środa, 23 czerwca 2021

Nauka sprzątania – umiejętności do opanowania przez najmłodszych

 Maluchy w wieku przedszkolnym, oprócz podstawowej wiedzy, powinny również przyswajać wiele cennych umiejętności, przydatnych w codziennym funkcjonowaniu. Jedną z ważniejszych jest bez wątpienia zdolność utrzymania czystości w przestrzeni, w której przebywa dziecko.

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę sprzątania oraz jak ją przeprowadzić, by dziecko chętnie sprzątało po zakończeniu zabawy oraz utrzymywało ład w bezpośrednim otoczeniu?
  1. Kiedy rozpocząć naukę sprzątania?


Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy powinno się rozpocząć naukę sprzątania. Najlepiej wdrażać podstawowe wzorce zachowań znacznie przed tym, zanim maluch zacznie uczęszczać do przedszkola. Dzięki temu przeprowadza się dziecko przez cały proces w miarę bezboleśnie oraz wyrabia się u niego odpowiednie nawyki stopniowo i bezboleśnie.

Wszystko zależy jednak od indywidualnych cech i możliwości. Całkiem małe dzieci oczywiście nie rozumieją różnic między porządkiem a bałaganem, choć nawet w ich przypadku warto zacząć od wspólnego zbierania klocków i wrzucania ich do pudełka po zabawie, co pomaga stopniowo budzić świadomość „porządku” i odpowiedzialności za przestrzeń wokół. Takie zachowanie bywa także sposobem na dobrą zabawę.

Od czego warto zacząć? Już u dzieci w 1. lub 2. roku życia można na przykład wprowadzić zasadę, że można sięgnąć po układanki dopiero wtedy, gdy wszystkie rozrzucone na podłodze książeczki trafią z powrotem na przeznaczoną na nie półkę albo gdy misie znajdą się w odpowiednim koszu na zabawki, jak te oferowane przez sklep https://www.wozki-foteliki.pl/


  1. Jak nie uczyć dziecka porządku?


Zanim przedstawimy kilka skutecznych metod nauki porządku, warto wspomnieć o tym, czego zdecydowanie nie robić.

Przede wszystkim trzeba całkowicie zrezygnować z krzyku lub zmuszania dziecka do sprzątania. W takich sytuacjach maluch najczęściej w ramach buntu odmawia współpracy, przez co nauczenie go odpowiednich nawyków w przyszłości będzie jeszcze trudniejsze.

Jeśli chce się uzyskać dobre rezultaty, trzeba zatem wykazywać się wielką cierpliwością i spokojem. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli.


  1. Nauka przez naśladowanie – rodzice i nauczyciele pod obserwacją


Nauka sprzątania powinna rozpocząć się od… dawania dziecku dobrego przykładu. Zarówno mama lub tata, jak i pani w przedszkolu powinny troszczyć się o utrzymanie nieskazitelnego porządku w swoim otoczeniu. By uczyć malucha, trzeba samemu odkładać przedmioty na swoje miejsce, utrzymywać ład na biurku lub w szafce z podręcznymi przyborami.

Nie zapominajmy bowiem o tym, że dzieci najszybciej uczą się przez naśladowanie, a dobry przykład z pierwszych lat życia zostaje z nimi tak naprawdę na całe życie.


  1. Zabawa w wykonywanie domowych obowiązków


Innym rozwiązaniem do wykorzystania jest zabawa w porządki. Można do tego wykorzystać na przykład zabawki, odwzorowujące sprzęty gospodarstwa domowego. Niech dzieci wykonują dokładnie takie obowiązki, jak dorośli. Mogą odkurzać, wycierać kurze lub zmywać naczynia w mini kuchniach.

Podczas takiej zabawy w domowe obowiązki da się również wprowadzić naukę kooperacji oraz dzielenia obowiązków, co skutecznie buduje relacje z innymi maluchami lub dorosłymi, którzy też mogą, a nawet powinni uczestniczyć w takich zadaniach, znów dając najmłodszym dobry przykład lub pomagając w wykonywaniu rozmaitych czynności.

Taki prosty podstęp i nauka przez zabawę ułatwiają wprowadzanie nowych zasad bez większych trudności lub niechęci u najmłodszych.


  1. Jak uczyć sprzątania i świetnie się przy tym bawić?


Nauka sprzątania to wbrew pozorom jedna z ważniejszych umiejętność, którą powinien opanować każdy przedszkolak. Przyda mu się ona w wieku dziecięcym, a także w dorosłym życiu, o czym mogą zaświadczyć prawie wszyscy.

Wprowadzanie zasad związanych ze sprzątaniem po sobie nie może się jednak odbywać pod presją lub przymusem. Znacznie lepiej i skuteczniej postawić na metody wykorzystujące naukę przez zabawę. Trzeba zacząć od określenia zasad oraz pokazania maluchom, co tak naprawdę oznacza porządek. Niech wiedzą, gdzie mają trafiać książeczki, samochodziki lub puzzle.

Późniejsze wprowadzanie zasad w życie miewa różną formę. Dzieci mogą wziąć udział w zawodach, kto pierwszy włoży wszystkie swoje klocki do kosza lub wspólnie znaleźć najlepszy sposób na ułożenie misiów na półce. Opcji jest naprawdę wiele i naprawdę sprzątanie nie musi być przykrą koniecznością. Potrafi wręcz wywoływać uśmiechy na twarzach najmłodszych oraz ich opiekunów.Artykuł sponsorowany
TOP