wtorek, 18 października 2022

Kohaku - Nasza Księgarnia

 Kohaku wydawnictwa Nasza Księgarnia to logiczna gra kafelkowa dla graczy od 8 roku życia, która łączy w sobie proste zasady, piękne kafelki i co najważniejsze ciekawą rozgrywkę.
 Kohaku - Nasza Księgarnia


W skład gry wchodzi:

- 58 płytek ryb

- 62 płytki ozdób

- plansza

- 4 znaczniki graczy

- 4 ściągawki dla graczyCelem gry jest stworzenie własnego stawu, tak aby na koniec rozgrywki zdobyć jak największą ilość punktów i właśnie w tym jest cały szkopuł tej gry. Żeby wiedzieć jak układać swój staw, bardzo przydaje się ściąga, na której mamy informację przy jakich płytkach ozdób należy układać jakie płytki ryb. Podstawową zasadą układania płytek jest konieczność łączenia ich minimum jednym bokiem  z już leżącą płytką naszego stawu naprzemiennie, czyli płytka ryby musi łączyć się z płytką ozdób. Za odpowiednie połączenia gracze uzyskują punkty, czyli:

1 KWIAT - Zdobywasz 2 punkty za każdą rybę mającą czerwony kolor, która sąsiaduje z tą płytką. Jeśli jednak 4 ryby mające czerwony kolor sąsiadują z tą płytką, zdobywasz w sumie 12 punktów (zamiast 8 punktów). Uwaga! Nie ma znaczenia, czy ryba sąsiadująca z czerwonym kwiatem jest cała czerwona, czy np. czerwono-żółta – w obu przypadkach zdobywasz punkty.

2 KWIATY - Zdobywasz 2 punkty za każdą rybę mającą 1 z kolorów kwiatów (czerwony lub żółty), która sąsiaduje z tą płytką. Zdobywasz 3 punkty za każdą rybę czerwono-żółtą, która sąsiaduje z tą płytką.

KAMIENIE - Zdobywasz punkty za narybek, który sąsiaduje z tą płytką. Za każdą małą rybkę na sąsiadujących płytkach zdobywasz 1 punkt.

ŻABA - Zdobywasz punkty za ważki, które sąsiadują z tą płytką. Za każdą ważkę na sąsiadujących płytkach zdobywasz 1 punkt. 

RZEŹBA - Z im większą liczbą ryb (nie ma znaczenia, jakiego koloru) sąsiaduje ta płytka, tym więcej punktów zdobywasz: 1 ryba = 1 punkt 2 ryby = 3 punkty 3 ryby = 6 punktów 4 ryby = 10 punktów MOTYLE - Zdobywasz 2 punkty za każdą rybę mającą czerwony kolor, która znajduje się w tej samej kolumnie lub w tym samym rzędzie co ta płytka. Uwaga! Nie ma znaczenia, czy ryba jest cała czerwona, czy np. czerwono-żółta – w obu przypadkach zdobywasz punkty. 

ŻÓŁW -  Zdobywasz 5 punktów za każdego żółwia niezależnie od tego, z jakimi płytkami sąsiaduje. 


Może na pierwszy rzut oka zasady mogą wydawać się ciut skomplikowane, ale zapewniam was, że tak nie jest, co nie oznacza, że sama rozgrywka jest banalna. O nie. Zdecydowanie tak nie jest. Tak jak wcześniej napisałam jest to gra logiczna, więc nie obędzie się bez ruszenia naszych szarych komórek, ale właśnie dzięki temu ta gra jest ciekawa, nieprzewidywalna, a każda rozgrywka jest inna od poprzedniej. Można przy niej spędzić wspaniale czas w gronie rodziny lub przyjaciół. 


Wiek graczy: 8+ lat
Liczba graczy: 1 - 4 os. 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
TOP