czwartek, 7 października 2021

Jaś i Małgosia - gra kooperacyjna

 Jaś i Małgosia wybrali się sami do ciemnego lasu. Gdy szukali drogi powrotnej do domu zauważyli chatkę z piernika. Dzieci skuszone pysznościami, zaczęły podjadać słodycze. Z chatki wychyliła się Baba Jaga i postanowiła złapać rodzeństwo. Czy uda się naszym bohaterom uciec przed wiedźmą, a przy okazji zebrać jak najwięcej słodyczy? O tym będziecie mogli się przekonać podczas zabawy w grę planszową zainspirowaną znaną bajką dla dzieci pt. Jaś i Małgosia

Zatem przyjrzyjmy się jak wygląda rozgrywka w Jaś i Małgosia, gra planszowa otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl
Jaś i Małgosia - gra kooperacyjna
W skład gry wchodzi:

- 40 kafelków słodyczy

-4 kafelki czapek Baby Jagi

- 8 żetonów pierniczków

- 2 kafelki startowe

- 3 drewniane pionki

- chatka Baby Jagi
Jaś i Małgosia to gra kooperacyjna, w której wspólnie całą rodzinką staracie się pomóc rodzeństwu zdobyć pięć smakowitych pierniczków, jednocześnie nie dając złapać się Babie Jadze. Jak to zrobić?

Po zbudowaniu planszy, kładziemy  na środek stołu kafelek startowy, natomiast z kafelków słodyczy i kafelków czapek Baby Jagi tworzymy 4 w miarę równe stosy, które wcześniej tasujemy. Każdy gracz otrzymuje po 2 kafelki słodyczy, które trzyma przed sobą odkrytym obrazkiem. W danej rundzie każdy z graczy musi dołożyć po jednym kafelku ze słodyczem do kafelka startowego. Celem jest ułożenie całych obrazków słodyczy. Gdy uda się takowy obrazek ułożyć gracze otrzymują żeton pierniczka. Żeby wygrać, trzeba zdobyć 5 takich żetonów. 
Gdy runda się skończy, to znaczy, gdy wszyscy gracze dołożą swoje kafelki ze słodyczami, to następuje czas, gdy należy poruszyć wszystkie pionki na planszy. Poruszamy każdym z pionków taką ilość razy ile jest kropek danego koloru na obrzeżach kafelków ze słodyczami. Brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę to nic trudnego. Trzeba tak układać kafelki, żeby podczas ruchów pionkami Baba Jaga nie dogoniła naszych bohaterów, ani Jaś i Małgosia nie wpadli na wiedźmę. Gra kończy się gdy gracze zbiorą pięć żetonów pierniczków (wygrana graczy), lub gdy Baba Jaga dogoni dzieci i na odwrót (przegrana graczy).


Jaś i  Małgosia to przepięknie zilustrowana, bardzo ciekawa gra kooperacyjna dla młodszych graczy, w której musicie ze sobą współpracować, rozmawiać, wykazać się sprytem i logicznym myśleniem oraz spostrzegawczością. 

Wiek graczy: +6 lat
Liczba graczy: 2-4 os
Wydawnictwo: Granna* Egzemplarz recenzencki gry otrzymany z księgarni TaniaKsiążka.pl
TOP