piątek, 6 sierpnia 2021

Komiksy dla dzieci - nowości lipiec 2021

 W naszej biblioteczce regularnie pojawiają się nowe komiksy, które chętnie wam przedstawię i tym razem. Tym razem są to kontynuacje już przedstawianych przez nas serii oraz jedna nowość. Zapraszam na przegląd lipcowych nowości wydawnictwa Egmont.Mama SmerfetkaSmerfy to jedne z ulubionych bajkowych bohaterów dzieci już od bardzo wielu lat. Te niebieskie maluchy, żyją sobie w swojej wiosce, każdy z nich robi to co lubi i umie najlepiej, lecz czy wszyscy na pewno są zadowoleni z tego co robią? Otóż w tej społeczności jest tylko jedna dziewczynka, smerfetka, której głównymi zadaniami jest pranie, prasowanie oraz pieczenie babeczek. Czy to jej odpowiada? Otóż Smerfetka jest z tego bardzo nie zadowolona. Nie podoba jej się, że inne smerfy nie traktują jej poważnie, nie pozwalają jej im pomagać i uważają, że jest zbyt delikatna na różne codzienne prace i niezbyt mądra. Smerfetka skarży się Papie Smerfowi. Ten wpada na pomysł jak pokazać innym, że ta młoda dama jest nie tylko delikatna lecz również mądra, rozsądna oraz wrażliwa. Postanawia opuścić na pewien czas wioskę i wyznacza Smerfetkę na swoją zastępczynię. Wszyscy się temu dziwią, ale nie negują słów Papy. Tak oto ma ona okazję pokazać na co ją stać.


Okazji do tego nie brakuje. Smerfetka uwalnia Łasucha, gdy utknął w oknie, ratuje wioskę przed dzikiem, wymyśla jak bez drabiny dostać się do dziury w  tamie, aż w końcu wszystkie smerfy zaczynają widzieć w niej mądrą osobę, a nie tylko ładną dziewczynę, której trzeba przynosić kwiaty. Wówczas Smerfetka mówi Papie Smerfowi, że może już wracać do wioski. Ma on wrócić następnego ranka, lecz tak się nie dzieje. Co się z nim stało i co ma  z tym wspólnego Gargamel, tego dowiecie się z książki


Najwybitniejsi naukowcy - Einstein oraz Arystoteles


Właśnie ukazały się dwa nowe tytuły w tej ciekawej serii, która w przystępny dla młodszych oraz nie lubiących czytać książek dzieci, przedstawia ludzi świata nauki, ich życie od chwili urodzenia aż po starość. Tym razem możemy prześledzić losy dwóch powszechnie znanych, aczkolwiek bardzo oddalonych od siebie w czasie, postaci. Komiksy opowiadają o życiu  Einsteina oraz Arystotelesa.
Muszę przyznać, że obie postacie są fascynujące, a ich życie nie jest nudne i monotonne. Słynny fizyk i matematyk A. Einstein to postać ogólnie znana tak ja odkryty przez niego wzór E=mc2. Czy to, że jest on odkrywcą teorii względności będzie dla dzieci ciekawe? Pewnie, nie, natomiast sama jego posatać jest bardzo interesująca. Będąc jeszcze osobą niepełnoletnią zdawał na studia, lecz się na nie nie dostał, ponieważ oblał egzaminy z literatury oraz francuskiego. Pokazuje to dzieciom, że nie musimy być z wszystkiego najlepsi, natomiast warto się nie poddawać i dążyć do celu, w przypadku Alberta były to studia nauk ścisłych, na które po 2 latach się dostał. Ciekawostką jest również, że przez kilka lat nie był obywatelem żadnego kraju, ponieważ zrzekł się niemieckiego obywatelstwa, ponieważ nie chciał iść do wojska. Kolejne lata jego życia to praca zawodowa oraz naukowa, nobel, aż do czasu, gdy wojna zmusiła go do wyjechania do Stanów Zjednoczonych.Natomiast Arystoteles to postać żyjąca w zupełnie innych czasach niż nasze, dużo odleglejszych, których dzieci nie znają Jego ojciec był lekarzem na dworze Amyntasa III. Po jego śmierci, młodym Arystotelesem zaopiekował się krewny. Młodego chłopca cechował duży głód wiedzy, dlatego postanowił udać się do Aten, do szkoły Platona. Przez wiele lat w niej przebywał ucząc się. Gdy Platon zmarł i nastały niepewne czasy, nasz naukowiec przeniósł się Atarneus, gdzie postanowił zagłębić się w świat przyrody i dowiedzieć się wszystkiego o roślinach i zwierzętach. W międzyszasie został nadwornym nauczycielem syna króla i innych dzieci arystokraacji, natomiast na starość wrócił do Aten, żeby za darmo nauczać innych.

Na koniec każdego opowiadania znajdziemy opis, kto jest kim w świecie danego naukowca, opis jego rodziny oraz najważniejsze daty z ich życia.


Chimery WenusJeżeli znacie serię Gwiezdny zamek to ten komiks powinien was zaciekawić. Dlaczego? Otóż seria Chimery Wenus to równoległa historia do opowieści Gwiezdnego Zamku. My niestety nie mieliśmy okazji czytać serii Gwiezdny zamek, dlatego nie mogę się do niej odnieść. Chimery Wenus to książka dla starszych czytelników.

Głównymi bohaterami komiksu jest aktorka Helena Martin oraz jej narzeczony Aurelien, który został zesłany do więzienia na planecie Wenus przez Napoleona III. Piękna Helena wykorzystując swój urok osobisty, dostaje się na statek, który leci na tę planetę z postanowieniem odnalezienia swojego ukochanego. W tym samym czasie Aurelien ucieka z więzienia, które bardziej jest obozem pracy. Wraz z nią uciekają dwaj inni więźniowie, jednego z nich pożera dinozaur. Tak właśnie, nie pomyliłam się. Wenus można porównać do prehistorycznej Ziemi, panuje tam klimat równikowy, a największym zagrożeniem są dinozaury. 

Czy Aulienowi uda się bezpiecznie uciec i przedostać na część Anglików, gdzie będzie bezpieczny? Jak będą posuwać się poszukiwania Heleny ukochanego? W jakie miejsce dotrze młody uciekinier i kogo spotka na swej drodze? 

TOP