piątek, 24 września 2021

Pomóż mi przetrwaćPomóż mi przetrwać to seria przyrodnicza, która ma edukować najmłodszych czytelników w temacie mądrego wspierania przyrody. Do tej pory zostały wydane cztery części o: jeżu, pingwinach, trzmielach oraz fokach. Do tej kolekcji dołączyły ostatnio dwa nowe tytuły: Mała Asia w wielkiej puszczy oraz Złamane skrzydło Adrianka. Każda z książek opisuje życie i zwyczaje jednego, konkretnego zwierzęcia.

Mała Asia w wielkiej puszczy to opowieść o życiu majestatycznych zwierząt jakimi są żubry. Asia to cielę, które urodziło się pod koniec sierpnia w Bieszczadzkim Parku Narodowym, czyli dość późno jak na te zwierzęta. Asia musi do zimy nabrać sił, żeby przetrwać do następnej wiosny. Żubry to zwierzęta stadne, które wędrują po puszczy w poszukiwaniu pożywienia. Mama Asi jest najsilniejsza w całym stadzie, więc to ona tam dowodzi. Jest to odpowiedzialne zadanie, ponieważ nawet na żubry czyhają niebezpieczeństwa takie jak atak wygłodniałych wilków, czy też silny nurt rzeki. Właśnie taki silny nurt porwał jeszcze małą i słabą Asię. Na całe szczęście specjalna ekspedycja ratunkowa zdołała uratować małego cielaczka. Niestety przez tą przygodę Asia trafiła do zagrody. Czy jej mama ją rozpozna, czy też zostanie odrzucona przez stado?

Z książki tej dzieci dowiedzą się jak wygląda życie w stadzie żubrów, czym się żywią, jakie są ich przysmaki i jak my ludzie możemy im pomóc, żeby te wielkie zwierzęta żyjące na wolności, nie robiły szkód w gospodarstwach rolnych, gdy głód zagląda im w oczy.


Złamane skrzydło AdriankaCiepłą majową nocą w gnieździe na dachu domu na wsi wykluł się Adrianek, bocianie pisklę, które było najmłodsze z całego rodzeństwa. Mały bocian, jako najsłabszy musiał nauczyć się walczyć o swoje, bo rodzeństwo wcale nie chciało się dzielić z nim jedzeniem, które przynosiła mama lub tata. Głód szybko nauczył naszego bohatera sprytu i tak z dnia na dzień rosły małe bocianiątka w gnieździe. Ich życie nie było jednak takie proste i bezpieczne. Pewnego dnia gniazdo zaatakowała młoda bocianica, która chciała je przejąć. Gdyby jej się to udało pisklaki zostałyby wyrzucone z gniazda. Innym zagrożeniem był dla nich upał oraz sznurek w który zaplątał się nasz najmłodszy bohater. Dzięki rodzicom pisklęta żyły w gniazdku bezpiecznie aż do dnia, gdy oboje rodzice wylecieli z gniazda na poszukiwanie pokarmu, a młoda bocianica znów próbowała przejąć najlepsze gniazdo w okolicy. Tym razem rodzice nie zdążyli uchronić Adrianka, który został wyrzucony z gniazda. Nie obyło się bez kontuzji. Na całe szczęście mieszkańcy domu zaopiekowali się nim. Czy uda się Adriankowi wraz z innymi bocianami odlecieć do ciepłych krajów na zimę, tego dowiecie się z książki.Złamane skrzydło Adrianka to opowieść o naszych wspaniałych bocianach, które co roku przylatują do naszego kraju na wiosnę, żeby pod koniec lata odlecieć do ciepłych krajów. Z książki młodzi miłośnicy przyrody dowiedzą się jak wygląda cykl życia tych pięknych ptaków, jakie czyhają na nie niebezpieczeństwa, czym się odżywiają.

Na końcu każdej książki z tej serii znajdziemy planszę informacyjną opisującą dany gatunek zwierzęcia opisanego w konkretnej z książek. Oprócz ciekawych treści oraz informacji jak danemu zwierzęciu może pomóc człowiek, każda z książek tej serii to prawdziwa uczta dla oczu. Myślę, że nie macie wątpliwości iż warto mieć tę serię w domu.

TOP