czwartek, 28 marca 2019

Są takie koty oraz Celestynka wydawnictwa Tekturka.

Na rynku wydawniczym pojawia się bardzo dużo nowości, ale wśród tego tłumu można znaleźć wyjątkowe perełki, które warto zaprosić na stałe do swojego domu. Takie właśnie perełki chciałabym wam dzisiaj przedstawić. Są to książki: Są takie koty oraz Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie, wydawnictwa Tekturka.


Zacznijmy od książki Są takie koty, młodej autorki i ilustratorki Martyny Czub, która będąc miłośniczką kotów chciała pokazać ich złożoną naturę w swojej książce.


Autorka pokazuje, że koty mogą być te lubiące lato, a inne  zimę, lubiące szaleć z innymi kotami, albo lubiące ciszę i spokój, mogą być takie, które uwielbiają las, a inne pragną wspinać się po górach i tak dalej. 


Czytając tą książkę w pewnym momencie pomyślałam, czy autorka ma na myśli tylko koty? Przecież to obraz nas ludzi, naszej złożoności, naszej różnorodności. Każdy z nas jest inny, ma inne upodobania, inny charakter, co czyni nas wyjątkowymi i niepowtarzalnymi jak koty. A może to koty są jak my :) 


Najważniejsze przesłanie znajduje się na końcu książki, która mówi, że te wszystkie różnice nie mają znaczenia, ponieważ te wszystkie koty (my ludzie) tworzą świat. Dzięki tym różnicom jest on niezwykły i interesujący i dlatego powinniśmy być tolerancyjni i akceptować ludzi takimi jacy są, a nie próbować ich zmieniać na swoje podobieństwo.


Piękny przekaz dopełniają wyjątkowe ilustracje, które namalowała sama autorka tekstu, czyli Martyna Czub. Nie są to takie zwyczajne, ładne obrazki. Widać w nich artystyczną duszę Pani Martyny. Każda ilustracja w pełni oddaje charakter danego kota. 

Drugą propozycją jest książka pt. Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie.


Celestynka jest zapałką, ale nie taką zwykłą, to wyjątkowa zapałka. Dlaczego? Ponieważ nie jest to jakaś tam zapałka, tylko ta którą zapaliła główna bohaterka bajki Dziewczynka z zapałkami.

Nasza Celestynka mieszkając w pudełku marzy, żeby zostać gwiazdą, chce być ważna, wyjątkowa i marzy, żeby uratować komuś życie. Czy uda się to naszej bohaterce? 


Pewnego dnia Celestynkę wyciąga i zapala Dziewczynka z zapałkami i przez chwilę nasza bohaterka staje się najważniejsza. Ta chwila trwa moment, ale po tym wydarzeniu nasza zapałka zmienia się w gwiazdkę na niebie i zaczyna nam z niego świecić. Spełniło się marzenie Celestynki, żeby stać się ważną dla kogoś. 


Każdy z nas ma marzenia i warto się nie poddawać i dążyć do ich realizacji. Musimy również zrozumieć, że stanie się gwiazdą nie koniecznie dla wszystkich będzie oznaczało to samo. Nie musimy stawać się celebrytami, czynić heroiczne rzeczy. Często jesteśmy gwiazdami dla naszych bliskich, przyjaciół których kochamy, którym pomagamy. Dla nich zawsze będziemy błyszczeć jak ta gwiazdka na niebie.


Wzruszającą, piękną treść dopełniają cudowne, wyjątkowo piękne  ilustracje. Jeżeli jeszcze nie macie tej książki, to koniecznie po nią sięgnijcie.
TOP