poniedziałek, 25 marca 2019

Bajkowi bohaterowie zapraszają do lektury.

Tyle się ostatnio słyszy, żeby dzieci zachęcać do czytania, dając przykład własnym zachowaniem oraz czytając codziennie dzieciom przed spaniem i kiedy tylko będziecie mieli na to okazję, ale co zrobić, gdy dziecko bardzo nie lubi czytania? Może w tym przypadku pomogą bajkowi bohaterowie, znani i lubiani przez dzieci te małe i te ciut większe, dlatego chciałabym wam przedstawić kilka propozycji książek, których głównymi bohaterami są bajkowe postacie.
Zacznijmy od propozycji dla najmłodszych czytelników. Wydawnictwo Egmont w cyklu Opowieści o życzliwości proponuje dwie książki z serii Kubuś i przyjaciele: Kubuś i kaczątko oraz Kubusiowa lekcja życzliwości. Kubuś i kaczątko to opowiadanie o dopiero co wyklutym kaczątku, które przez przypadek zostało pozostawione samo w gnieździe tuż przed swoim wykluciem. Kaczątko było bardzo przestraszone. Przechodzący obok Kubuś i Prosiaczek odnaleźli go i postanowili się nim zająć i poszukać jego mamy. W książeczce opisane jest jak kaczątko poznaje innych mieszkańców lasu, jak się z nimi bawi. Na koniec oczywiście będzie happy end, bo przecież to opowieść o życzliwości i o pomaganiu, gdy spotkamy kogoś w potrzebie.Kubusiowa lekcja życzliwości to przemiła opowieść, która zaczyna się od Kłapouchego, który szukając śniadania, przez przypadek powoduje, że spada mu na ogon kamień. Przychodzi do niego Prosiaczek, który gdy to zobaczył pobiegł po pomoc do Puchatka. Do nich dołączyli inne zwierzątka z lasu i różnymi sposobami próbowały uwolnić Kłapouchego, aż wpadli na pomysł, że razem popchną kamień. Udało im się uwolnić osiołka, następnie gdy wracali spotkali sowę, która też miała problem, bo nie mogła znaleźć okularów, gdy rozwiązali ten problem poszli dalej i pomogli Maleństwu. Od tego dnia każdy każdemu w czymś pomagał. Jak sami widzicie to prawdziwa lekcja życzliwości, której czasami brakuje w naszym życiu, dlatego warto wpajać dobre zachowanie, dzieciom od małego. Kolejnym bajkowym bohaterem wydawnictwa Egmont jest Bing. Wydawnictwo proponuje nam książeczkę z jego przygodami oraz gazetkę. Moje bajeczki o Bingu podzielona jest na kilka krótkich opowiadań, które można czytać osobno. Pierwsze z nich opowiada jak to Bing i Flop piekli pierniczki, niestety niespodziewane wydarzenie sprawiło, że się przypaliły i nie nadawały się już do zjedzenia. Bing postanowił, że chociaż je udekoruje i tak zamiast do jedzenia pierniczki posłużyły im do zabawy. Takich opowiadań znajdziemy jeszcze siedem.Natomiast w gazetce znajdziecie dużo ciekawych zadań, opowiadań, ćwiczeń do nauki literek, cyferek, pomysłów na zabawy zrób to sam, które umilą dziecku czas i zachęcą do kreatywnej zabawy połączonej z nauką.
Dla starszych dzieci wydawnictwo Edipresse proponuje całą serię książek i komiksów opisujących przygody Biedronki i Czarnego Kota czyli Miraculous. W tej serii znajdziecie między innymi takie tytuły książek jak: Lisica, Befana oraz komiksy: Wonna Księżniczka oraz Antybiedronka. Każda miłośniczka filmowych przygód Biedronki i Czarnego Kota z chęcią zanurzy się w książkową wersję przygód  Adriena i Marinette, oficjalnie nastolatków a gdy pojawia się zagrożenie super bohaterów.

W tej serii została również wydana książka Gotuję z ... Biedronką w której znajdziemy bardzo proste w wykonaniu przepisy na przekąski, obiady i oczywiście desery. Taka książka bardzo zachęca dzieci do wspólnego gotowania z rodzicem.My oczywiście już wypróbowałyśmy kilka przepisów z tej książki i bardzo nam one posmakowały.Ostatnią propozycją, która bardzo przypadła do gustu mojej córce są propozycje wydawnictwa Ameet z serii Lego: Emmet radzi, jak być fajnym oraz gazetka Witaj w Hogwarcie. Całkiem niedawno w kinie była premiera Lego przygody II i właśnie na podstawie tego filmu powstała książka Emmet radzi, jak być fajnym. Czytelnik dowie się z niej:

-jak przetrwać w Apokalisburgu
- jak wyjść ze strefy komfortu,
- jak podrasować styl,
- jak być twardym,
- jak się zmieniać na lepsze,
- jak odnaleźć dobre strony,
- jak ocalić to, co najważniejsze
-jak budować przyszłość

Nie jest to typowy poradnik, lecz nazwałabym go Emmetowym poradnikiem, który zaciekawi fanów tej serii filmów, ale nie można go brać tak dosłownie. Rady jakie tutaj znajdziecie np. rada jak wyjść ze strefy komfortu: Otwórz się na nowe doznania, ale jednocześnie szykuj się do ucieczki. Inaczej coś może cię zjeść. Albo wyprać ci mózg. Albo i to, i to! Jak widzicie pierwsza część rady jest jak najbardziej życiowa, ale druga to już dosłowne odniesienie do filmu. Takich rad, znajdziecie tutaj całkiem sporo. 
Książka jest dla dzieci, które już potrafią odróżnić życie realne od fikcyjnego świata lego. Dzieci, które potrafią to rozróżnić, będą się przy niej dobrze bawiły, przypominając sobie sceny z filmu, równocześnie wyniosą dla siebie kilka cennych rad jak być fajnym.


Witaj w Hogwarcie to gazetka dla miłośników Harrego Pottera i świata czarodziejów, w której znajdziecie bardzo dużo zróżnicowanych zabaw typu: znajdź różnice, odnajdź drogę w labiryncie, połącz kropki, rozszyfruj itd.
Ta gazetka zapewni waszym dzieciom kilka godzin fajnej zabawy w świecie Hogwartu i ulubionych bohaterów. 
TOP