poniedziałek, 21 marca 2022

Ekosystem - gra planszowa Nasza Księgarnia

Zapraszam na kolejną nowość wydawnictwa Nasza Księgarnia, która ukaże się 23 marca. Jest to gra pt. Ekosystem, przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia, która w ciekawy sposób wprowadza w świat zależności w świecie przyrody. Podczas zabawy młodzi gracze poznają zasady działania i sami będą mogli stworzyć najlepiej działający ekosystem.

W skład gry wchodzi:

- 130 kart

- 6 ściągawek

- notes i ołówek

Celem gry jest stworzenie, jak już wcześniej wspomniałam, najlepszego ekosystemu. Każdy z graczy otrzymuje 11 kart z których wybiera jedną (oczywiście nie ujawniając kart przeciwnikom), gdy już wszyscy dokonają wyboru kartę umieszcza się przed sobą. Pozostałe karty oddajemy osobie z lewej, ponownie wybieramy karty i dokładamy do już wyłożonych, ale tak żeby stykała się z którąś z już wyłożonych na stół. Tak tworzymy swój ekosystem, który będzie składał się z 20 kart w czworokącie 5x4.Gra składa się z dwóch rund. Po pierwszej rundzie, gdy wyłożymy 10 kart, dokładamy nowych dziesięć i zaczynamy drugą rundę, ale tym razem przekazujemy karty w prawo. Gdy ta runda się zakończy liczymy punkty. W zależności jak położyliśmy karty w swoim ekosystemie, tyle uzyskamy punktów. Żeby jak najlepiej układać karty na początku bardzo przydatna będzie ściągawka pokazująca zależności między kartami (przykładowe zależności na grafikach poniżej). Kto stworzy najlepszy ekosystem ten wygrywa.

Nie można nie wspomnieć o przepięknych kartach zilustrowanych przez Martynę Szpil, które zachwyciły nas. Nawet najlepsza gra z marnym elementem wizualnym nie jest już tak genialna, dlatego tak ważna jest szata graficzna. Tutaj gra zachwyca od pudełka aż po karty. Nie można przejść obok niej obojętnie.


Ekosystem jest to gra oparta na mechanice "draftu", czyli gracze trzymają w ręku karty, wybierają 1 z nich, a pozostałe przekazują sąsiadowi, co ma bezpośredni wpływ na rozgrywkę. Dzięki takiemu mechanizmowi nasza strategia może być zniweczona przez innego gracza, który widzi tworzony przez nas ekosystem i może wpływać na karty jakie dostaniemy. Oczywiście jest to broń obosieczna.

Świetna gra w której trzeba myśleć o sobie i patrzeć na poczynania przeciwnika, co pobudza szare komórki do myślenia, planowania, lecz element losowości jest tutaj również istotny. Grę tą możecie rozegrać wiele razy a i tak nie będziecie się przy niej nudzić. Zdecydowanie wam ją polecam.Wiek graczy: 8-108 lat
Liczba graczy: 2 - 6 os. 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

TOP