wtorek, 12 października 2021

Na barana! gra kooperacyjna wydawnictwa Egmont

W słoneczny wiosenny poranek rodzinka Sztapelków wybrała się na plac zabaw na wspólną zabawę, lecz silny wiatr wywiał wszystkie zabawki na drzewo. Czy uda się rodzince zdjąć zabawki z drzewa nim zajdzie słońce? W skład gry wchodzi:

- plansza,
- 4 drewniane pionki,
- składające się z dwóch części drzewo,
- tarcza losująca ze strzałką,
- 4 żetony przedmiotów,
- żeton słońca,
- elementy służące do rozszerzenia i do dodatkowych wariantów gry: 8 żetonów małych zwierząt i 4 żetony dużych zwierząt.


Tak jak wcześniej wspomniałam, rodzince Sztapelków wiatr porwał wszystkie zabawki jakie mieli na placu zabaw i umieścił je na drzewie. Celem gry jest zjednoczenie się rodziny i wspólne zdjęcie tych przedmiotów zanim słońce zajdzie. Taki jest właśnie cel najnowszej gry kooperacyjnej wydawnictwa Egmont, ale jak to zrobić? Na początku gry składamy planszę, która jest 3D. Na drzewie umieszczamy żetony przedmiotów, żeton słońca, natomiast pionki przedstawiające rodzinkę rozmieszczamy na planszy według instrukcji. Gracze muszą tak się poruszać, żeby przed zachodem słońca zdjąć wszystkie przedmioty. Jak to się robi? Gracze po kolei obracają strzałką na tarczy losującej i poruszają stojącą na niej postacią na dowolne pole przylegające do  niego. Gdy tam przestawią pionek, ustawiając jeden pionek na drugim, próbują zdjąć wiszący na drzewie przedmiot. Jeżeli ustawione na barana figurki dotkną żeton przedmiotu, gracz zdejmuje go z drzewa, natomiast jeżeli nie, to należy poruszyć się żetonem słońca. Jeżeli na wylosowanym polu nie ma żadnego pionka, to gracz może poruszyć się innym dowolnym pionkiem. Tak gra przebiega do momentu zdjęcia wszystkich 4 przedmiotów umieszczonych na drzewie (wygrana graczy) lub do momentu, gdy zajdzie słońce (przegrana). Tak wygląda podstawowa wersja tej gry.

Jest to gra kooperacyjna, której głównym zadaniem jest zjednoczenie się wszystkich graczy, najprawdopodobniej całej rodzinki, aby wspólnie osiągnąć cel. Najbardziej liczy się tutaj umiejętność rozmowy, współdziałanie, czyli kooperacja. 

Na barana! jest połączeniem gry strategicznej, gdzie ważna jest przemyślana strategia, z drobnym elementem losowości. To bardzo ciekawa gra, przy której mogą bawić się już dzieci od 3 roku życia. Dzięki pomocy dorosłych nawet przegrana nie będzie dużym zawodem dla najmłodszych graczy.

Wiek graczy: +3 lat
Liczba graczy: 1-6 os
Wydawnictwo: Egmont


Dziękuję za egzemplarz recenzencki wydawnictwu Egmont.
TOP