poniedziałek, 8 marca 2021

Czytam sobie - nowości marzec

Seria Czytam sobie wydawnictwa HarperKids to propozycja książek do nauki czytania dla dzieci od 5 do 7 roku życia, w 3 poziomach trudności. Jakiś czas temu doszła seria dla już zaawansowanych młodych czytelników w serii Czytam sobie z bakcylem oraz seria edukującą w dziedzinie ekologii, która również jest w 3 poziomach zaawansowania. Dzisiaj przychodzę do was z nowymi tytułami, jakie pojawiły się w tej serii.Chrapka na apkę - Czytam sobie poziom 1Książki z poziomu pierwszego charakteryzują się 150- 200 słowami w tekście, napisanymi wielką czcionką oraz umieszczonymi w dolnej części każdej strony, tak aby poczatkujący czytelnik mógł swobodnie pomagać sobie w czytaniu paluszkiem.  Zdania są krótkie, zazwyczaj pojedyncze, a ilustracje są wesołe i mają za zadanie uzupełniać tekst. Książka również ćwiczy głoskowanie, na co drugiej stronie znajdziemy wyraz do głoskowania. Dodatkową atrakcją dla dzieci są zawarte na końcu książeczki naklejki, które dzieci bardzo lubią.Chrapka na apkę to opowieść o małej dziewczynce Mai, która znalazła telefon mamy i zamiast od razu go oddać, postanowiła się nim co nieco pobawić, bo przecież w telefonie jest tak ciekawy świat, apki, które zapewniają zabawę na wiele godzin. Tak się stało z Mają. Wciągnięta przez niesamowity świat internetu, młoda bohaterka zapomniała o całym świecie. Chrapka na apkę to nie tylko nauka czytania, to również pouczająca opowieść, że owszem internet, apki są fajne, ale nie można z nich korzystać bez nadzoru rodzica.
Poziom drugi to już książeczka zawierająca w sobie od 800 do 900 słów. To dość duży przeskok, ale żeby się uczyć trzeba mieć wyzwania. Tutaj zdania stają się bardziej złożone, pojawiają się elementy dialogu, tekst pojawia się w różnych częściach strony, natomiast czcionka nadal jest duża i wyraźna, przez co łatwa w czytaniu. W książce znajdują się również ramki ze słowami do czytania sylabicznego. W tekście pojawia się literka h. Tak jak poprzednio i tutaj znajdziemy kolorowe ilustracje, które uzupełniają czytane opowiadanie.Letni koncert to opowieść jak na pewnej łące owady szykują się do koncertu. Każdy ma wyznaczone zadanie, nad wszystkim czuwa scenografka stonka. Lecz podczas przygotowań wydarzy się wiele sytuacji, które mogą doprowadzić do klapy. Co wspólnego z tym ma biedronka i wywar z melisy? Czy koncert się odbędzie? Książka ta, to nie tylko wesoła historyjka opowiadająca o perypetiach owadów, lecz również świetne źródło wiedzy o łące, owadach tam żyjących, rosnących roślinach oraz duża ilość nazw instrumentów. Czytając tę książkę obecność rodzica będzie przydatna do wyjaśniania lub pokazywania zdjęć roślin, owadów oraz instrumentów jakie występują w książce, żeby wiedza zdobywana podczas czytania została dobrze przyswojona.

W przedszkolu Nel szykuje się bal przebierańców. Podekscytowana dziewczynka wraz z przyjaciółkami rozmawiają kto jaki kostium sobie kupi. Nel znalazła w sklepie internetowym wspaniały kostium kota, podobnego do jej kotka Eliota. Nel kocha modę, nowe stroje, natomiast jej tata tłumaczy jej, że kupowanie ciągle nowych rzeczy nie jest dobre dla środowiska i mówi jej, że po tym jednym użyciu taki strój karnawałowy trafi na wysypisko śmieci. W pierwszym momencie dziewczynce jest smutno z powodu braku nowego, kupionego stroju, ale tworzą z tatą niesamowity strój kota, ze świecącym ogonem, którego zazdroszczą jej koleżanki. Nela namawia przyjaciółki na zrobienie własnoręcznie stroju motyla i piratki.Czy dziewczynki wygrają konkurs na najlepszy strój? Co to jest eko moda i dlaczego warto wykorzystywać stare ubrania do tworzenia nowych. Tego wszystkiego dowiecie się z opowiadania Wielki bal, który jest kolejnym tytułem w serii Czytam sobie EKO, promującej i nauczającej o ekologii.


Poziom trzeci to już dłuższe zdania, również złożone, zawierające od 2500 do 2800 słów. Występują trudniejsze słowa, zaznaczone gwiazdką i wyjaśnione w słowniku na końcu książki. Nadal czcionka jest duża, natomiast ilustracje są czarno - białe, dające wrażenie książki poważnej, jak dla osób dorosłych. Jest ich mniej niż samego tekstu. Lola i ptaki dzieje się w 1983 roku na wsi. Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Lola, której dziadek stworzył stracha na wróble, a dokładniej mówiąc panią strach, którą Lola z przyjaciółmi nazwała Panią Galotką. Straszka stała na polu całe lato, podczas którego Lola przychodziła do niej i robiła jej widoczki, rozmawiała z nią. Potem nadeszła jesień, zima, aż pewnego dnia Pani Galotka zniknęła, a po niej został tylko guzik. Dziewczynka bardzo się zasmuciła i postanowiła szukać jej. Gdy dotykała guzika zaczynała rozumieć mowę ptaków. Czy jej nowi przyjaciele zdradzą jej tajemnicę zaginięcia Pani Galotki, czy się odnajdzie i jaka tajemnica się za tym kryje?


Jak widzicie wszystkie propozycje są bardzo ciekawe. Z nimi nauka czytania to sam przyjemność.
TOP