środa, 24 lutego 2021

Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką

 Tym razem wydawnictwo HarperKids postanowiło w swojej kultowej serii otworzyć się na starszego czytelnika powyżej 3 roku życia i stworzyło cykl książek pt. Przygody z nauką, która ma za zadanie zachęcić młodych odkrywców do eksperymentowania, bawienia się nauką.W serii Akademia Mądrego Dziecka. Przygody z nauką pojawiły się trzy tytuły: Papier, Cytryna oraz Jajko. W  naszym domu zawitały dwie pierwsze propozycje i właśnie o nich chciałabym wam dzisiaj kilka słów napisać. 

Każda z książeczek poświęcona jest konkretnej rzeczy, czyli w tym przypadku jest to cytryna oraz papier. Na początku książki, czytelnik pozna podstawowe informacje o danej rzeczy, takie jak: budowa cytryny, gdzie rośnie, jaki ma kształt, z czego powstaje papier, jakie mamy przedmioty powstałe z niego, jak zbudowany jest papier itd. Natomiast kolejne strony to 10 eksperymentów. Podczas ich robienia, dzieci dowiedzą się np. jak zrobić papier z makulatury, pozwolą zakwitnąć papierowym kwiatom, napiszą tajną wiadomość, poznają przepis na domowy twaróg, dowiedzą się jak zrobić własny wulkan, dowiedzą się co musuje oraz zrobią wiele innych ciekawych eksperymentów.


Akademia Mądrego Dziecka. Przygoda z nauką, sama w sobie nie jest innowacyjnym pomysłem. Na rynku jest wiele książek, zestawów naukowych, pokazujących jak robić domowe eksperymenty, więc czy warto nabyć tę serię? Co wyróżnia ją spośród innych podobnych propozycji? Osobiście uważam, że twórcy książek postarali się zebrać najciekawsze eksperymenty, takie do których nie potrzeba specjalnie się przygotowywać, ponieważ składniki do ich wykonania znajdziemy praktycznie w każdym domu. Znalazłam tutaj zabawy, których wcześniej nie znałam, które zaskoczą efektem końcowym małych naukowców. Każdy z eksperymentów jest w bardzo przystępny sposób wytłumaczony, dzięki czemu dziecko nie zniechęci się, wręcz przeciwnie, będzie chciało kontynuować dalszą naukę poprzez zabawę.Podoba mi się również fakt, że jedna książeczka to jeden motyw przewodni, który uświadamia jak wiele ciekawych zabaw można zrobić np. z cytryną w roli głównej.

Kolejnym elementem, który wyróżnia te propozycje z tłumu innych książek tego typu są ilustracje. Połączenie zdjęć przedmiotów z pięknymi kolorowymi ilustracjami oraz zabawnymi postaciami dzieci bardzo do mnie przemówiło i zachęciło do lektury tej serii książek. Sama nabrałam chęć na zrobienie kilku z proponowanych tam zabaw.

Myślę, że nie zawiedziecie się, jeżeli postanowicie nabyć te książki, bo nauki przez zabawę nigdy za dużo.


TOP