środa, 22 marca 2017

Grzegorz Kasdepke - między wierszami.


Byliśmy wczoraj na spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke, autorem poczytnych książek dla dzieci tj. seria o detektywie Pozytywce, seria o bliźniakach Kubie i Bubie i wielu wielu innych.
Na spotkanie przyszedł Pan w czerwonych spodniach i marynarskiej bluzce, który od pierwszych minut spotkania zaskarbił sobie sympatię dzieci. Najbardziej zaskoczyło mnie w jaki sposób zwracał się do nich :) Zanim do jakiegoś dziecka się zwrócił, pytał się jak Pan(i) ma na imię. Następnie zwracał się do dziecka Pani Patrycjo, Panie Szymonie itd. Bardzo podobał mi się ten szacunek do własnego czytelnika. To właśnie dzięki nim zdobył taką popularność. Na spotkaniu Pan Grzegorz po kolei przedstawiał swoje książki, które przez te około 20 lat stworzył dla dzieci, ale ja nie o tym chcę wam napisać.
Dziś przedstawię wam Pana Grzegorza Kasdepke, jakiego poznałam słuchając co mówił między wierszami.

Oto historia książkami pisana, która zaczyna się od pierwszej książki jaką napisał pan Grzegorz, czyli Kacperiada. Jest to książka opisująca życie jego syna Kacpra (w czasach przedszkolnych), oraz reszty rodziny. Autor sam siebie ukazuje jako niezbyt rozgarniętego tatę. Gdy jego syn chodził do szkoły podstawowej, ta książka w warszawskich podstawówkach, była lekturą w młodszych klasach. Jego syn musiał omawiać książkę, w której był głównym bohaterem i pisać wypracowania typu co autor miał na myśli. :) Szkoła podstawowa minęła i mały Kacper poszedł do gimnazjum, gdzie wszyscy znali go z tej książki. Wiecie jak to nastolatkowie, co nie było problemem wcześniej, nagle stało się powodem do długiego obrażenia się na swojego tatę (autora). Syn miał pretensję, że za dużo prywatności Pan Grzegorz ujawnił w swojej książce. Te obrażenie trwało do momentu, aż któregoś dnia dziewczyna Kacpra powiedziała mu, że fajnie jest chodzić z chłopakiem z bajki. Jedne zdanie pogodziło ojca z synem, którzy do dziś mają ze sobą wspaniały kontakt. Często jeżdżą wspólnie na koncerty ulubionych grup (nie pytajcie jakich, bo jeszcze dyktafonu się nie dorobiłam :))Publikując pierwszą książkę, Pan Grzegorz nie stresował się, ale idąc na swoje pierwsze spotkanie autorskie z dziećmi, nogi trzęsły się jak osika :)Notabene odbyło się ono w bibliotece dla dzieci w Łomży, w tej samej do której z sentymentem zawitał wczoraj Pan Grzegorz po 15 latach, Osobiście wcale się nie dziwię, bo dzieci to wymagająca publiczność która nie wie co to konwenanse :)

Idąc dalej tym tropem dochodzimy do serii o uczuciach, dla dzieci w wieku przedszkolnym. Książkę "Tylko bez całowania" autor opiera na swoich własnych przeżyciach z przedszkola, kiedy to stał się obiektem codziennych "ataków miłości" pewnej dziewczynki, która wszędzie za nim biegała i go całowała. Podobno nawet w ubikacji nie był bezpieczny :DCzasy przedszkolne pisarza mamy już za sobą. Dochodzimy do szkoły podstawowej. Okazuje się, że autor bestselerów dla dzieci, nie cierpiał czytać książek. Jak to, dlaczego? Wina niestety leży po stronie koszmarnych lektur z naszego dzieciństwa. Zmuszając dzieci do czytania książek typu "Nasza szkapa" i "Anielka" w wielu dzieciach, już na początku ich czytelniczej przygody zamiast zachęcać, zniechęcamy ich do lektury. Dzieci zaczynają myśleć, tak jak Pan Grzegorz, że wszystkie książki są nudne. Autora uratowała jego bibliotekarka, która dała mu do czytania komiksy o Kleksie. I tak zaczęła się pisarza miłość do książek, które od tamtej pory wręcz pochłaniał. 

