poniedziałek, 27 września 2021

Cztery pory roku Toli


Tola to 4 letnia dziewczynka, bohaterka serii książeczek opisujących codzienne życie jej oraz jej rodziny. 
Cztery pory roku Toli otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl to zebrane w jedno, cztery książeczki z tej serii, których tematem przewodnim są oczywiście pory roku, czyli wiosna, lato, jesień, zima.
W tej propozycji młody czytelnik razem z dziewczynką i jej rodziną, obserwuje nadejście kolejnych pór roku. W książeczce ukazane jest to co najlepsze z danego czasu, dlatego nasza bohaterka każdą z pór roku wita z radością.

Wiosna

Pierwszy dzień wiosny wita małą Tolę śnieżycą z czego dziewczynka  nie jest zadowolona, bo przecież miało robić się coraz cieplej. W drodze powrotnej z przedszkola rozpętuje się zamieć. Dziewczynka wraz z mamą musi schować się w zaprzyjaźnionym sklepiku z warzywami. Tam pomagają sprzedawczyni porozkładać towar na półkach, a ona przygotowuje im ciepłą herbatę, dzięki czemu Toli wraca dobry humor. Z czasem pogoda staje się coraz ładniejsza i Tola wraz z tatą wyjeżdża na pierwszą w roku wycieczkę rowerową. Można już również zacząć prace w ogródku.


Wiosna to również czas kiedy Tola ma urodziny. Dziewczynka razem z rodzicami przygotuje przyjęcie z tortem i lodami, na które zaproszą rodzinę.
Lato 

Lato to czas pierwszej burzy i idealny moment do poznania zmian atmosferycznych, które jej towarzyszą. Dziewczynka widząc ciemne chmury wskakuje na hulajnogę, zakłada kask i jeździ po mieszkaniu ogłaszając burzowy alarm rodzicom.  To również czas wyjazdów wakacyjnych, przygód i dobrej zabawy oraz poznania nowego przyjaciela, z którym nie od razu polubi się nasza bohaterka na wakacjach nad morzem.Lato to też czas kiedy mama zabiera Tolę na wycieczki do lasu, razem szukają leśnych skarbów, a mama pokazuje dziewczynce miejsce gdzie rosną przepyszne maliny. Jesień

U Toli jesień to okres pewnych zmian. W życiu jej cioci i wujka pojawia się nowy członek rodziny. Zmiana ta wpływa również na życie rodziny naszej bohaterki.Ta pora roku to również czas gdy Tola zbiera kolorowe liście i kasztany. Z mamą gotuje dyniową zupę, a z tatą puszcza papierowe łódki w kałużach. Wspólnie z babcią piecze pierniki, które muszą trochę zmięknąć do zimy. W tym okresie zmienia się również życie zwierząt. Dziewczynka chcąc im pomóc buduje karmnik. Mała bohaterka uczy się, że trzeba dbać o pobliskie ptaki i dowiaduje się o nich coraz to nowych rzeczy. Obserwacja sikorek, gili i mazurków okazuje się być niezwykle ważnym przeżyciem.Zima

Zima to szczególny okres w ciągu roku, bardzo lubiany przez dzieci, szczególnie, gdy jest ona piękna i śnieżna. To czas na zabawy w śniegu, rzucanie się śnieżkami, robienie aniołków na śniegu i zjeżdżanie na sankach z największej górki w okolicy. Pewnego dnia tata obiecał jej, że wróci wcześniej z pracy specjalnie by spędzić z dziewczynką czas na śnieżnych wygłupach. Niestety tatę w pracy zatrzymały obowiązki i bohaterka nie potrafiła do końca poradzić sobie ze zrozumieniem tego faktu.Zima Toli to oczywiście też Boże Narodzenie oraz związany z tym świąteczny klimat, gotowanie wigilijnych potraw, oczekiwanie na gości i prezenty, których Tola szuka pod choinką.Książki z serii Toli przedstawiają zwyczajne, naturalne i codzienne życie rodziny. Tola mierzy się ze swoimi problemami, a rodzice zawsze są obok. W książkach tych nie znajdziemy szybkich zwrotów akcji, morałów, dzięki czemu cieszą się taką popularnością wśród najmłodszych czytelników.
 


Dziękuję za egzemplarz recenzencki księgarni TaniaKsiążka.
TOP