środa, 8 czerwca 2022

Komiksy dla dzieci


Komiksy, jak już nie raz zwracałam na to uwagę mogę przyciągnąć młodego człowieka, pokazać, że wchodzenie w świat czytelniczy jest ciekawą rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem czytania lektur szkolnych, tak jak niektórym się wydaje. Na szczęście mamy w wydawnictwie Egmont całkiem spory wybór komiksów dla maluchów oraz ciut starszych czytelników. Dziś chciałabym wam przedstawić nowości komiksowe z maja, które zwróciły naszą uwagę.Opowieści z bukowego lasu to komiksowe opowiadania z życia króliczej rodziny Rabatków. Maluchami opiekuje się ciepła i opiekuńcza ciocia Cynia, ponieważ dzieciaki straciły mamę w czasie polowania, oraz tata Narcyz Rabatek, który jest stolarzem. Natomiast główna akcja dzieje się wokół piątki dzieci. Jest tu Bratek , Koniczynek, Różyczka, Bławatek i Stokrotek. Każdy tom skupia się na kimś innym. W tej części, główną bohaterką jest Różyczka, która marzy o zaśpiewaniu z Romeem, podczas koncertu, który ma się odbyć pod stuletnią lipą. Żeby tego dokonać musi dostać się do chóru, który prowadzi sowa. Różyczka uważa, że jest już na tyle duża, ze może iść sama na próbę, lecz ciocia wysyła z nią braci, żeby było jej raźniej. Wędrują długo, aż w końcu stwierdzają, że zabłądzili. Na szczęście spotykają borsuka Alberta, który wybrał się zebrać lecznicze zioło. Króliczki pomagają mu je zebrać, natomiast on wskazuje im miejsce prób chóru. Różyczka niestety nie zachwyca głosem. Sowa stwierdza, że nie nadaje się ona do ptasiego chóru. W tym czasie bracia bawią się każdy na swój sposób, aż do momentu, gdy wiewiórki kradną pałeczki do wybijania rytmu Bławatkowi i niszczą je. Szybko okazuje się, że wiewiórki nie miały złych intencji i prowadzą do Alberta, który może takie pałeczki mieć. Co mają ze sobą wspólnego pałeczki, zioła i słynny piosenkarz Rommem? Czy Różyczka spełni swe marzenie, żeby zaśpiewać ze swym idolem?Króliczki to obraz rodziny w której każdy ma inne zainteresowania, talenty, dzięki czemu konkurują ze sobą, lecz wspierają się. Widzimy grupę w której wszyscy pomagają sobie nawzajem, są ciepli, wyrozumiali, pełni wzajemnej miłości. Ta część pokazuje również, że dobro wraca, będąc dobrym i uczynnym dla innych, możemy spodziewać się tego samego w stosunku do nas.

Komiksy oprócz historii jaką opowiadają to przede wszystkim strona graficzna. Mamy tu cudne ilustracje skutecznie przyciągające dziecięcy wzrok.

Toska z lasu to pierwsza z części opowiadających przygody trójki bohaterów: księżniczki Lucilli, Toski oraz jej brata Rinaldo. Toska i Rinaldo są sierotami, które muszą radzić sobie same. Rinaldo chce zostać artystą poetą, natomiast Toska jest zaradną dziewczyną, która nie przebiera w środkach żeby utrzymać siebie i brata.Bohaterwie poznają się podczas przyjęcia zaręczynowego Lucilli. Rinaldo umila je swoim śpiewem, natomiast Toska pojawia się skrycie i okrada gości. Podczas całego zamieszania Luciila wymyka się  z nudnego przyjęcia i wpada na uciekającą dziewczynkę. Księżniczka pomaga uciec z zamku Tosce i idzie z nią do ich kryjówki. Wracając z powrotem przez przypadek słyszy niecne plany zabicia jej ojca przez przyszłego jej teścia, idzie z ostrzeżeniem do niego, ale ojciec nie wierzy jej. Kto pomoże ocalić życie księcia? Co zażąda Lucilla za uratowanie mu życia?

 Tego dowiecie się z tego ciekawego komiksu przygodowego, który przeniesie czytelników w czasy średniowiecznych księżniczek, turniejów rycerskich, minstreli, bandytów typu Robin Hood. W tym komiksie zwracają na siebie uwagę kolorowe ilustracje, które czasami zastępują całkowicie tekst. Jedyną wadą, moim zdaniem, jest zbyt mała czcionka, przez co trochę ciężko mi się ją czytało.


Jakiś czas temu miałam okazję przedstawić wam Enolę, weterynarkę niezwykłych zwierząt. Tym razem pomocy będą potrzebowały dwa kolejne niezwykłe stworzenia w opowiadaniach: Polowanie na krakena oraz Zaginiony Yeti.

Polowanie na krakena to przygoda na morzu, bo jak sami pewnie wiecie krakeny to mityczne stworzenia morskie przypominające ośmiornicę. Enola czytając gazetę dowiedziała się o niepokojących atakach krakena na statki poprzez wyrywanie z nich masztu. Oczywiście nasza bohaterka nie zastanawiając się wcale od razu wyruszyła na pomoc temu zwierzęciu. Całe szczęście, bo w tym samym czasie przybył pewien kapitan, który miał zabić potwora. Czy Enoli uda się odkryć tajemnicę  jaka się kryła za dziwnym zachowaniem krakena? Czy uda jej się wpaść na pomysł jak mu pomóc?

Zaginiony Yeti to podróż do klasztoru wysoko w górach, gdzie mieszka legendarny Yeti. Okazuje się, że od pewnego czasu dary jakie zakonnicy składali temu stworzeniu ruszą nietknięte. Enola wyrusza na trudną wyprawę, żeby odkryć przyczynę zniknięcia Yeti, przy okazji w czasie drogi napotykając na wyprawę złych bandytów, którzy chcieli schwytać je i uwięzić. Jaka okaże się przyczyna zniknięcia Yeti? Czy zakonnikom uda się przechytrzyć kłusowników.


I tym razem mamy do czynienia z przepięknymi ilustracjami, ciekawą, wartką akcją, oraz mottem, że dobro zawsze zwycięża, a w tym przypadku Enola, która kocha zwierzęta i dba by nie działa się im krzywda.TOP