poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Czytanie to zabawa i edukacja.

Czytanie to najlepsza edukacja. My dorośli nie zawsze znamy odpowiedzi na wszystkie pytania, nie zawsze umiemy ciekawie odpowiedzieć dziecku na nurtujące je zagadnienia, natomiast książki  często w przystępny sposób odpowiadają dzieciom na ich pytania, pomagają zrozumieć trudne zagadnienia.Dzisiaj chciałabym przedstawić wam propozycje wydawnictwa Egmont, które poruszają  różne tematy typu ekologia, życie w rodzinie, jak to jest być leworęcznym itd.


Pierwszą książką, którą chciałbym wam pokazać jest wyjątkowo pięknie wydana i przemyślana propozycja ucząca dzieci ekologicznego podejścia do naszego środowiska.  Jest to Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię. Znajdziemy w niej bardzo dużo informacji o tym jak dbać o naszą planetę. Co jest dla niej dobre a co szkodliwe. Do lektury zachęca dzieci forma w jakiej jest ta książka. Znajdziemy w niej bardzo dużo okienek, do których dzieci muszą zaglądać, szukając odpowiedzi na zadawane pytania.
W książce dzieci dowiedzą się jak oszczędzać energię, jak wybierać prezenty przyjazne środowisku, nauczą się segregować odpady, pobawią się w ekoogrodnika oraz będą mogły zagrać w eko grę planszową.

Co jeszcze zachęca dzieci do zajrzenia do tej książki oprócz okienek? Oczywiście przepiękna, kolorowa grafika.


Mnie ta książka zachwyciła od pierwszego wejrzenia i dlatego bardzo wam ją polecam. Drugą propozycją poruszającą ten ważny temat jest Basia i śmieci. Basia któregoś dnia wychodzi z przedszkola i jest bardzo smutna. Mama pyta się jej dlaczego jest taka smutna. Okazało się, że w przedszkolu rozmawiali o wielorybach i o torebkach plastikowych, które gdy dostają się do morza, pływają w nim i mogą je zjeść wieloryby i umrzeć. Basia bardzo przejęła się tym tematem i postanowiła, że nie chce już więcej przyczyniać się do śmierci żadnych zwierząt. Rozmawia z mamą i myślą co mogą zrobić, żeby pomóc planecie. Pierwszą myślą jest uszycie wielorazowych toreb z materiału. Segregują też śmieci i zanoszą papier do skupu, a w zamian sadzą drzewo.


To mądra opowieść o tym jak ważne jest dbanie o środowisko w którym żyjemy, oraz kilka rad jak możemy mu pomóc. Warto przeczytać dziecku taką opowieść, żeby uwrażliwić je na los zwierząt i przyrody. Może po lekturze tej książki i wy zrobicie materiałowe torby oraz zastosujecie inne pomysły bohaterów.
Kolejną ciekawą propozycją jest Basia Wielka księga pytań, w która podzielona jest na cztery kategorie pytań:
- pytania od kuchni
- kto pyta, nie błądzi
- bardzo poważne pytania
- dlaczego zwierzęta?


W każdym tym dziale są poruszone pewne zagadnienia typu: czy mogę dostać na śniadanie żelki, co robi mąka na podłodze, skąd się biorą bączki, dlaczego dorośli mówią brzydkie słowa, dlaczego w naszym domu nigdy nic nie można znaleźć, dlaczego mnie urodziłaś, kim chcesz zostać kiedy dorośniesz itd. Jak się sami domyślacie, pytania te zadaje Basia a rodzice próbują odpowiedzieć jej na nie. Tak gdy sobie czytałam tą książkę, to jakbym słyszała moje rozmowy z dziećmi, takie naturalne, mówiące jak jest, ale jednocześnie przekazujące dużo ważnych informacji o świecie, życiu i panującym w niej zasadach. Bardzo dobrze się ją czyta, jak każdą książkę z serii o Basi.
W serii Hania humorek i przyjaciele pojawiły się jakiś czas temu nowe części: Zręczni leworęczni, Wróżka zębuszka.


Zręczni leworęczni opowiada o dniu mańkuta, w którym żeby pójść do fabryki precli Hania musi cały dzień posługiwać się lewą ręką. Robienie wszystkiego tylko lewą ręką okazuje się być wyjątkowo trudne. Wiele rzeczy Hani nie wychodzi, często coś psuje, rozlewa. Jak skończy się ten dzień, czy Hania da radę calutki dzień posługiwać się tylko lewą ręką. Co takiego wydarzy się na mini golfie i dlaczego tam poszli? Tego wszystkiego dowiecie się z tej sympatycznej książki, która pokazuje jak różni są ludzie, jak trudno posługiwać się lewą ręką osobie, która jest praworęczna i jak ważna jest determinacja w naszym życiu.Natomiast Wróżka zębuszka to opowiadania w którym dzieci bawiąc się na podwórku słyszą, jak starszaki z 5 klasy mówią, że nie ma wróżki zębuszki. Hania postanawia sprawdzić tą wiadomość. Najprościej jest wyrwać zęba i sprawdzić, czy wróżka go weźmie. Niestety Hania nie ma żadnego zęba, który się rusza, natomiast jej młodszy brat okazało się, że miał jeden bardzo ruszający się ząbek. Hania na najróżniejsze sposoby próbowała mu go wyrwać, dawała jabłko i inne rzeczy do jedzenia, kazała szorować mu żeby szczoteczką. Nic nie pomagało, aż przyczepiła do zęba sznurek i zaczepiła o motorówkę. Tym razem ząb wypadł. Schowali ząb pod poduszkę i Hania postanowiła, że zaczai się na wróżkę. Co z tego wynikło? Czy wróżka przyszła? Tego wszystkiego dowiecie się z książki, która w sposób wesoły pokazuje jak ważne są dla dzieci różne wierzenia typu wróżka zębuszka. 

Wszystkie przedstawione przeze mnie książki znajdziecie na stronie wydawnictwa Egmont.

TOP