środa, 6 kwietnia 2022

Książki do nauki czytania

 Chciałabym przedstawić wam kolejne nowości wśród książek do nauki czytania. Tym razem oprócz dobrze wszystkim znanej serii Czytam sobie, która właśnie obchodzi swoje dziesięciolecie, wydawnictwo HarperKids wprowadziło nową serię dla miłośników bardzo popularnej wśród dzieci gry Minecraft pt. Tryb czytania. Zatem przyjrzyjmy się jakie nowości pojawiły się na rynku.Czytam sobie poziom 1

Książki z poziomu pierwszego charakteryzują się 150- 200 słowami w tekście, napisanymi wielką czcionką oraz umieszczonymi w dolnej części każdej strony, tak aby poczatkujący czytelnik mógł swobodnie pomagać sobie w czytaniu paluszkiem.  Zdania są krótkie, zazwyczaj pojedyncze, a ilustracje są wesołe i mają za zadanie uzupełniać tekst. Książka również ćwiczy głoskowanie, na co drugiej stronie znajdziemy wyraz do głoskowania. Dodatkową atrakcją dla dzieci są zawarte na końcu książeczki naklejki, które dzieci bardzo lubią


 Jabłko Newtona Jabłko Newtona to bardzo prosto i czytelnie opowiedziana historia życia tego wielkiego naukowca.

Poznajemy go w czasach dzieciństwa, następnie wyruszamy z nim w podróż na studia do Cambridge, gdzie jego ulubione przedmioty to matematyka, fizyka i filozofia. Gdy nastaje epidemia nasz bohater wraca do domu, gdzie z jego ulubionej jabłonki spada mu jabłko na głowę i tak powstaje słynna teoria Newtona o grawitacji. później dochodzą inne odkrycia. Tego wszystkiego w przystępny sposób dowiedzą się młodzi pasjonaci nauki, którzy dopiera zaczynają uczyć się czytać.


Przygoda w HimalajachPrzygoda w Himalajach opowiada o wyprawie naukowca darka, który w trakcie jej trwania spotyka kilka ciekawych i nieznanych u nas zwierząt takich jak: jak, langury nepalskie, panda mała, tar czy argale.
To bardzo prosta historyjka, która przemyca w sobie dużo interesującej treści o tym jak wygląda natura w Himalajach


Czytam sobie poziom 2

Poziom drugi to już książeczka zawierająca w sobie od 800 do 900 słów. To dość duży przeskok, ale żeby się uczyć trzeba mieć wyzwania. Tutaj zdania stają się bardziej złożone, pojawiają się elementy dialogu, tekst pojawia się w różnych częściach strony, natomiast czcionka nadal jest duża i wyraźna, przez co łatwa w czytaniu. W książce znajdują się również ramki ze słowami do czytania sylabicznego. W tekście pojawia się literka h. Tak jak poprzednio i tutaj znajdziemy kolorowe ilustracje, które uzupełniają czytane opowiadani.


Fafik i kogutFafik ikogut to przemiła historyjka, opowiadająca wakacje rodziny Neli i ich psa Fafika w turkusowym domu pani Jagi pod lasem. Tym razem głównym bohaterem zamieszania został Fafik i kogut. Pies, gdy zobaczył kury zaczął ganiać za nimi, natomiast kogut stanął w ich obronie przez co zrobiła się niezła zawierucha.

Gdy już Fafik i kogut się polubili wakacje przebiegały bardzo przyjemnie na wyprawach do lasu po jagody, zabawach w strumyku i wspaniałym wypoczynku na łonie przyrody.


Kartofel i Werka BlogerkaKartofel to dziecko troll, który uwielbiał chodzić po swoim lesie. pewnego dnia wpadł do rowu, który kazała wykopać pewna elfka Werka. Była ona blogerką i postanowiła, że osoby w pułapce będą zdradzały jej różne sekrety. Gdy Kartofel nie chciał nic powiedzieć zostawiła go w pułapce. Następnego dnia rodzice odnaleźli Kartofla, a po pewnym czasie ta sama elfka wpadła w pułapkę pewnej groźnej tarantuli. Któż przyszedł jej z pomocą? Oczywiście Kartofel. 

Muszę przyznać, że jest to jedna z nielicznych propozycji z tej serii, która nie podoba mi się ze względu na użyte w niej słownictwo i zakończenie. 


Czytam sobie poziom 3

Poziom trzeci to już dłuższe zdania, również złożone, zawierające od 2500 do 2800 słów. Występują trudniejsze słowa, zaznaczone gwiazdką i wyjaśnione w słowniku na końcu książki. Nadal czcionka jest duża, natomiast ilustracje są czarno - białe, dające wrażenie książki poważnej, jak dla osób dorosłych. Jest ich mniej niż samego tekstu.

Tajemnica zielonej butelkiTo przepiękna historia, której głównymi bohaterami jest chłopiec i dziewczynka, którzy mieszkali po dwóch przeciwnych brzegach tego samego morza.

Jednego dnia dziewczynka znalazła butelkę w której był list natomiast chłopiec lornetkę, która okazała się jego zaginionego taty. List natomiast był od żeglarza, który rozbił się na bezludnej wyspie. Co z tym ma wspólnego chłopiec z drugiego brzegu? Czy ta historia skończy się pomyślnie?

Tryb czytania 

Tryb czytania to propozycja dla dzieci dopiero co uczących się czytać, której bohaterowie przeżywają przygody w świecie Minecrafta. Są to książeczki z krótkimi opowiadaniami. Napisane są prostym językiem z krótkimi zdaniami, głównie przeważają kolorowe ilustracje obrazujące treść. Dodatkowo w książeczkach znajdziemy zadania do wykonania oraz pytania do tekstu, żeby sprawdzić czy dziecko zrozumiało samodzielnie czytany tekst.

Górskie wyzwanie
Poznajemy w nim dwoje przyjaciół Emmy oraz Bricha i jego wilka Chapsa. Są oni w świecie podstawowym, lecz już niedługo ma zapaść noc. Każdy gracz wie, co się z tym wiąże, czyli ataki złych mobów.

Nasi bohaterowie postanawiają iść na Górę Niebosiężną, lecz przed wyprawą tworzą sobie narzędzia. Nie udaje im się dotrzeć na szczyt przed nocą co oznacza walkę z mobami. Czy dotrwają do rana i zdobędą szczyt tej góry? 


Moby w świecie podstawowymTak jak już wiemy z poprzedniego opowiadania Brich ma swojego oswojonego moba wilka o imieniu Chaps. Emmy również chce mieć własnego moba, bo nie wszystkie te stworzenia są złe w świecie Minecraft. Wszyscy wybrali się na wyprawę, żeby znaleźć przyjaciela dla Emmy.


Przemierzając przez świat podstawowy wraz z bohaterami poznamy moby jakie tutaj występują. Odnaleźć tego właściwego moba nie będzie lekko. Czy uda się to naszym bohaterom? 
TOP