środa, 10 stycznia 2018

Jak dbać o zęby u dzieci.

Piękne zęby to niewątpliwie ozdoba człowieka. Każdy chciałby mieć białe, równiutkie, zdrowe zęby, ale żeby tak się stało trzeba o nie dbać już od najmłodszych lat. Oczywiście dzieci same się nie nuczą jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Od tego są w pierwszej kolejności rodzice, a następnie dentyści. W latach mojej młodości ten temat był bardzo rzadko poruszany, całe szczęście czasy się zmieniają na lepsze i dostępna jest fachowa wiedza jak dbać o zęby u dzieci.

Poniżej przedstawię wam podstawowe zasady jak dbać o zęby u dzieci według wiedzy specjalistów.

Okres NIEMOWLĘCY.

Dokładnie, o higienę jamy ustnej (jama ustna to nie tylko żeby, to również dziąsła i podniebienie) należy dbać już od PIERWSZYCH dni życia naszego malucha. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko przyzwyczajamy do naszej "ingerencji" w obszarze jamy ustnej, dzięki czemu dziecko z wiekiem nie będzie broniło się przed myciem ząbków.

Niemowlętom należy jałowym gazikiem masować i oczyszczać dziąsła. Należy to robić raz dziennie, wieczorem po ostatnim wieczornym karmieniu.

Gdy pojawi się PIERWSZY ZĄBEK, na początku, gdy jest jeszcze malutki, czyścimy tak jak dotychczas, czyli gazikiem. Gdy ząbek wyrośnie całkowicie, należy wprowadzić 100% silikonowe gryzaki, a do ząbków, które wyrastają z boku dobrze zastosować gryzako - szczoteczkę. Wiadomo, że okres wyżynania się zębów jest dość bolesny, dlatego taką gryzako - szczoteczkę warto posmarować żelem, lub schłodzić.

PIERWSZA SZCZOTECZKA

Gdy pojawią się pierwsze ząbki należy nabyć pierwszą szczoteczkę do zębów. Ważne, aby miała miękkie i miała delikatne włosie. Brush-Baby ma w swojej ofercie pierwszą soniczną szczoteczkę Baby Sonic, która skuteczniej oczyszcza zęby z resztek pokarmu oraz posiada wibracje, które dodatkowo uśmierzają ból podczas ząbkowania. Posiada timer oraz światełko, dzięki któremu rodzic może lepiej zobaczyć co się dzieje w buzi malucha. Dodatkowo należy używać pasty odpowiedniej dla tego przedziału wiekowego. Wybierając pastę należy sprawdzić czy nie zawiera w składzie parabenów, PEG, SLS. Warto aby pasta zawierała ksylitol, który ma działanie antybakteryjne.

Oczywiście dziecko nieubłaganie rośnie i szczoteczka do zębów też powinna się zmieniać i być dostosowana do odpowiedniego przedziału wiekowego. Moja córka używa już KidzSonic 6+ oraz dostosowanej w swym składzie do jej wieku pasty do zębów Brush-Baby.


MYCIE ZĘBÓW

Pierwsze zęby, czyli tzw. mleczaki należy myć minimum 2 razy dziennie rano i wieczorem. Do 4 roku życia powinien to robić rodzic. Nie oznacza to, że dziecko nie może samo spróbować myć zęby, ale musimy pamiętać, że dzieci do około 8-10 roku życia mogą niedokładnie to robić, co będzie równało się próchnicy. Czyli do 10 roku życia należy sprawdzać, czy zęby są dobrze wyszczotkowane. Z pomocą mogą nam przyjść tabletki wybarwiające, które pokażą obszary wymyte niedokładnie. 
Oprócz szczotkowania zębów, należy myć dodatkowo język oraz policzki. Niestety o tym często się zapomina. 
Ważną zasadą jest nie podawanie żadnych posiłków, ani napoi (oprócz wody niegazowanej) po wieczornej higienie jamy ustnej.

Najważniejsza sprawa, czyli DOBRY PRZYKŁAD. My rodzice oprócz pilnowania dziecka, powinniśmy dawać mu przykład, czyli też dobrze dbać o swoje zęby.LAKOWANIE

"Czyli uszczelnianie naturalnych bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, zarówno stałe, jak i mleczne, jak również otwory ślepe w stałych górnych dwójkach. Najlepiej na wizytę udać się tuż po wyrżnięciu zębów; wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę."

Jest to zabieg bezbolesny, dzięki temu jest idealny na pierwszą, adaptacyjną wizytę u stomatologa.

PIERWSZA WIZYTA U DENTYSTY.

Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o dentystę jest jego odpowiedni wybór. Dentysta musi być miły i przyjazny w stosunku do dziecka, tak aby wizyty u niego nie były dla dziecka traumą. Również, aby zapobiec traumie, należy na pierwszą wizytę kontrolną wybrać się z dzieckiem gdy pojawi się pierwszy ząbek. Dentysta powinien sprawdzić, czy w jamie ustnej wszystko jest w porządku i powinien doradzić rodzicowi jak dalej powinien postępować. Pierwsza wizyta ADAPTACYJNA powinna nastąpić około 2 roku życia, ale PAMIĘTAJMY, aby nie czekać z wizytą do BÓLU zęba, ponieważ to gwarantuje dziecku traumę i niechęć do dentysty na lata. ZAPOBIEGAJMY, zamiast LECZYĆ. Wizyty u dentysty powinny odbywać się co 3, 4 miesiące u dzieci, które posiadają jeszcze zęby mleczne a  potem co pół roku. 


