środa, 22 września 2021

EduCzytajki czyli książki na małe troski - patronat


Będąc dorosłym często zapominamy, że życie młodego człowieka nie jest takie proste jak nam się wydaje. Często bagatelizujemy ich troski, uważając, że prawdziwe zmartwienia są dopiero przed nimi w "prawdziwym życiu", czyli dorosłości. Czy tak naprawdę jest? Czy troski dzieci nie są równie ważne co nasze własne? A może wręcz przeciwnie? Może to właśnie one są najważniejsze, ponieważ jeżeli nauczymy dzieci, że na każdy problem, czy też troskę jest rada, to takie dzieci wyrosną na pewnych siebie dorosłych, którzy wierzą w siebie, swoje możliwości i w to, że każdą trudność da się rozwiązać.

Dzieci często zmagają się z problemami. To co dla nas jest błahostką, dla nich bywa troską z którą sami nie potrafią sobie poradzić. Ważne, żeby nie lekceważyć ich  rozterek, lecz starać się im pomóc. EduCzytajki wydawnictwa Skrzat to nowa seria, która ma pomóc dzieciom poznać i zrozumieć trudne emocje, pokazać jak poradzić sobie ze strachami, dziecięcymi problemami, jak nie dać się małym i dużym troskom. W skład serii wchodzą, jak na razie, dwie propozycje: Duże troski małych zwierzątek oraz Niedźwiedzi  świat Olmisi.


Duże troski małych zwierzątek to zbiór pięciu krótkich opowiadań, których głównymi bohaterami są zwierzątka leśne: zajączek, wiewiórka, niedźwiedź, bóbr oraz pajączek.  Każde z nich porusza inny, ważny problem z jakim może spotkać się małe dziecko. W tej książeczce został poruszony temat:

- strachu przed ciemnościami,
- porównywania się z innymi,
- jak powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel,
- konfliktów między rodzicami, 
- cierpliwości.

Każda z bajek zbudowana jest w tym samym schemacie. Na początku pokazany jest konkretny problem jaki ma małe zwierzątko, następnie rodzic stara się rozwiać małe troski swojego szkraba wyjaśniając mu poruszany w danej bajce temat. Najważniejsze podsumowanie tematu zostało pięknie podkreślone przez grafikę. Na pierwszy rzut oka rodzic zorientuje się, że właśnie w tym miejscu zawarta jest cała kwintesencja  przesłania danej opowieści.

Muszę przyznać, że Kasia Wierzbicka, świetnie ukazała problemy oraz bardzo jasno i czytelnie wyjaśniła jak te małe troski rozwiązać. W ciekawy sposób wyjaśniła, dlaczego nie należy bać się ciemności, pokazała, że nie można porównywać się z innymi osobami twierdząc, że się jest lepszym, bo można im sprawić przykrość. W bajce o porównywaniu poruszyła, tak ważny temat jak wyjątkowość każdego z nas. Autorka mówi dzieciom, że nie warto przejmować się "przyjaciółmi, którzy przy pierwszej lepszej okazji porzucają nas. Ta książka to również dobra lekcja dla rodziców, którzy po przeczytaniu bajki o bobrze, możliwe że dwa razy się  zastanowią zanim zaczną się kłócić na oczach dziecka.

Niedźwiedzi świat Olmisi, to siedem misiowych bajeczek, których główną bohaterką jest Olmisia, czyli mała urocza misia. Czego nauczy dzieci nasza bohaterka? W tej książeczce został poruszony temat:

- inności, wyjątkowości,
- nierównomiernego wzrostu, a co za tym idzie porównywania się przez dzieci,
- dorastania,
- lęku i wstydu przed brakiem zaakceptowania przez grupę,
- lęku przed czymś nowym, przed porażką w zdobywaniu nowych umiejętności np jazdy na rowerze,
- wyśmiewania szkolnych porażek przez rówieśników,
- przegrywania oraz trudności w przyjmowaniu sukcesów innych.
Jak widzicie w tej książeczce poruszone są tematy  związane z konkretnym problemem takie jak wyśmiewanie się z inności fizycznej dziecka, wyśmiewanie się z porażek szkolno-przedszkolnych. Przybliżony został również temat dorastania, a dokładniej strach dziecka przed opuszczeniem rodzinnego domu i wyruszenia w świat. Autorka porusza również temat okularów i lęku dziecka, że zostanie wyśmiane przez rówieśników, oraz bardzo powszechny problem jakim jest nieumiejętność przegrywania np. w gry planszowe oraz nieumiejętność zaakceptowania wygranej innej osoby.  Tematy poruszone w tych książeczkach, są bardzo życiowe i dotykają nie jedno dziecko. Któż z rodziców nie miał do czynienia z maluchem płaczącym lub złoszczącym się, że to nie ono wygrało? Ileż razy szkrab nie chciał iść do szkoły, bo bał się porażki, wyśmiewania? A może wasze dziecko zostało porzucone przez przyjaciela, który stwierdził, że teraz będzie bawił się z kimś innym i już nie ma dla waszego malucha czasu? Czy wasze dziecko bywa smutne, bo czuje się inne, gorsze niż rówieśnicy, nieakceptowane? 

Myślę, że te książeczki powinno czytać się nie tylko dzieciom, które akurat mają dany problem, lecz wszystkim dzieciom, tak żeby pokazać im, że również ich niewłaściwe zachowanie może przysporzyć innym wielu smutków. Dlatego edukujmy maluchy jak powinniśmy zachowywać się względem innych. Uczmy, że  nie wolno wyśmiewać, oceniać, czy też ranić innych słowami, czy też czynami, a każdy problem ten większy czy też mniejszy da się rozwiązać.

Na koniec muszę wspomnieć o przepięknych, bajkowo kolorowych ilustracjach, jakie pojawiają się w obu propozycjach, które są autorstwa Magdaleny Babińskiej. Dzięki nim książeczki od razu rzucają się w oczy i zachęcają do sięgnięcia po nie. Jestem nimi zachwycona od pierwszego wejrzenia.


Jako PATRONI z przyjemnością wam polecamy tą mądrą serię EduCzytajki wydawnictwa Skrzat.TOP