poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Frogi firmy Granna.

Kontynuując naszą przygodę z grami planszowymi, chciałam wam dzisiaj przedstawić Frogi firmy Granna. Jest to nowość tego wydawnictwa. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia i rozbudzi do myślenia nie jedną małą główkę.

Gra składa się z:
- 46 kafelków terenu
- 12 żabek
- 32 kafelki akcjiKafelki dzielą się na kilka rodzai. Mamy kafelki startowe - kwiatki, kafelki terenu - po jednej stronie mają liść lilii wodnej, a po drugiej wodę. Kafelki terenu specjalnego oraz kafelki akcji.

Celem gry Frogi firmy Granna jest przeprowadzenie swoich żabek z naszego kafelka startowego na kafelki startowe innych graczy. Cel jest jasny, ale doprowadzenie żabek, już nie takie proste. Zanim zaczniemy grę, należy przygotować sobie planszę. W książeczce z instrukcją gry pokazane są przykładowe ustawienia kafelków dla różnej ilości graczy. Przy budowie "planszy" należy wykorzystać kafelki terenu specjalnego:
- dwie żabki - na tym kafelku ruch mogą zakończyć dwie żabki.
- niezatapialny
- dodatkowy ruch
- potwór wodny, który zatrzymuje nas na nastęną kolejkęGdy kafelki już poukładaliśmy, czas zacząć grę. w trakcie swojej kolejki gracz może wykonać jedną z 3 rzeczy:
- przenieść żabkę na sąsiedni (niezatopiony) kafelek. Po wykonaniu ruchu, należy zatopić kafelek na którym się stało, oprócz kafelka startowego.
- odtopić zatopiony kafelek.
- skorzystać z jednej z dostępnych akcji specjalnych.

Tak oto doszliśmy do akcji specjalnych. Jest ich w sumie 8 rodzai, a my losujemy 4 sztuki. Jaką "moc" dają nam te kafelki? Przydatną oczywiście: podwójny skok, ruch + zamiana, odtopienie/ zatopienie, ruch + odtopienie/zatopienie, hipnotyzer, skok przez zatopiony kafelek, wymiana, blokada. Dzięki mądremu wykorzystaniu kafli akcji możemy przechylić szalę zwycięstwa na naszą stronę.


Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam wam cel i zasady gry. Piszę trochę, bo są ruchy, które możemy wykonać, a inne nie, ale ja nie jestem od pisania wam instrukcji gry. Ważne jest to czy gra jest fajna, warta uwagi, czy też nie.Frogi firmy Granna to gra strategiczna, która uczy myślenia, kombinowania. Nie jest to zwykła planszówka, w której kostka decyduje o wyniku gry. Tutaj liczą się umiejętności logicznego myślenia, trochę sprytu i szczypta szczęścia. To gra dla dzieci, które lubią myśleć kombinować, a nie tylko przestawiać pionki, bez wcześniejszego zastanowienia się jaki ruch będzie lepszy. Kojarzy mi się to z takimi warcabami, tylko bardziej skomplikowanymi i urozmaiconymi.
Gra ma jak dla nas jedną wadę, której nie dało się raczej uniknąć. Przy odwracaniu kafelków, "plansza" się trochę przesuwa i trzeba to ciągle naprawiać. Jednak jest to taka niedogodność, którą da się przeżyć. W sumie można poukładać kafelki tak aby nie stykały się ze sobą, to odwracanie będzie prostsze. Poza tym nie mamy więcej zastrzeżeń. Gra jest ciekawa, pięknie wykonana i daje nam możliwość wielu niepowtarzalnych rozgrywek, które mogą wciągnąć nawet starszych graczy.Wiek graczy: 7 - 99 lat
Liczba graczy: 2 - 4 os.
Wydawnictwo - Granna
TOP