piątek, 1 października 2021

Kapelusz opowieści


Kapelusz opowieści wydawnictwa HarperKids to już druga książka z serii Poczytaj ze mną, w której znajdziemy wiele przykładów gatunków literackich, takich jak: baśń, fantasy, reportaż, dziennik, przygoda czy też kryminał. Żeby stworzyć tę książkę połączyło swe siły wielu polskich autorów: Zofia Stanecka, Ewa Nowak, Paweł Beręsewicz, Justyna Bednarek, Joanna Jagiełło, Jarosław Kaczmarek. Każdy z nich stworzył jeden utwór literacki w jednym z wyżej wymienionych gatunków.
W książce tej znajdziemy następujące utwory:

- Baśń o świętym spokoju

- Pan od angielskiego

- Na ratunek Karuzeli

- Tropem jeźdźca na słoniu

- Strażak Lulek

- Różowe babeczki

- Kuba, smok i kosmiczny bałagan


Chciałabym opisać wam jeden przykładowy utwór, kryminał pt. Różowe babeczki. Jego głównymi bohaterami jest Lusia oraz jej tata Lucjan Zagadka, który jest detektywem. pewnego dnia przychodzi do nich właścicielka cukierni pani Bajadera z ogromnym problemem. Nieznany sprawca wszedł do jej cukierni i zamienił różowy krem z babeczek na coś niejadalnego. Lusia, jako przyszła pani detektyw, często pomaga tacie w pracy. Tym razem jest tak samo. Wszyscy razem idą na miejsce z brodni, żeby dokładnie przyjrzeć się babeczkom oraz śladom jakie zostawił włamywacz. Okazuje się, że zamiast kremu na babeczkach jest ciastolina, natomiast brakuje śladów włamania. Czy Lusi z tatą uda się rozwiązać tajemniczą zagadkę różowych babeczek? Kto okaże się włamywaczem, a może będzie ich więcej niż jeden? Dlaczego nie było śladów włamania? Tego wszystkiego dowiecie się z książki.

Przed każdym z wyżej wymienionych utworów literackich, młody czytelnik znajdzie krótkie, łatwe do zrozumienia objaśnienie na temat danego gatunku oraz jego cech szczególnych. Książka ta byłaby świetną pomocą edukacyjną dla każdego polonisty.

Dziękuję za egzemplarze recenzenckie wydawnictwu HarperKids.
TOP