W czasach nastoletnich Pan Grzegorz był postacią dość mroczną :) ale przeszło mu z wiekiem. Dochodzimy do wieku dorosłości. W wieku 23 lat został ojcem, niedługo potem zaczął pisać książki dla dzieci. Odkąd pisze książki jest sam dla siebie szefem. W sumie to tak jak detektyw Pozytywka, który też jest sam dla siebie szefem. Pamiętam rozdział, gdy detektyw Pozytywka zmęczył się swoją pracą i chciał pójść na urlop. Niestety miał strasznie surowego szefa, który nie chciał mu go udzielić (czyli samego siebie). Suma sumarum  Pozytywka sam się zwolnił z pracy, żeby pojechać na urlop, który po kilku dniach mu się znudził. :) Z trwogą wrócił do pracy i sam się zatrudnił na nowo. Pan Grzegorz w przeciwieństwie do swojego bohatera jest dla siebie łagodnym szefem, gdy ma taką potrzebę udziela sobie urlopu. Jednak jedno łączy go z jego bohaterem, po kilku dniach obaj tęsknią za pracą i do niej wracają.
Co do "Detektywa Pozytywki" będą jeszcze 3 części. Najbliższa już za 2-3 miesiące. W kolejnych Pozytywka będzie niepozytywką, a następnie zakocha się. Coś mi się wydaje, że będzie się działo w życiu ulubionego bohatera mojej córki. Przepisy kulinarne z książek były tworzone przez profesjonalistkę, natomiast Pan Grzegorz z synem najpierw je testowali. Jeśli nie wyszły za pierwszym razem, zostały odrzucone. Takim to sposobem do książki nie trafił przepis na tiramisu. 

Na koniec zdradzę wam, dlaczego rodzina Pana Grzegorza lubi, gdy nie idzie mu pisanie książki :) Zgadza się, nie pomyliłam się :) Gdy Panu Grzegorzowi brak weny, wkracza do kuchni i gotuje. Rodzina cieszy się z tego, bo podobno bardzo dobrze gotuje.

Najciekawsze pytanie na spotkaniu: - Nie rozumiem, jakim cudem nie jest pan jeszcze na emeryturze!

My jednak życzymy Panu Grzegorzowi wielu ciekawych, nowych pomysłów. To ulubiony autor mojej córki, więc chcemy żeby tworzył do późnej starości. Emeryturo precz :D
42 komentarze

 1. A to ciekawa sprawa - fajnie, że przepisy z książek były testowane ( w końcu to książka dla dzieci).

  Sama rozumiem Pana Grzegorza - niektóre lektury szkolne były po prostu nudne. Świetnie, że są takie inicjatywy zachęcające dzieci do czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy człowiek z tego Pana Grzegorza. Dobrze jeszcze są takie osoby które zarażają dzieciaki pasją do książek. :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne spotkanie Bardzo chciałabym by Pan Grzegorz zawitał również do naszej biblioteki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie wystarczy, żeby biblioteka go zaprosiła:) w Łomży był już 4 razy :)

   Usuń
 4. Aż wstyd się przyznać ze nie mamy żadnej książki Pana Grzegorza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt wstyd, ale zawsze można wypożyczyć w bibliotece :)

   Usuń
 5. Niestety na książkach dla dzieci nie znam się za wiele. Jednak ciesze się że są takie fajne inicjatywy jak spotkania z autorem. Kocham książki i uważam że od dziecka każdy powinien być zarażany pasja czytania :] Pozdrawiam www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przejmuj się wielu pisarzy, recenzentów, wydawców a w szczególności pracownicy ministerstwa oświaty nie znają się na książkach dla dzieci. To czytelnik mało przewidywalny. Rzadko, który dorosły jest w stanie zrozumieć, co przypadnie do gustu dzieciom i co zachęci ich do czytania.