Gdy będziemy przestrzegać tych zasad, zęby naszych dzieci będą piękne, zdrowe i kiedyś dziecko wam za to PODZIĘKUJE.


23 komentarze

 1. Ale fajny zestaw. U nas 3-letnia córeczka zauważyłaże myjemy zęby szczoteczką elektryczną i też dostała swoją od Mikołaja. Teraz myje zęby chętniej

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejsze zachęcic dzieci, by same dbały o ząbki i zadbać, by pierwsza wizyta u dentysty była dla dzieci przyjemna (jeżeli taka może być:-))

  OdpowiedzUsuń
 3. Chodzę z dziećmi regularnie do dentysty, a i tak jeszcze mamy wizyty pod termin. Bo młodszemu wychodzą zęby stałe pomimo mleczaka rosnącego jeszcze, więc potrzebujemy pomocy, a najmłodszy uwielbia chodzić do dentysty! Nawet miał już plombowany ząbek i był dzielny i nawet nie pisnął podczas borowania! A ma dwa i pół roku :) Teraz ma zalakowane ząbki. Jednak kiedy dwójka starszych była w tym wieku nikt nam nie zaproponował lakowania ząbków. A szkoda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że coraz większa jest świadomość u dentystów i u rodziców

   Usuń
 4. Szczoteczka jest świetna, super opcja na zachętę dla dzieciaków ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mamy szczoteczkę soniczną, syn bardzo chętnie myje nią zęby. Pasta musi być u nas miętowa. Żadnymi owocowymi syn myć zębów nie chce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Maks jeszcze dostaje butlę mleka przed snem, to element wyciszenia przed nocą. Jeszcze go nie zrywamy do mycia zębów, ale pewniej już niedługo tak. W ciagu dnia chętnie szoruje zęby, traktuje to jak zabawę

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem skąd jest informacja o pierwszej wizycie. Wzyta adaptacyjna powinna się dobyć, gdy pojawią się pierwsze zęby, a już na pewno, gdy pokaże się pierwszy trzonowiec. Od tego momentu to stomatolog wyznacza kolejne wizyty kontrolne - przeglądy. Polecam blog Matka Dentystka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze zęby pojawiają się w wieku niemowlęcym i właśnie wtedy powinno się pójść na pierwszą wizytę, ale nie jest to wizyta adaptacyjna, bo dziecko jest jeszcze za małe. Wizyta adaptacyjna jest wtedy, gdy dziecko już rozumie co się dookoła niego dzieje. Pierwsza wizyta a wizyta adaptacyjna to dwie różne rzeczy.

   Usuń
 8. Bardzo ciekawy i praktyczny wpis! :) A szczoteczka wygląda super

  OdpowiedzUsuń
 9. U nas też szczotkowanie zębów odbywało się przez zabawę. fajny sposób, aby dzieciaka nie zniechęcić do mycia zębów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dbanie o zęby w naszym to jedna z ważniejszych kwestii

  OdpowiedzUsuń
 11. Podoba mi się to podświetlenie :)
  U nas tylko szczoteczka elektryczna, a i tak często odwiedzamy dentystę :(

  OdpowiedzUsuń
 12. Corka ma prawie 2 lata wiec musimy wybrac sie na taka wizyte. Jesli chodzi o mycie zebow to to uwielbia. Najpierw sama myje a ja jej spiewam piosenke o myciu zebow, a potem ja jeszcze jej myje zeby bylo dokladnie.a

  OdpowiedzUsuń
 13. bardzo fajny post! Niby wszystko się wie o higienie jamy ustnej dzieci, rodzice często się gubią w swoim postępowaniu. Dlatego bardzo fajny post!

  OdpowiedzUsuń
 14. Moja starsza córka (9lat) nie znosi myć zębów, za to młodsza (2) co chwilę puka do drzwi łazienki i prosi o szczoteczkę :D

  OdpowiedzUsuń
 15. U nas chłopcy mają swoje ulubione szczoteczki- manualne i elektryczne, myją naprzemiennie. Różnie to jest ale przeważnie chętni są do mycia ")

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ważny post! My staramy sie dzieci aktywizować od pierwszego ząbka :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo fajna szczoteczka - i kompleksowy poradnik dla wszystkich, którym stan uzębienia leży na sercu (ja jestem wręcz maniaczką w tym temacie ;) )

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny wpis, super porady i super macie szczoteczki macie. Jasiek ma 3-6 lat i u nas się bardzo dobrze sprawdza.

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetna ta Wasza szczoteczka! U mojej córki królują smoki i księżniczki, więc na razie obydwie szczoteczki na zmianę w użyciu :)

  OdpowiedzUsuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP