środa, 4 sierpnia 2021

Witaj przedszkole !!! czyli książki o przedszkolu

Lada chwila tysiące maluchów pójdzie po raz pierwszy do przedszkoli, żłobków. Wiele z mam ma mętlik w głowie. Jak to będzie? Czy dziecko się przyzwyczai ? Ja już mam to za sobą 2 razy i muszę przyznać, że nie jest to łatwe doświadczenie dla dziecka, ani dla rodzica. Cóż zatem zrobić, aby ułatwić maluchowi stanie się przedszkolakiem?


Rodzic powinien przygotować swoje dziecko na nadejście tego wielkiego dla malucha dnia. Dzieciaczki dużo lepiej zniosą rozstanie, kiedy będą wiedziały, co je czeka w nieznanym dla nich miejscu. Żeby odbyło się to jak najłagodniej dziecko musi przede wszystkim czuć się bezpieczne i kochane, dlatego warto zawczasu pokazać mu, jak będzie wyglądał pobyt w przedszkolu.

Oprócz rozmów i wizyty adaptacyjnej w przedszkolu  dostępne są różne książeczki o tematyce przedszkolnej. Propozycje poruszające ten temat chciałabym wam dzisiaj przedstawić.


Witaj Przedszkole!Książeczka opowiada o Krzysiu, trzyletnim chłopcu, który za chwilę rozpocznie swoją przygodę w przedszkolu. Jak większość dzieci, również i on ma obawy. Do tej pory był z mamą w domu i to mu się podobało, aż od pewnego czasu słyszy, że mama idzie do pracy, a on do przedszkola. Nie rozumie co to to przedszkole, ale nie podoba mu się ten pomysł. Chce żeby zostało tak jak do tej pory.

 

Okazuje się, że nie tylko on idzie to tego przedszkola. Jego koleżanka z podwórka, również będzie tam chodziła, do tej samej grupy. Krzyś czuje się dzięki temu lepiej, ale mimo wszystko ma swoje obawy. Nadchodzą zajęcia adaptacyjne, okazuje się, że przedszkole to miejsce kolorowe, pełne zabawek, innych dzieci oraz miłych pań. Tak rozdział po rozdziale młody czytelnik, wraz z Krzysiem będzie poznawał życie w przedszkolu. Dowie się jak wygląda dzień w przedszkolu, spacery, że do przedszkola przychodzą aktorzy z przedstawieniami, są bale przebierańców i co się dzieje, gdy mama się spóźni.


 Basia. Wielka księga przedszkola


                                           

Myślę, że Basię nie trzeba przedstawiać żadnemu czytającemu rodzicowi przedszkolaka. To wesoła dziewczynka z rodziną jakich wiele, dzięki czemu jej problemy i przeżycia są tak uniwersalne, dlatego dzieci i rodzice chętnie sięgają po jej przygody. 
Basia Wielka księga przedszkola to opowieści Basi z przedszkola. Towarzyszymy jej od pierwszego dnia, czyli początku jesieni, gdy Basia pierwszy raz przekracza próg przedszkola, przez cały rok szkolny, aż do początku wakacji. Uczucia jakie towarzyszą Basi to prawdziwa huśtawka emocjonalna od podekscytowania aż do strachu. Każdy dzień w przedszkolu to nowe wyzwania, niespodzianki i wielkie emocje. Dzieci wybiorą się na wycieczkę do Straży Pożarnej, będą zbierać kasztany w parku i robić z nich pieski, będą oczekiwać na pierwszy śnieg,  czy wesoło się bawić przy dźwiękach muzyki. Dzięki instrukcjom wykonania pieska z kasztanów, koronkowych śnieżynek, marzanny, młody czytelnik będzie mógł wykonać takie same prace jak nasza bohaterka.

Lulali, pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi


W książeczce opisany jest zwykły dzień Hubercika, który idzie do przedszkola. Dzień jak co dzień trzeba zacząć od małego marudzenia w łóżeczku :)


Następnie opisana jest droga do przedszkola, śniadanko, przedstawienie, obiadek, drzemka, zabawy na podwórku, podwieczorek i w końcu powrót do domu. Cały dzień Hubercikowi towarzyszy pan Czekoladka - jego pluszowy kotek."Gdy się je obiad w przedszkolu, zawsze trzeba ubrudzić koszulkę albo buzię. Żeby potem w domu Mama mogła powiedzieć: " O widzę, że dziś był barszczyk". "

Po zwyczajnym dniu w przedszkolu, gdy się okazało, że tata z bratem Kubą, wcale o nim nie zapomnieli i przyszli po niego do przedszkola, Hubercik spokojnie po codziennych rytuałach położyć się spać.