   Usuń
  2. Dodam, że Pan Grzegorz bardzo dobrze rozumie dzieci, bo je lubi i to widać :)

   Usuń
 6. Osobiście znamy tylko Detektywa Pozytywkę jeśli chodzi o twórczość tego Pana ale z miłą chęcią coś jeszcze bymśmy przeczytały. A Pan Grzegorz wydaje się bardzo fajnym człowiekiem :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam wielu książek dla dzieci, ale jak najbardziej popieram organizowanie takich spotkań z autorami :) Takie spotkania z pewnością zachęcają dzieci do sięgania po kolejne książki :) Oby więcej takich spotkań i oby jak najwięcej dzieci czytało książki, a nie zabierało telefony rodzicom :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwioelbiam go i żałuję, że nie miałam takiej możliwośći. Fantastyczna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super są takie spotkania i widać,że autor jest dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że choć trochę udało mi się na zdjęciach oddać atmosferę spotkania:)

   Usuń
 10. Świetnie!Spotkanie musiało być bardzo fajne i wywrzeć na dzieci wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Spotkanie wygląda na udane :) Teraz sama mam ochotę przetestować przepisy ze swoim synem - ciekawe, czy nam wyjdą za pierwszym razem ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Rysuje się obraz bardzo sympatycznej i otwartej osoby:) nic nie czytalalismy jeszcze tego autora, ale już mi się obilo to nazwisko o uszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, pisze w bardzo przyjazny dla dzieci sposób :)

   Usuń
 13. świetny człowiek z Pana Grzegorza, nie znam jeszcze tych pozycji książkowych ale zachęciłyście nas do zakupu:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Odkąd potrafię czytać, lubiłem spotkania z autorami moich ulubionych książek. A w dzieciństwie możliwość porozmawiania z pisarzem czyni cuda. Człowiek chce czytać jeszcze więcej.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zrobiłyśmy z córką podejście do Pana Pozytywki ale jeszcze nie czas, myślę że spróbujemy ponownie za rok ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajnie, że ma dobre podejście do dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 17. Twórczość pana Grzegorza Kasdepke poznałam przy okazji szukania książek dla dzieci. Ja i moi synowie bardzo ją lubimy. Twój wpis mnie zaskoczył, myślałam, że on jest dużo młodszy, tak krótko po trzydziestce. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam niestety tego autora, ale widać, że spotkanie bardzo interesujące :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy nie byłam na takich spotkaniach ponieważ w moim małym mieście raczej ich nie ma. Ale wygląda to super !!!

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawy pomysł, na książki. Zaciekawilo mnie autor oraz to, że pierwsze książki pisane były jego życiem. Jestem ciekawa więc będę na nie polować.

  OdpowiedzUsuń
 21. Widać że bardzo pogodny człowiek , przepraszam Pan ��. Nie mam w swoich zbiorach jeszcze książek pana Grzegorza. Czas to nadrobić, słyszałam o nim samym wiele dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie znam niestety zupełnie pana Grzegorza, ani jego twórczości ;-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie znam ale chętnie to zmienię 😉 widać ze to miły człowiek

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie znam dziecka, które nie kocha jego książek.

  OdpowiedzUsuń
 25. Świetne książki, no i oczywiście wspanaiale Wam się udało z tym spotkaniem

  OdpowiedzUsuń
 26. Super, nie wiem jak to się stało ale nie mamy żadnej książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 27. Takie spotkanie to musiało być niesamowite przeżycie! Warto kolekcjonować takie piękne wspomnienia :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Szczerze Wam zazdroszczę tego spotkania. Moja Melania zaczytywała się w "Bon Toeni" i mitologii Pana Kasdepke. Przygody detektywa też znamy, ale Buba i Kuba i mitologia oczarowały Melcię :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ten Pan ze zdjęć bardzo w pierwszej chwili przypominał mi Tomasza Karolaka. ;))
  Super, że przepisy były testowane, ekstra zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze uwielbiam ksiazki tego Pana, niezmiennie genialne

   Usuń

Z góry dziękuję za wszystkie komentarze :) Agnieszka


TOP