niedziela, 16 października 2022

Jesteś gwiazdą. Poczucie własnej wartości. Przewodnik dla dzieci.

Żyjemy w świecie zdominowanym przez rywalizację, wkradającą się w każdy obszar naszej egzystencji. Na każdym kroku jesteśmy oceniani przez rodziców, nauczycieli, przyjaciół, a nawet przypadkowo spotkane na ulicy osoby i przede wszystkim przez samych siebie. Większość dookoła nas dziejących się wydarzeń oraz podejmowanych przez ludzi czynności próbuje się zmierzyć, obliczyć, zakwalifikować do jakiejś grupy, przedstawić w formie mniej lub bardziej miarodajnego wykresu. Te suche, chłodne matematyczne podejście do życia sprawia, że próbujemy znaleźć sobie konkretne miejsce w przedstawiającej ogół ludzkości tabelce, wtopić się w tłum liczb i dobrze pośród nich wyglądać, zatracając przy tym własne, unikatowe „ja”, poświęcając swe zainteresowania i dobre samopoczucie dla abstrakcyjnych celów, wreszcie zaniżając poczucie własnej wartości, nieustannie porównując się do innych, czasami tak nieprawdziwych postaci, jak spreparowani w laboratoriach dobrego wizerunku celebryci. Większość z tych negatywnych procesów oceniania, segregowania, rozdzielania ludzi rozpoczyna się w szkole, a żeby się nim oprzeć trzeba mieć dużo pewności siebie, wysokie poczucie własnej wartości, myśleć optymistycznie i być asertywnym. Pomoc w uzyskaniu tych cech jest głównym celem książki „Jesteś gwiazdą”.


Jesteś gwiazdą. Poczucie własnej wartości. Przewodnik dla dzieci.


Książka „Jesteś gwiazdą” otrzymana z księgarni TaniaKsiążka.pl to poradnik dla rodziców i przede wszystkim ich pociech, podpowiadający jak dbać o poczucie własnej wartości, zyskać pewność siebie i myśleć pozytywnie. Młody czytelnik korzystając z tej książki z pomocą dorosłego i w towarzystwie podobnego do mitologicznego cyklopa stworka o imieniu Gibek może dowiedzieć się czym jest poczucie własnej wartości oraz emocje i jak o nie dbać, dowie się jak w najprostszy możliwy sposób medytować, albo co to jest uważność. Książka porusza też tematykę przyjaźni, odmienności każdego człowieka od innych, zachęca do optymistycznego myślenia, poucza o konieczności dbania o swoje zdrowie i podpowiada co zrobić, gdy dostrzeże się u siebie pewne negatywne zachowania, będące reakcją na przeróżne negatywne sytuacje. Książka pełna jest przeróżnych zadań, polegających przykładowo na wymienieniu swoich mocnych stron, narysowaniu odczuwanych przez siebie emocji, wypisaniu na kartce trapiących nas myśli, tworzeniu planu realizacji krok po kroku jakiegoś wymagającego zadania, również wykonywaniu prostych ćwiczeń oddechowych, albo obserwowaniu i kontemplowaniu prostych, pozornie nieistotnych elementów życia, na przykład uczucia spadających kropli deszczu na skórę, ich temperatury, czy rozmiaru. Książka zawiera też przykłady różnych niełatwych życiowych sytuacji i propozycje metod ich rozwiązania.
Przewodnik dla dzieci „Jesteś Gwiazdą” może stanowić przydatną pomoc dla zmagających się z wymagającym zadaniem wychowywania dzieci rodziców oraz przestrzeń do wyrażania swoich emocji dla dzieci. Wykonywanie obecnych w książce zadań z ciągłą pomocą uważnego i zaangażowanego rodzica z pewnością nauczy dziecko rozpoznawać i nazywać swoje emocje, myśli, interpretować je i dzięki temu żyć z samym sobą bardziej świadomie, w harmonii i w konsekwencji w przyszłości być bardziej pewnym siebie, asertywnym, z wysokim poczuciem własnej wartości.

TOP