poniedziałek, 25 października 2021

Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym - październik 2021

 Czas przedszkolny jest dość ważnym okresem w którym uczymy dzieci miłości do książek, czytania, dlatego chciałabym wam przedstawić nowości jakie w miesiącu październiku pojawiły się w wydawnictwie HarperKids.pl Tym razem mam wam do zaprezentowania trzy książki z różnych serii.
Basia i graniceZacznijmy od bardzo popularnej wśród przedszkolaków serii o przygodach małej Basi i jej rodziny. Tym razem omówiony został temat osobistych granic jakie posiada każdy człowiek w książce pt. Basia i granice. 

W domu naszej głównej bohaterki z samego rana panuje wielkie zamieszanie, ponieważ tata zaspał do pracy, mama zepsuła telefon, Janek zgubił spodnie,  Franek miał zły humor, a Basia zalała się mlekiem. W pewnym momencie mama powiedziała, że jest na granicy, ale cóż to znaczy zastanawiała się Basia, przecież granica kraju jest daleko. Basia tego dnia nie była w dobrym humorze, gdy już dotarła do przedszkola. Schowała się w koncie, ale ciągle ktoś ją zaczepiał. Gdy szła do ubikacji w łazience byli chłopcy i nasza bohaterka zrobiła siusiu w majtki, bo nie chciała załatwić się przy nich. Po tych wydarzeniach, gdy dziewczynka opowiedziała pani przedszkolance swoje przeżycia z tego dnia, pani stwierdziła, że to dobry czas, żeby porozmawiać o granicach jakie ma każdy z nas.
Basia i granice to mądre opowiadanie, które porusza bardzo istotny problem jakim są nasze wewnętrzne granice psychiczne i fizyczne. Uczy, że powinniśmy jasno mówić innym jeżeli je przekraczają, ale również powinniśmy szanować innych granice i nie robić nic czego druga osoba nie chce. Książka pokazuje również, że zachowanie bez kontaktu fizycznego również może przekraczać nasze granice wytrzymałości psychicznej. Dzięki książce dzieci nauczą się wyznaczać własne granice oraz szanować granice innych ludzi. Kot-O-Ciaki - Bajki 5 minut przed snem


Bajki 5 minut przed snem. Kot-O-Ciaki to osiem wspaniałych krótkich opowiadań, których głównymi bohaterami są trzy sympatyczne kotki o jakże smakowitych imionach: Pianka, Krakers i Budyń. Każde z tych opowiadań zawiera w sobie jakąś puentę, naukę dla maluchów. Agencja Dobrych Uczynków, pokazuje dzieciom, że pomaganie jest dobre i fajne, ale zanim coś komuś będziemy chcieli pomóc, to najpierw trzeba zapytać się czy jej potrzebuje i jak możemy mu pomóc, domyślanie się potrafi spowodować więcej szkód niż dobrego. W innym opowiadaniu pt. Krakers i hulajnoga, nasz bohater kupuje sobie hulajnogę, żeby robić na niej niesamowite sztuczki jak kot z reklamy. Jak możecie sami się domyślić, nie wychodzą mu one tak jak w tv. Jest to świetna lekcja, że tylko ciężką i regularna pracą można osiągnąć sukces w sporcie, jak również i w innych dziedzinach życia. Jeszcze w kolejnym z opowiadań kotki przekonają się, że zarazki naprawdę istnieją, a żeby się przed nimi chronić należy przed jedzeniem myć łapki.


Straszne Historie Maszy. Opowieści z większym dreszczykiem.


Ostatnia propozycja, to idealne opowiadania na Halloween, ale czy tylko? Tak naprawdę to bardzo mądra książka, która dzięki lekko i z przymrużeniem oka napisanym opowiadaniom, porusza w przystępny sposób tematykę dziecięcych strachów. Masza opowiada o takich lękach jak strach: przed potworami, przed pojawieniem się rodzeństwa na świecie, przed nową szkołą, burzą, lekarzem, zwierzętami, przed występem, czy też strach przed Babą Jagą. Jak widzicie to dość popularne rzeczy, których mogą bać się najmłodsi. W każdej z tych bajek najpierw pokazany jest dany strach, jak może wyglądać w wyobraźni dziecka, natomiast na koniec historii okazuje się, że nie było się czego bać.Książka ta to zbiór mądrych opowiadań, które mogą być punktem wyjścia do poważnych rozmów z maluchami. Dodatkowo jest to książeczka z serii świecących w ciemnościach.Spodobała się wam któraś z propozycji?


TOP