poniedziałek, 29 marca 2021

Basia wielka księga o uczuciach i inne

 Chciałabym wam zaprezentować kolejne książeczki z serii Basia, które pojawiły się w naszej   biblioteczce.


                                               Basia. Franek i zwierzaki
Basia Franek i zwierzaki to seria kartonowych książeczek dla najmłodszych w której głównymi bohaterami są: Basia i jej młodszy braciszek Franek. W tych opowiadaniach Basia przedstawiona jest jako starsza siostra, która często bywa wzorem dla swojego brata. Dzieci dużo się razem bawią, psocą, a dziewczynka pokazuje Frankowi świat. Tym razem wspólnie z siostrą, Franek będzie poznawał odgłosy zwierząt. Strona po stronie dzieci bawią się w niedźwiedzia, idą nakarmić kotki, rzucają piłkę psu o imieniu Kret, a przy jedzeniu Basia udaje groźnego krokodyla.

To przemiłe opowiadanie jak wspaniałe mogą być relacje pomiędzy rodzeństwem, pomimo chwilowych zgrzytów zawsze miłość zwycięża. Basia jako starsza siostra uczy Franka wielu rzeczy, bawi się z nim, daje przykład. Tak powinny wyglądać relacje pomiędzy rodzeństwem.

Basia i przyjaciele. Marcel

                             

W tym opowiadaniu zaglądamy do domu Marcela, jego brata i rodziców. Marcel to wielbiciel zwierząt, a ta miłość zaczęła się od znalezienia papugi, którą chłopiec postanowił się zaopiekować i nazwali ją Eugeniusz. Następnie do ich domu zawitał kot Guzik, potem kolejne dwa koty: Platon i Arwena. Na tym się jednak nie zakończyło.  W ich rodzinie pojawił się nowy brat, a potem pies nie całkiem rasowy jamnik  Szczotek. Czy na tym skończyło się ratowanie bezdomnych zwierząt i powiększanie rodziny? Nie. Tym razem z podwórka z nieprzytomnym psem wróciła mama, która znalazła suczkę otrutą przez złych ludzi. Czy uda im się uratować psiaka? Czy to będzie już ostatnie zwierzę w ich rodzinie?


Basia i przyjaciele. Marcel to przepiękna, wzruszająca opowieść o miłości do zwierząt, opiekuńczości, lecz również jest poruszany temat śmierci i okrucieństwa ludzi. Myślę, że warto przeczytać tę książkę i porozmawiać z dzieckiem na poruszane w niej tematy.


Basia. Wielka księga o uczuciach

                    
Uczucia mogą być pozytywne lub negatywne, jedne nam się podobają inne chcielibyśmy żeby nie istniały, ale tak się nie stanie, dlatego, aby dziecko potrafiło sobie radzić z różnymi uczuciami, nie tylko tymi dobrymi, lecz również z tymi negatywnymi musi je poznać, dowiedzieć się co one oznaczają. Gdy dziecko pozna uczucie, będzie umiało je nazwać, wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje, można pokazać mu jak sobie z nimi radzić.
 Bardzo pomocna będzie w tym Basia. Wielka księga o uczuciach. Zostały w niej opisane aż 45 uczucia: empatia, współczucie, zadowolenie, ekscytacja, radość, szczęście, lubienie, nielubienie, czułość, miłość, wzruszenie, zachwyt, zaciekawienie, zdumienie, ulga, satysfakcja, duma, tęsknota, smutek, rozczarowanie, nuda, napięcie, strach, lęk, odwaga, stres, trema, irytacja, zdenerwowanie, złość, wściekłość, wstyd, żal, obraza, wybaczenie, zazdrość, zawiść, zniechęcenie, rozpacz, pogarda, obrzydzenie, nienawiść, żałoba, nadzieja, wdzięczność. Każde z tych uczuć jest opisywane przez kilku z bohaterów występujących w serii Basia. Przy niektórych pojęciach znajdziecie krótkie opowiadania, przy innych sposoby jak sobie z daną emocją poradzić.

Książka ta będzie wspaniałą pomocą podczas poznawania przez dziecko uczuć jakie nim targają. Każdy rodzic powinien sam ją przeczytać, przed rozmową.

TOP