niedziela, 22 sierpnia 2021

Powrót do przedszkola - czyli Disney uczy

Dzieciaczki już za chwilę wrócą do przedszkoli, w których będą bawić się i uczyć. Ale czy jako odpowiedzialni i zatroskani o los własnych pociech rodzice, możemy całą odpowiedzialność edukacyjną złożyć na barki pań z przedszkola, szczególnie, że od pewnego czasu nie można uczyć dzieci literek ani cyferek, a co za tym idzie czytania, pisania, liczenia itd. Zatem to my chcąc, aby nasze dzieci miały łatwiejszy start w szkole musimy poświęcić im trochę czasu i potrenować z nimi naukę pisania i liczenia. Na całe szczęście przychodzi nam z pomocą wydawnictwo Ameet, które w swojej ofercie ma szeroką gamę książeczek edukacyjnych dla dzieci od 2 roku życia, dostępna w tej chwili w promocyjnej cenie minimum 25% taniej w Empik. Znajdziemy tam np. takie serie jak: Disney maluch, Disney uczy czy też Disney przygoda z czytaniem. W kilku słowach przybliżę wam każdą z nich.


Bohaterowie Disneya to postacie: kolorowe, sympatyczne ale też mądre, miłe, współczujące innym. W każdym z nich znajdziemy jakąś cechę, którą warto naśladować, dlatego od małego warto wprowadzać książeczki, gry i zabawy, których głównymi bohaterami są postacie Disneya.




Disney maluch

Disnej maluch jak sama nazwa sugeruje to książeczki przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Znajdziemy w niej elementarze, oddzielne dla 2 i 3 latków oraz elementarze tematyczne takie jak: ekologia, przyroda. Każda taka książeczka to dostosowana poziomem wiedza, którą powinien w danym wieku przyswoić maluch lub informacje w danym temacie, czyli np ekologii. Zawarte są w nich obrazki z podpisami, które ułatwią szkrabowi przyswajanie nowych pojęć, poszerzają wiedzę.




Uzupełnieniem elementarzy są specjalnie przygotowane do nich ćwiczenia w których znajdziemy ciekawe zadania, duże naklejki do wykonywanych ćwiczeń. Dzięki nim dziecko utrwala poznane wiadomości, trenuje umiejętności logicznego myślenia, wykonuje zadania na spostrzegawczość, a przyklejając naklejki , czy też rysując maluchy trenują motorykę małą.
Dzięki kolorowym miłym obrazkom z ulubionymi bohaterami Disneya, nauka z tymi elementarzami to miła zabawa.

Disney uczy

Disney uczy to seria przeznaczona dla dzieci od 4 do 6 roku życia. Znajdziemy w niej kolejne elementarze w tym tematyczne np. matematyczny, logiczne łamigłówki, zadania do zmazywania, naukę zegara czy też zeszyty do rysowania szlaczków wielokrotnego użycia.

Seria ta łączy ze sobą naukę oraz zabawę. Żeby zachęcić dzieci do wypełniania ćwiczeń, każdy zeszyt to inny bohater z bajek, zatem mamy książki z motywem przewodnim dla dziewczynek typu: Kraina lodu, Minnie, czy typowo chłopięce z bohaterami bajki Auta. 






W tej serii również znajdziemy typowy elementarz oraz masę zeszytów ćwiczeń. Znajdziemy w nich zadania rozwijające motorykę małą, czyli dłoni. Przedszkolaki będą musiały pisać cyfry po wzorze, dzięki czemu nauczą się cyferek oraz poćwiczą sprawność dłoni. Będą musiały tworzyć obrazki według cyferek, naklejać odpowiednie naklejki, liczyć, wędrować labiryntami, ćwiczyć pisanie szlaczków, bo to właśnie od nich zaczyna się nauka pisania literek, pisać literki po wzorze, grupować,  kolorować według instrukcji, rozpoznawać kształty, uczyć się rozpoznawać czas, pory roku  oraz wykonywać wiele innych zadań.

Książki te oraz ćwiczenia to doskonała pomoc na początkowym etapie nauki, dzięki ciekawym i zróżnicowanym względem trudności zadaniom, dzieci nie będą się nudziły podczas nauki. 

W serii Disney uczy znajdziemy również podserię Przygoda z czytaniem. Jest ona podzielona na poziomy:

1. Czytanie globalne.
2. Czytanie globalne, książki z piktogramami
3. Karty do nauki alfabetu
4. Czytanie metodą sylabową
5. Czytanie metodą analityczno - syntetyczną
6. Elementarz, czyli nauka czytania od A do Z



Poziom pierwszy to czytanie globalne, w której dziecko ogląda wyrazy jak obrazy i poznaje ich znaczenie. Dzięki tej metodzie, przeznaczonej dla dzieci nawet jeszcze nie mówiących, dziecko poznaje znaczenie oglądanych wyrazów, zanim jeszcze zacznie mówić. 




Drugi etap nauki czytania, to również czytanie globalne, ale z użyciem piktogramów. W tym wypadku, zamiast obrazków w tekście są zaznaczone wyrazy, natomiast z boku przedstawione są w postaci obrazka. W tych książeczkach, na obrazkach, znajdziemy już dużo więcej zaznaczonych i pokazanych słów.





Trzeci etap to zestaw kart Poznaję litery, w którego skład wchodzą: karty z literami, naklejki oraz książeczka z zabawami dla dzieci i rodziców.




Karty z literkami są dwustronne. Oprócz kart z literkami, znajdują się tutaj również karty z zadaniami do wykonania. Produkt ten jest do wielokrotnego użycia.

Do zestawu dołączona jest książeczka, która pokazuje jak używać kart.

Kolejny etap to seria Czytam samodzielnie, w którym zastosowana jest metoda czytania sylabowego. W książce bardzo ładnie zaznaczone są poszczególne sylaby, czego czasami mi brakuje w innych książkach do nauki czytania. Dodatkowo do samodzielnego czytania zachęcają ulubieni bohaterowie bajek Disneya, którzy w krótkich rozdziałach opowiadają swoje przygody. 



Na końcu książki znajdziemy naklejki nagrody, które dodatkowo zmotywują dziecko do nauki.

Kolejny etap, to już nauka płynnego czytania ze zrozumieniem. Do tego posłużą nam książeczki z serii Czytam płynnie, które składają się z dwóch części. Pierwsza jest taka sama jak poprzednia, czyli z zaznaczeniem kolorystycznym poszczególnych sylab. Natomiast druga część to już normalny tekst. Dzięki dużej czcionce dziecko nie męczy się podczas czytania, co jest bardzo ważne na tym etapie nauki.



Dodatkowo do tych opowiadań są zadania ze stwierdzeniami, a dziecko musi odpowiedzieć, czy to jest prawda czy fałsz. Takie pytania pomocnicze uczą dzieci czytania ze zrozumieniem. Jest to umiejętność wręcz niezbędna dla każdego człowieka, z którą niestety wiele osób ma problem.

Ostatni element tej serii to Elementarz, który nadaje się zarówno dla dzieci dopiero rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem oraz dla tych co już mają za sobą pierwsze kroki w nauce za sobą



W książce tej znajdziecie litery, a do nich teksty o różnym stopniu trudności, wyraz na daną literę podzielony na literki oraz sylaby. Różnorodność form tekstu (opowiadania, wierszyki) powodują, że Elementarz nie jest nudny, a znajomi bohaterowie z ekranu dodatkowo uatrakcyjniają naukę czytania. Do Elementarza możemy dokupić ćwiczenia. 

Cała seria Ameet dostępna w tej chwili w promocyjnej cenie minimum 25% taniej w Empik.
TOP