piątek, 15 marca 2019

Jak zdobyć Nagrodę Nobla wydawnictwa Young.

Gdy zobaczyłam tą książkę, od razu wiedziałam, że to jest odpowiednia lektura dla mojej córki, która już od pewnego czasu powtarza, że chce zdobyć nagrodę Nobla. Tak samo jest z główną bohateką powieści przygodowej Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli Mary.


Pewnego dnia idzie ze swoją mamą na spotkanie z noblistą Dr Barrym Marshalem. Niestety nasz noblista, jak każdy wielki naukowiec, traci poczucie czasu, przez co spóźnia się na spotkanie. Zniecierpliwiona Mary, pyta się mamy, czy może sobie pospacerować. Mama jej na to pozwala. Mary szwędając się natrafia na drzwi z napisem wstęp wzbroniony. Cóż to oznacza dla rządnej wiedzy Mary. Oczywiści za tymi drzwiami musi być coś ciekawego. Mary wkrada się do środka i jest świadkiem tajnego zebrania noblistów, podróżujących w czasie. Mary zostaje odkryta i żeby nie zdradziła tajemnicy spotkań, nobliści zgadzają się odpowiedzieć jej na pytanie jak zdobyć Nagrodę Nobla. Od tej chwili Mary podróżuje z Marshalem w czasie i odwiedza noblistów w ich czasach. 


Pierwszym naukowcem, którego Mary odwiedza jest Albert Einstein, który odpowiada Mary na pytanie oraz opowiada o swojej pracy. Po każdej wizycie, opisany jest dany noblista oraz jego największe odkrycia naukowe za które dostał Nagrodę Nobla. W ten sposób Mary odwiedza 12 miejsc w których poznaje kilkunastu naukowców.

Dodatkowo młodzi pasjonaci nauk będą mogli przekonać się sami:

- jak szybko porusza się światło
- jak działa promieniowanie na rośliny
- jak uzyskać DNA z truskawki
- jak rozwija się pleśń
- jak zrobić środek odstraszający owady

i  wykonać wiele innych ciekawych naukowych eksperymentów, związanych z odkryciami danych noblistów.


Ta opowieść spodoba się takim właśnie miłośnikom nauki jak Mary czy moja córka, dla których nauka jest wciągająca, niesamowita, a nie nudna i trudna. Sam podtytuł dobrze ją przedstawia. To są opowieści dla młodych geniuszy, ale nie znaczy, że jest to książka tylko dla wąskiego grona odbiorców. Dzieci mają w sobie najróżniejsze talenty i ta książka pokazuje jak dążyć do celu, czym się kierować np. podczas odwiedzin u Skłodowskiej wypowiada ona takie słowa, że trzeba kochać to co się robi. Ta sentencja pasuje do wielu dziedzin. Jeżeli robimy to co kochamy, możemy zajść na sam szczyt we własnej dziedzinie, czy to będzie nauka, fotografia, muzyka, czy też pasja do gotowania.


Bardzo polecam wam tą powieść przygodową Jak zdobyć Nagrodę Nobla, dla dzieci od 6 roku życia, ponieważ młody czytelnik znajdzie w niej uniwersalne wskazówki jak wspiąć się na szczyt w życiu zawodowym, nie koniecznie w dziedzinie nauki. 
TOP