wtorek, 23 kwietnia 2019

Ale cyrk! gra zręcznościowa wydawnictwa Granna.

Bardzo lubię gry zręcznościowe, które teoretycznie wydają się takie proste i typowo rozrywkowe, ale czy tak naprawdę jest. Owszem są to gry, które wprowadzają uczestników w stan zabawy, ekscytacji połączonej z ekspresyjną rywalizacją. Tutaj nie ma statycznej gry, ponieważ w grach zręcznościowych  liczy się nasza sprawność ruchowa, manualna. Taką właśnie grą jest Ale cyrk! wydawnictwa Granna.


W skład gry wchodzą:
- 3 areny cyrkowe
- 9 drewnianych klocków z postaciami akrobatów
- 53 karty z układami akrobatycznymi


Będąc dzieckiem uwielbiałam chodzić do cyrku. Najbardziej podobały mi się występy akrobatów, które były naprawdę przerażające, ale równocześnie ekscytujące. W grze zręcznościowej Ale cyrk! możemy wcielić się w postać takiego akrobaty, który musi wykazać się wyjątkową zręcznością. Celem gry jest wykonanie 7 udanych układów akrobatycznych, czyli ułożenie klocków z postaciami cyrkowymi tak jak są ukazane na kartach. 
Każdy gracz otrzymuje po 4 karty z układami akrobatycznymi, które pokazują jak ma wyglądać ułożenie klocków, tak żeby dany układ był zaliczony do udanych. Patrząc na układy, uczestnicy gry starają się ułożyć dokładnie taki układ jaki mają na którejś ze swoich kart. Mogą przekładać klocki z areny na arenę, lub ustawiać wolne klocki na dowolną arenę, jest tylko jeden przykaz, klocki można trzymać tylko i wyłącznie za jeden dolny klocek. Przy przenoszeniu pojedynczego elementu nie jest to problem, lecz gdy musimy przełożyć kilka sztuk to nie jest to już taka prosta sztuka. Trzeba wykazać się dużą zręcznością oraz spokojem i pewną ręką. Nie raz wasze konstrukcje ulegną rozpadowi, co może wywołać okrzyki radości wśród przeciwników oraz odgłosy rozpaczy u was.
Wygrywa osoba, która jako pierwsza poprawnie wykona 7 akrobacji.
Gra ma bardzo proste zasady, łatwe do zapamiętania, lecz sama gra wbrew pozorom nie jest już taka prosta. Podczas gry okazuje się, że to co nam się wydawało banalnie proste, wcale nie jest takie proste. Zwykłe przestawienie kilku klocków z jednej wieżyczki na drugą staje się nie lada sztuką, a zręczność naszych dłoni, często nas zawodzi. Przy tej grze bardzo przydaje się umiejętność skupienia oraz cierpliwość. Nie popłacają gwałtowne, nieprzemyślane ruchy, które skutkują runięciem wieży.Gra jest bardzo starannie wykonana, natomiast grafika na klockach jest śliczna z kolorowymi postaciami ludzi i zwierząt. Bardzo podoba mi się, że nawet środek pudełka jest pięknie wykonany i przedstawia cyrkową arenę.

Ale cyrk! wydawnictwa Granna to ciekawa i wesoła gra zręcznościowa, przy której miło spędzą czas nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dostarczy ona wam mnóstwo emocji, nauczy dzieci rywalizacji, skupienia, cierpliwości oraz jest świetnym ćwiczeniem małej motoryki. Tak naprawdę spodobała mi się ta gra, gdy tylko obejrzałam jej pudełko, które samo w sobie bardzo zachęca do rozpakowania gry i wspólnej zabawy.Wiek graczy: +6 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo: Granna
TOP