piątek, 16 marca 2018

Jak wybrać plecak szkolny.

Dzieci dorastają, z dnia na dzień z maluszka chodzącego do przedszkola przekształcają się w starszaka, który idzie do szkoły. W tym momencie, chcąc nie chcąc, rodzic staje przed dylematem jak wybrać plecak szkolny. My mamy już za sobą zakup kilku plecaków i po tych doświadczeniach, chciałabym podzielić się z wami moimi spostrzeżeniami.Oto kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę, przy wyborze odpowiedniego plecaka szkolnego.


1. Waga plecaka.

W dzisiejszych czasach, gdy do szkoły dzieci muszą nosić niezliczone ilości książek, zeszytów, ćwiczeń, bardzo ważne, aby plecak sam w sobie był lekki, dlatego w pierwszej i drugiej klasie możemy zdecydować się na plecak usztywniany, który będzie wygodniejszy w użytkowaniu dla dziecka, lecz jego waga jest większa od zwykłego plecaka, natomiast od klasy 3 warto wymienić go na lżejszy model, bez usztywnienia. Różnica w wadze jest od razu widoczna, gdy weźmiemy oba plecaki do ręki. Zapakowany plecak dziecka powinien ważyć nie więcej niż 15 % wagi dziecka. Czy to jest realne w naszym systemie oświaty? Mam spore wątpliwości.2. Usztywniona tylna ścianka plecaka i szerokie ramiączka.

Często waga plecaka przekracza normy, dlatego bardzo ważne, aby plecak miał usztywnioną tylną ściankę (to nie musi być stelaż, może to być wzmocnienie pianką, lub gąbką). Ramiączka powinny być szerokie i miękkie tak aby wygodnie trzymały się na ramionach dziecka. Oprócz ich szerokości oraz miękkości bardzo ważny jest ich rozstaw. Należy przed zakupem sprawdzić, czy nie będą za szeroko rozstawione, żeby nie spadały dziecku z  ramion. Gdy plecak spełnia te wszystkie kryteria, jego ciężar równomiernie zostanie rozłożony na plecach dziecka, co sprawi, że będzie wydawał się lżejszy niż jest to w rzeczywistości.


3. Odpowiednia ilość przegród.

Plecak szkolny powinien mieć minimum 3 przegrody, tak aby pomieścić wszystkie potrzebne dziecku rzeczy. W głównej części plecaka trzyma się książki, piórnik, w drugiej śniadaniówkę i strój na wf, a w trzeciej klucze, telefon i inne drobne rzeczy.


Dzieci często mają tendencję do gubienia kluczy, dlatego taki patent na kluczyk ułatwi uczniowi szybkie odnalezienie go, gdy będzie mu potrzebny i ogranicza możliwość jego zgubienia.4. Wysoka jakość.

Solidny materiał, czyli odpowiednia jakość plecaka jest bardzo ważna. W przypadku Kuby, w pierwszej klasie, kupiliśmy tani plecak. Niestety okazało się, że jaka cena taka jakość i plecak w dość szybkim tempie popsuł się. Nasza oszczędność nie wyszła nam na dobre. Zamiast zaoszczędzić wydaliśmy jeszcze więcej. Pamiętajcie, tani plecak to pozorna oszczędność. Nie oznacza to, że od razu należy kupować plecaki po 700 zł. O nie. Dobrej jakości plecaki można już kupić w przedziale cenowym 100zł - 200zł. Kupując plecak sprawdzonej marki, często oszczędzimy sobie kłopotu, gdy po miesiącu plecak się porwie, lub zepsuje się w nim zamek.


5. Solidne wykończenie.

Bardzo ważne, choć często o tym zapominamy, jest wykończenie plecaka szkolnego. O czym piszę? O suwakach do zamków. Przy pierwszym Pati plecaku, suwaki były przepiękne, ale tak delikatne, że już pierwszego dnia jeden się urwał. Dobry, solidny suwak to równie ważny element, jak solidny materiał. Co nam po solidnym materiale, jeśli dziecko będzie miało ciągłe problemu z jego zapinaniem i odpinaniem. To był powód wymiany starego plecaka na nowy.

                                     6. Wygląd.

Dla dziecka wygląd jest najważniejszy, dlatego warto wraz z nim dokonywać zakupu. Pamiętajmy, że to ono będzie go nosiło i to właśnie jemu ma się podobać, a nie nam.Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia pomogą wam, gdy staniecie przed dylematem jak wybrać plecak szkolny. 
TOP