Najlepsze jest ostatnie zdanie: " Jutro też idę do przedszkola. Żebym tylko nie zapomniał pogrymasić. Mama i Tata tal lubią się w to bawić"


Tola w przedszkoluTola w przedszkolu to zbiór opowiadań, których główną bohaterką jest 4-letnia Tola. Tola to przesympatyczna dziewczynka, która wraz z przyjaciółmi chodzi do przedszkola. Każde z opowiadań to odrębna historia. Z opowiadań dowiadujemy się, że do przedszkola naszej bohaterki dołącza nowa koleżanka, drugie opowiadanie dotyczy spóźnienia mamy Toli, kolejne opisuje zimowe przygody maluchów, następnie nasza bohaterka musi zmierzyć się z przeziębieniem itd. Jak z czekającymi ich wyzwaniami poradzi sobie grupa przedszkolaków? Tego dowiecie się podczas lektury.

Feluś i gucio idą do przedszkola

"Główny bohater książeczki, Feluś ma dokładnie trzy latka i od września po raz pierwszy przekroczy mury przedszkola. Wraz z rodzicami bardzo dokładnie przygotowuje się na ten wielki dzień.
Jak na prawdziwego przedszkolaka przystało ma już plecak, kapcie, ręczniczek i całą resztę przedszkolnej wyprawki. Nie zapomina również o swoim przyjacielu Guciu, którego ma zamiar zabrać ze sobą. Feluś jest bardzo podekscytowany i nie może się doczekać, kiedy pozna swoją grupę. W jego głowie kłębi się mnóstwo pytań, czy na wszystkie znajdzie odpowiedzi?"

Pora do przedszkola


"Książeczka ma charakter przede wszystkim uspokajający. Wykorzystując formę opowiadań, rozwiewa wszelkie wątpliwości malucha i uspokaja jego największe obawy. Pokazuje, jak poradzić sobie z problemami i nowymi sytuacjami.W doskonały sposób przedstawia przedszkole jako miejsce przyjazne, pełne niespodzianek i zabawy. Daje dziecku do zrozumienia, że zupełnie nie ma powodów do obaw i z pewnością znajdzie tam przestrzeń dla siebie. Wielkim atutem są ilustracje oddziałujące na wyobraźnię i zachęcające do samodzielnego sprawdzenia, czy przedszkole jest w porządku."

Kolorowy potwór idzie do przedszkola
"Kolorowy potwór idzie do przedszkola" to prosta i zabawna historia, która pomaga najmłodszym dzieciom w adaptacji przedszkolnej, która dla niektórych dzieci jest wyjątkowo trudna.

Bohater książki, czyli potwór, skupia się na odkrywaniu nowych doświadczeń, zastanawia się, jak przedszkole będzie wyglądało i co go tam spotka. Nie wie, czego się spodziewać, a jego wyobraźnia zaczyna wytwarzać abstrakcyjne scenariusze. Jak później się okazuje, przedszkole to świetne miejsce, w którym bohater zdobywa wielu przyjaciół, uczy się ciekawych rzeczy, bawi się, je, a nawet ucina po południu drzemki. Chociaż bohaterowi zdarza się zachowywać niewłaściwie - inne przedszkolaki uczą go, jak odpowiednio zachować się w przedszkolu.

Wesoły czas spędzony w nowym miejscu sprawia, że potwór już nie może się doczekać, aż znów pójdzie do przedszkola! Ze względu na niewielką ilość tekstu i proste, kolorowe grafiki pełne detali książka będzie odpowiednia nawet dla dzieci, które ukończyły drugi rok życia."

Miś Tuliś idzie do przedszkola"Dzięki tej uroczej, ciepłej, zabawnej książce każde dziecko przekona się – tak jak Miś Tuliś – jak fajnie jest w przedszkolu. To WIELKI DZIEŃ dla Misia Tulisia, pierwszy dzień w przedszkolu! Oj, wiele się będzie działo! Bo w przedszkolu jest mnóstwo wspaniałych zajęć i zabaw. I mnóstwo Tulisiowych przytuleń!


Z Misiem Tulisiem każdemu dziecku - czy to idącemu po raz pierwszy do przedszkola, czy to bojącemu się tam powrócić - będzie łatwiej. Zobaczy, jak bardzo wspaniale udaje się - nawet, jak się nie udaje Misiowi być pomocnym. Jak cudowna i radosna jest siła bycia razem i siła przyjaźni. Przepiękne ilustracje Davida Mellinga, wzruszające przezabawne postacie i piękne przesłanie czynią - tak, jak to przed laty już stwierdził „Guardian” - tę serię współczesną klasyką literatury dziecięcej."

Jak widzicie wybór książek w tym temacie jest dość spory. Wszystkie te propozycje pokazuje maluszkowi, że dzień w przedszkolu nie jest niczym strasznym. To zwykły dzień jak każdy inny, którego nie ma się co bać, a rodzice nie znikają na zawsze. Samo przedszkole to przyjazne miejsce pełne zabawek, nowych kolegów i wielu atrakcji.

TOP