast Antek to ich kuzyn, który również już jest uczniem. Antek  nie przepada za szkołą, ponieważ nie lubi siedzieć w ławce i bardzo się w niej nudzi. Kuzyn mówi rodzeństwu, że chce uciec z domu, bo woli poznawać świat jako podróżnik niż jako uczeń. Janek z Basią postanawiają mu towarzyszyć. Robią sobie namiot pod kuchennym stołem i udają, że są gdzieś daleko. Podczas tej "ucieczki" słyszą rozmowę mamy Antka z ich mamą, w której toczy się dyskusja o problemach Antka w szkole. Podczas rozmowy pada propozycji edukacji domowej lub przeniesienia chłopca do szkoły demokratycznej lub Montessori. Są to alternatywy do szkoły systemowej w której nie zawsze dzieci dobrze się odnajdują. Dzieciaki zaczynają bawić się w edukację domową, pieką ciasteczka przy okazji licząc i ucząc się literek.
Następnego dnia Basia poznaje nauczycielkę Janka, która okazuje się miłą osobą, dzięki czemu Basia przestaje bać się szkoły. Morał jest taki, że niektórzy dobrze czują się w normalnej szkole inni zaś wolą alternatywne sposoby edukacji.


Basia. Wielka księga przyjaźni.Wielka księga przyjaźni to zbiór krótkich opowiadań opisujących relacje opisujące przyjaźń. Z książki najmłodsi dowiedzą się co to jest przyjaźń, jak powinniśmy zachowywać się w stosunku do przyjaciele oraz jak dbać o przyjaźń, żeby trwała długo.

Książka podzielona jest na trzy części, które opowiadają o relacjach w: rodzinie, przedszkolu oraz w świecie zwierząt.


W rodzinie przyjrzymy się przyjaźni wśród rodzeństwa, maluchy dowiedzą się, że dorośli również potrzebują przyjaźni, żeby móc podzielić się z kimś swoimi troskami i radościami, pada również stwierdzenie, że dobrze jest przyjaźnić się z własną rodziną, co wcale nie jest takie oczywiste w realnym świecie.


Druga część opisuj relacje dzieci w przedszkolu. Maluchy zobaczą jak wspaniale mieć przyjaciół, którzy pamiętają o tobie w czasie choroby, jak okropnym uczuciem jest kłótnia z najlepszym przyjacielem, czy też brak zaproszenia na przyjęcie urodzinowe do koleżanki z przedszkola.


Trzecia część opowiada o najwspanialszych przyjaźniach na świecie, czyli tych z własnymi zwierzakami. W tym przypadku ich miłość jest bezwarunkowa, nigdy się na nas nie obrażą i nie znajdą innych przyjaciół, a gdy cię nie ma będą za tobą tęsknić, bo zwierzęta, w szczególności psy, to najlepsi przyjaciele człowieka. Pomagając bezdomnemu zwierzęciu, czynimy dobro i zyskujemy miłość na całe życie.


TOP