piątek, 7 września 2018

Poznajemy zwierzęta z grami planszowymi wydawnictwa Granna.

Otaczający nas świat zwierząt jest bardzo różnorodny a co za tym idzie bardzo ciekawy. Chciałam wam dzisiaj pokazać kilka propozycji gier planszowych wydawnictwa Granna, w których poznacie jak rosną zwierzęta, na jakie rodziny je dzielimy, jakie występują zwierzęta w najdalszych zakamarkach zwierząt a na koniec przedstawię wam grę w której będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę z tego tematu.
Zacznijmy od gry dla dzieci od 5 roku życia Rodzinki. Gra składa się z:- 48 kartoników do gry
- 8 kart centralnych
- obrazka zwierzęta w środowisku

W wersji dwu osobowej każdy gracz bierze po 2 karty centralne, które przedstawiają rodziny zwierząt, resztę kart centralnych odkłada się na bok. Kartoniki do gry układamy jak w grze memory i tak się też w tą grę gra, tylko nie szukamy takich samych dwóch kart, lecz kart w kolorze w jakim mamy karty centralne, które otrzymaliśmy i leżą koło nas. Gdy odkryjemy dwie karty w naszych kolorach, to kładziemy je koło siebie. Jeżeli odkryjemy karty w kolorze przeciwnika, to zakrywamy je z powrotem, natomiast gdy odkryjemy karty koloru kart centralnych, które leżą z boku, to również bierzemy je do siebie.Punkty w rozgrywce przyznaje się za zdobyte pary oraz za ułożenie całych cykli, ale jest to wszystko szczegółowo opisane w instrukcji.

Gra Rodzinki łączy ze sobą kilka istotnych elementów, dzięki którym jest ona bardzo wartościową grą dla dzieci. Grając w nią, dziecko poznaje główny podział na rodziny jaki panuje w świecie. Dodatkowo w instrukcji przy każdej z rodzin pokazany jest przykład zwierzęcia, należącego do danej rodziny oraz opisany jest jego cykl rozwojowy. Dodatkowo w kilku słowach opisane jest, gdzie żyje dane zwierzę oraz czym się żywi. W niewielkiej i przejrzystej ilości tekstu zawarta jest duża dawka wiedzy, która przyda się dziecku w późniejszych latach. Nawet gdyby ta wiedza nie była potrzebna w szkole, bycie ciekawym świata  jest bardzo ważne w życiu i rozwoju każdego człowieka. 


Druga zaleta to forma w jakiej gra się w tą grę. Jest to typ gry typu memory, czyli poza wiedzą, którą zyska dziecko dodatkowo podczas zabawy będzie mogło ćwiczyć swoją pamięć i spostrzegawczość oraz skupienie jakie jest potrzebne do tej gry.


Druga gra dla dzieci od 8 roku życia to Planeta zwierząt wydawnictwa Granna. W skład tej gry wchodzi:


- 110 kart ze zwierzętami
- 6 żetonów kontynentów
- 50 żetonów punktów
- pionki ekologa i myśliwego

Przygotowując się do gry, należy rozłożyć 6  żetonów kontynentów, po dwa, a nad nimi należy umieścić żetony cech (prędkość, wielkość, wiek). Gracze otrzymują odpowiednią ilość kart ze zwierzętami (szczegóły w instrukcji). Karty są dwustronne na jednej stronie znajdują się informacje o danym zwierzęciu: prędkość, wielkość, wiek - są to średnie wielkości danego gatunku), natomiast na drugiej stronie znajduje się nazwa i zdjęcie danego zwierza. Bardzo ważne aby każdy gracz widział tylko zdjęcie zwierzaka. Żeby zagrać w tą grę i mieć w niej jakieś szanse, najpierw trzeba zapoznać się z wiadomościami jakie są na nich zawarte, ponieważ gra polega na umieszczaniu własnych kart pod odpowiednimi kontynentami oraz w kolejności odpowiedniej do danej cechy. Inni uczestnicy gry, którzy widzą informacje o danym zwierzaku mówią osobie, która kładzie kartę czy robi to w dobrym miejscu. Gra kończy się, gdy któryś z graczy pozbędzie się wszystkich kart. Pozostali gracze liczą ile kart im zostało w ręku i dostają tyle punktów karnych ile mają kart. Punktów karnych można się pozbyć gdy położymy kartę na kontynencie przy którym stoi postać ekologa. Jak widzicie do tej gry potrzeba świetnej pamięci, ale dzięki niej uczestnicy gry poznają dużo zwierząt, które mieszkają na poszczególnych kontynentach. Również mogą ćwiczyć kojarzenie, patrząc na nazwy zwierząt np. jeżeli mamy kartę z Gazelą pustynną dedukując będziemy wiedzieli, że występuje ona np. w Afryce. Ta gra to duża dawka wiedzy oraz świetne ćwiczenie pamięci oraz logicznego myślenia, które jest tak ważne w życiu człowieka.

Na koniec zostawiłam wam Quiz zoologiczny, który jest kopalnią wiedzy o zwierzętach na świecie.Możecie bawić się w odgadywanie samemu, albo zrobić sobie turniej rodzinny czy też klasowy. Karty są dwustronne, na jednej stronie znajduje się jedno pytanie ze zdjęciem, natomiast na drugiej stronie są 3 pytania. Gracze mogą decydować za ile punktów grają. Kto zdobędzie najwięcej punktów ten wygrywa.Jest to gra dla dzieci od 8 roku życia w której wiedza zoologiczna, pełna ciekawostek wejdzie wam sama do głowy.

I jak podobają wam się propozycje wydawnictwa Granna na pogłębienie i utrwalenie wiedzy o świecie zwierząt? Nam przypadły one do gustu, bo nauka przez zabawę jest najlepsza.
TOP