piątek, 28 września 2018

Nauka zegara dla dzieci.

Nauka zegara i kalendarza dla dzieci stanie się prostsza, gdy zastosujemy metodę nauki przez zabawę. Już od najmłodszych lat możemy wprowadzać zabawki, gry oraz inne pomoce naukowe, dzięki którym dziecko mimo chodem zapozna się z zegarem i małymi kroczkami nauczy się z niego korzystać, co jest bardzo ważne w latach wczesnoszkolnych. 


Zaczynając od maluchów, jest wiele zabawek interaktywnych wielofunkcyjnych, w których jednym z elementów jest zegar. Przy takiej zabawie, dziecko poznaje jak wygląda zegar, do czego służy, może za jego pomocą poznawać cyferki. Taka zabawka to dobry wstęp do dalszej nauki zegara.


Gdy dziecko jest już trochę starsze, możemy dołączyć do nauki zegara takie elementy jak gry planszowe. Na rynku jest ich wiele, ja chciałabym wam przedstawić grę z serii IQ Granna Która godzina oczywiście wydawnictwa Granna. Służy ona do nauki godzin oraz poprawnego odczytywania zegara. Gra składa się z:

- Zegara z ruchomymi wskazówkami
- 48 żetonów z godzinami
- 20 żetonów punktów
- 4 dwustronne plansze gracza


W instrukcji mamy zaproponowanych aż 5 wariantów gry w zależności od stopnia zaawansowania dziecka. Zaczynamy od podstawowych wiadomości, czyli od poznania jak działa zegar, co oznaczają wskazówki i cyfry na zegarze. Zaczynamy od zabawy samym zegarem. Dziecko, gdy pozna jak działa zegar, sam może próbować ustawić godziny. Godziny może podawać rodzic, albo możemy je losować z kartoników na których słownie napisana jest godzina.Dla utrwalania umiejętności odczytywania godzin możemy przejść do kolejnej zabawy w której należy żetony z godzinami dopasowywać do kart z obrazkami. Dzięki temu dziecko uczy się, która godzina to godzina poranna, popołudniowa czy wieczorna.
W grze Która godzina zaproponowane są również takie gry jak: Czaso-memory oraz Która to godzina?. Są zadania w których dziecko uczy się łączenia godzin w formie słownej z  zapisem cyfrowym. Zadania mają taki sam cel, tylko stopień trudności jest w nich różny.


Jak widzicie gra Która godzina wydawnictwa Granna nie jest planszówką, tylko propozycjami różnych zabaw dzięki którym dziecko pozna zegar oraz nauczy się poprawnie go odczytywać oraz dopasowywać godziny do pór dnia.

Wiek graczy: 6-11 lat
Liczba graczy: 1 - 4 os.
Cena ok:23,99 zł
Wydawnictwo: Granna

Inną pomocą naukową w nauce zegara będą zagadki i łamigłówki Zegar i kalendarz wydawnictwa Zielona Sowa.


 Na 57 stronach tych ćwiczeń znajdziecie najróżniejsze zadania i łamigłówki, quizy, ćwiczenia z naklejkami oraz pięknymi, kolorowymi obrazkami, które ułatwią dziecku naukę zegara i przy okazji kalendarza. Znajdziecie tutaj zadania na:

- określanie czasu
- zegary cyfrowe
- jednostki czasu
- więcej o czasie czyli: jak działa czas, strefy czasoweOsobiści bardzo podoba mi się ta książka, ponieważ jest skarbnicą wiedzy o czasie, zegarze i kalendarzu i będzie dużą pomocą dla każdego dziecka przy nauce tych zagadnień. Jeżeli macie w domu przedszkolaka lub szkolniaka, który dopiero zaczyna swoją przygodę z zegarem i kalendarzem to warto się rozejrzeć za tymi ćwiczeniami lub po prostu zamówić je przez internet z innymi ćwiczeniami z tej serii. Ćwiczenia te, teoretycznie przeznaczone są dla dzieci od 9 roku życia, ale moim zdaniem można je zacząć stosować już wcześniej.

A jak jest u was z nauką zegara? Czy dzieci  mają z tym problem? Czy stosujecie takie pomoce naukowe jak te przedstawione powyżej?
TOP