sobota, 8 października 2022

Młodzi przyrodnicy - Jesień w świecie przyrody

Słoneczne lato dobiegło końca, słońce przygrzewa słabiej i krócej, długo wyczekiwane deszcze nawiedzają nas coraz częściej, a wiele drzew staje się skarbcem dla złotych liści. Rozpoczęła się humorzasta jesień, raz ciepła, raz zimna, czasem szara, a innym razem kolorowa, ale za to stała w jednym aspekcie, zawsze fascynująca, zaskakująca i pełna sekretów. Na wyprawę do świata jesiennej przyrody młodych odkrywców zaprasza należąca do serii Młodzi Przyrodnicy książka Jesień w Świecie Przyrody otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.plJest to pozycja bogata w interesującą wiedzę o świecie przyrody, przedstawiająca jesienne kwiaty, drzewa, owoce, grzyby, różnorodne ptaki, owady oraz znacznie większe od nich stworzenia. Czytelnik w trakcie lektury książki nie tylko zapozna się z obfitością polskiej fauny i flory, ale dowie się też, które ptaki odlatują jesienią do ciepłych krajów, a które zostają, pozna metody przygotowywania się przez zwierzęta na zimę, zaskoczy go zapewne fakt, że pomidor, arbuz, albo dynia to wszystko są jagody, dostrzeże różnicę między owocami soczystymi, a suchymi, pozna różne sposoby roślin na rozsiewanie się, obejrzy różnorodne liście drzew, dowie się też czym jest chochoł, a nawet zobaczy kilka jesiennych gwiazdozbiorów i wiele innych intrygujących rzeczy.

Książka pełna jest opatrzonych zdjęciami nazw roślin i zwierząt, informacji na temat ich życia i ciekawostek dotyczących przeróżnych aspektów jesieni, ważne pojęcia i nazwy są kolorowo zakreślone, a najtrudniejsze z nich wytłumaczone w słowniczku na końcu książki. Książka posiada też pełną porad instrukcję sadzenia drzewa, inspiruje też do tworzenia ozdób z kasztanów, żołędzi i innych suchych owoców. Na chętnych do prac plastycznych czytelników czeka z kolei instrukcja tworzenia kukurydzianych kukiełek, albo rzeźbienia w dyni. Książka zawiera też instrukcję przygotowania ziemniaków z ogniska (ważne, aby pomógł przy tym rodzic), albo przepis na zupę dyniową. Warto też zauważyć, że w książce znajdują się kody QR, dzięki którym młody czytelnik nie tylko zobaczy zwierzęta, lecz również usłyszy ich głosy.
Każdy zafascynowany światem przyrody młody odkrywca odnajdzie w tej książce masę niezwykłych, różnorodnych informacji przyrodniczych, nasyci się widokiem mniejszych i większych roślin oraz niekiedy przepięknych i urzekających zwierząt, takich jak myszarki, wiewiórki oraz jelenie, ale będzie też musiał skonfrontować się z mniej przyjemnym wizerunkiem chociażby zajmującego sporą część strony pająka kątnika większego. Książka jest zdecydowanie świetną inspiracją dla wszystkich niezrażonych niepokojącymi widokami czytelników do poznania pięknej przyrody z naszego najbliższego, polskiego otoczenia, bo, jak się okazuje, nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć mnogość niewielkich, acz niezwykle cennych cudów przyrody.

TOP