wtorek, 13 marca 2018

Gra rodzinna Kucharz wydawnictwa Zielona Sowa.

Gra rodzinna Kucharz to nowość wydawnictwa Zielona Sowa, która pojawiła się pod koniec stycznia. Jak łatwo się domyślić tematem przewodnim jest oczywiście kuchnia i związane z tym tematy takie jak produkty, które są używane w kuchni, oraz przepisy na dania.
W skład gry wchodzi:
- dwustronna plansza
-20 kart przepisów
- 5 kart zaginionych składników
- kostka 
- pionki


Każdy gracz dostaje po 3 karty przepisów i chodząc dookoła planszy zbiera potrzebne mu składniki do jego potraw. Pola po których chodzą gracze są w sześciu kolorach, a każdy kolor to inna kategoria produktu. Osoba, która jako pierwsza zbierze wszystkie składniki do swoich potraw, ta wygrywa.


Na odwrocie planszy, jak w każdej grze wydawnictwa Zielona Sowa mamy  typową planszówkę, na której się ścigamy, oczywiście z przeszkodami lub kto ma szczęście z przyśpieszaczami.Wydawnictwo Zielona Sowa, jak zwykle mnie nie rozczarowało. Ta gra dla przedszkolaków, jest fantastycznym wprowadzeniem w świat "kuchni". Przy miłej zabawie dzieci poznają różne kategorie żywności  tj. nabiał, produkty zbożowe, warzywa, owoce, mięso, oraz konkretne przykłady produktów, które są przedstawicielami danych kategorii. Oprócz takich znanych dzieciom produktów jak marchewka, mogą się dowiedzieć co to jest włoszczyzna, oliwki, a rodzic przy okazji może przekazać inne ciekawostki np. że z oliwek wytwarza się oliwę. 
Z danych składników gracze muszą stworzyć swoje wylosowane dania, co jest takim mini kursem gotowania dla maluchów i możliwością poznania nieznanych dotychczas potraw.
Pisząc tą recenzję odkryłam jedną wadę, jaką ma ta gra, której nie zauważyłam wcześniej. Gra jest dla dzieci od 4 roku życia, a jak wiadomo takie dzieci jeszcze nie potrafią same czytać. Tego właśnie dotyczy wada gry. Niestety, ktoś kto tworzył tą grę, chyba o tym zapomniał i karty z przepisami niestety są zrobione dla dzieci czytających. Według mnie zabrakło na nich obrazków pomocniczych koło nazw składników. Gdyby były takie rysunki produktów, maluchy mogłyby grać bez pomocy dorosłego. Niestety w tej wersji bez pomocy w odczytywaniu kart z przepisami się nie obędzie wśród nieczytających graczy. 


Oczywiście warto wspomnieć o pięknej grafice gry, oraz bardzo wysokiej jakości wykonania za przystępną cenę.


Pomimo tej  wady, gra jest bardzo fajna. Przy rodzinnej zabawie będziemy mieli okazję przekazać dzieciom dużo cennych informacji, a może wspólna gra zaowocuje wypróbowaniem którejś potrawy w prawdziwej kuchni. Przy okazji dziecko poznaje zawód jakim jest kucharz. Jeżeli gra wam się spodobała, to dostaniecie ją np. TUTAJ 
Osobiście uważam, że wydawnictwo Zielona Sowa robi kawał dobrej roboty, wydając fantastyczne gry i dbając o ich wysoką jakość, a moja wskazówka im tylko pomoże w dalszym ulepszaniu swoich produktów. 


Wiek graczy: +4 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Cena od: 49,90 zł 
Wydawnictwo: Zielona Sowa
TOP