piątek, 19 stycznia 2018

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta


Pierwsza Komunia Święta to kolejny ważny sakrament po Chrzcie Św. Dzieci od początków września przygotowują się do niego w sposób duchowy, natomiast my rodzice, oprócz przygotowań duchowych, mamy również bardzo dużo przygotowań typowo materialnych. Cztery lata temu przeszłam już przez te wszystkie przygotowania i dziś, gdy moja córka przystąpi do Pierwszej komunii świętej jestem bogatsza już o doświadczenie sprzed tych kilku lat. Dziś chciałabym się z wami nim podzielić, a raczej zrobić mały wstęp do całej serii postów i w przybliżeniu odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta.

Oto jakich wydatków nie da się uniknąć, podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej dziecka.

1. Strój.

To chyba jeden z najważniejszych rzeczy jakie musimy zakupić dziecku. Najpopularniejszym strojem dla dzieci są alby i bardzo dobrze. Dzięki ujednoliceniu strojów dzieci zamiast się do siebie porównywać, mogą się skupić na modlitwie. Niestety jeszcze w niektórych parafiach królują suknie balowe i garnitury, ale takich miejsc jest już coraz mniej i ja to jak najbardziej popieram. 
Cena alby komunijnej waha się od 130zł do 200zł. Można kupić albę używaną albo tak jak moja córka odziedziczyć ją po bracie.2. Dodatki do stroju

Gdy stroje zostały ujednolicone, szaleństwo komunijnego strojenia się jest bardzo ograniczone, ale nie niemożliwe u dziewczynek. Dzięki pięknemu wiankowi, torebce i rękawiczkom itp. mała dziewczynka może wyróżnić się z tłumu. Oczywiście oprócz dodatków należy do stroju dobrać eleganckie buty. Koszt takich dodatków z butami może sięgać od 200 zł do 400 zł.

4. Papeteria

Sama wymyśliłam tę nazwę dla ZAPROSZEŃ i PODZIĘKOWAŃ dla gości. Zaproszenia są raczej podobne do siebie, natomiast jeśli chodzi o podziękowania dla gości możemy przebierać w różnorakich ofertach. Dawanie drobnych upominków gościom jest coraz bardziej popularnym zwyczajem. Uważam, że jest bardzo miło podziękować za przybycie i świętowanie wspólnie z młodym człowiekiem jego Pierwszej Komunii Świętej. Zaproszenia to koszt około 1,50 szt Koszt podziękowania to 2 zł - 10 zł szt.

3. Dewocjonalia

Dewocjonalia czyli książeczka, różaniec, świeca i ewentualnie medalik. Książeczkę i różaniec w naszym przypadku kupował ksiądz i był to koszt 20 zł. Medalik i święcę moja córka ma ze swojego chrztu. Myślę, że u was jest podobnie.

4. Fotograf, kamera

W naszej parafii kamerzystę i fotografa wynajmuje ksiądz. Jeśli chodzi o zdjęcia mogliśmy wybrać sobie te które nam się spodobały, był to koszt kilkudziesięciu złotych.

                              

5. Przyjęcie

Tradycją jest, że po mszy komunijnej zaprasza się chrzestnych i rodzinę na przyjęcie. Mamy dwie opcje przyjęcie w lokalu, aczkolwiek jeśli jeszcze nie wynajęliście lokalu to już na to nie liczcie. LOKALE są wynajmowane NAWET ROK WCZEŚNIEJ. Koszt takiego przyjęcia waha się od około 100 - 120 zł w górę.
Druga opcja, dużo przyjemniejsza dla portfela, mniej przyjemna dla pani domu to przyjęcie w domu. My wzorem komunii Kuby i u Patrycji urządzamy przyjęcie w domu. Nie jest to takie straszne. Jak urządzić przyjęcie, żeby się nie przeciążyć, ale żeby wszystko wyszło bardzo dobrze i elegancko powiem wam w osobnym poście. Jest również opcja cateringu.

6. Tort

Tort w większości przypadków zamawia się samemu. Ja zauroczona tortami w stylu angielskim zamówiłam mojemu Kubie tort piętrowy (robiony był na wzór tego ze zdjęcia) za ponad 200zł. Wygląda pięknie, ale jest bardzo słodki. Mojej Patrycji tort będę robiła sama na jej życzenie, przy użyciu opłatka dekoracyjnego. Oczywiście można również zamówić taki tradycyjny tort w cukierni za około 100zł.7. Pamiątki

Przyjemnie jest powspominać te emocje, które towarzyszą podczas Pierwszej Komunii świętej, dlatego warto zakupić album w którym wpiszą się goście i w którym możemy zanotować swoje wspomnienia.. Drugą wspaniałą pamiątką będzie np fotoksiążka ze zdjęciami komunijnymi. Koszt fotoksiążki to około 100zł

8. Prezenty

Oj prezenty to temat rzeka. Oprócz komórek, pieniędzy, rowerów itd. myślę, że warto, aby dziecko dostało Pismo Święte. Koszt ile kto może, ale nie przesadzajcie :)


9. Ubiór dla rodziny

Napisałam ubiory rodziny, ale najbardziej miałam na myśli oczywiście mamę dziecka, która musi się elegancko prezentować w nowej sukience, butach i torebce. Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć przynajmniej fryzjera :) Koszt od 300 zł wzwyż :)

Dziś starałam się przybliżyć wam temat ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta. Inne tematy dotyczące Pierwszej Komunii świętej znajdziecie TUTAJ


TOP