poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Najwybitniejsi naukowcy - Hypatia i Pasteur.

 

Nauka, naukowcy są to tematy, które nie wzbudzają wśród dzieci wielkiego zainteresowania, lecz gdy przedstawimy życie i działalność najwybitniejszych naukowców w postaci komiksu, to zupełnie zmienia postać rzeczy. Dziś chciałabym przedstawić wam kolejne dwa komiksy z serii Najwybitniejsi naukowcy wydawnictwa Egmot. Tym razem poznamy takie postacie jak: Hypatia oraz Pasteur.

Hypatia to kobieta-matematyk, która żyła w Aleksandrii na przełomie IV-V wiku naszej ery. Jej ojciec był matematykiem i astronomem i to on odkrył talent matematyczny w córce i zaszczepił w niej miłość do tej nauki. Natomiast sama Hypatia dostała od losu dar przemawiania, dzięki czemu miłośnicy nauki przybywali z odległych stron, żeby ją posłuchać. Miała taki autorytet, że nawet władze zasięgały u niej rad.Natomiast Pasteur urodził się we Francji w 1822 roku w rodzinie garbarza, który był ciekawy nauki i chciał, żeby jego syn kiedyś nauczał, dlatego wysłał do „wielkiej szkoły” w Paryżu. Tak zaczęła się kariera naukowa tego wybitnego francuza, który jak pewnie większość wie, wymyślił pierwszą na świecie szczepionkę.

Na końcu każdego komiksu znajdziemy spis i opis osób, które były powiązane z daną postacią, życiorys bohatera oraz szkice ilustracji, które znalazły się w komiksie.

Dzięki tak ciekawej formule przedstawionych postaci naukowców, młodzi czytelnicy z chęcią zapoznają się z ich dziejami, poznają ich niezwykłe osiągnięcia i całkiem możliwe, że zachęci je to do rozwijania własnych zdolności, zainteresowań.
TOP