sobota, 22 października 2022

Basia i przyjaciele - nowości październik

Basia i jej przyjaciele z wydawnictwa HarperKids powracają tym razem w krótkiej książeczce Basia i skarby oraz dłuższym zbiorze opowiadań Basia i przyjaciele Wielka Księga Przygód.
 
Basię oraz jej brata Janka czeka niezapomniana przygoda, którą funduje im Stryj Grześ, czyli człowiek nad wyraz nieprzeciętny, każdy dzień swojego życia spędzający na podróżowaniu w swojej wypełnionej najróżniejszym sprzętem półciężarówce. Stryj postanawia zabrać rodzeństwo na poszukiwanie skarbów na zamku Wawel. Podczas swej wędrówki bohaterowie oglądają rozmaite arrasy i dowiadują się co to w ogóle jest, zachwycają się złotymi skarbami królewskimi, a także oglądają słynny miecz koronacyjny, czyli Szczerbiec. Widok niezliczonych cennych przedmiotów skłania bohaterów do przemyśleń nad istotą skarbów, zastanawiają się co oni mogą nazwać tym mianem i po co w ogóle skarby się gromadzi.

Książka skłania do poszukiwania cennych, choć niekiedy niewielkich skarbów, czyli rzeczy które dla nas mają wyjątkowe znaczenie. Mogą być to ulubiona zabawka, ciepły kocyk, ulubiony posiłek, albo nawet nie musi być to przedmiot, a ważna dla nas więź rodzinna, przyjacielska, albo chociażby wolny czas, którego wartość docenia się tym bardziej, im dłużej żyje się na tym ziemskim padole. Książka uświadamia młodych czytelników, że coś małego, niematerialnego, prostego i niepozornego może być niezwykle cennym skarbem.
Jest to pokaźny zbiór siedmiu różnorodnych opowiadań o przyjaciołach Basi, które również zostały wydane jako oddzielne książki, przeznaczony wyraźnie dla starszych czytelników, gotowych na konfrontację ze sporą ilością tekstu oraz bardziej złożonym, skomplikowanym, niekiedy nawet zawierającym co nieco metafor i ciekawych porównań językiem, jednym zakończeniem otwartym, a przede wszystkim niemałą dawką wielorakich, nie zawsze pozytywnych emocji oraz trudnych, niestety obecnych w świecie bolesnych sytuacji, z którymi każdy z nas musi się prędzej czy później w różnym stopniu skonfrontować.

Każde opowiadanie to historia z życia jednego z przyjaciół, bądź przyjaciółek Basi, którzy zmagają się z często zdumiewająco nieoczywistymi i trudnymi problemami. Szeroka gama doświadczeń bohaterów obejmuje tak infantylne, proste sprawy, jak zakaz korzystania z tabletu jako kara za nieodrobienie lekcji, czy kłótnie podczas dziecięcych zabaw, ale nie tylko. Książka porusza dla wielu osób trudny do przezwyciężenia problem, jakim jest wyniszczający od środka stres przed ważnym występem, czy złość oraz rozdrażnienie wywołane byciem pominiętym, ignorowanym, albo uszczypliwymi, a czasem wręcz okrutnymi uwagami rówieśników. Bohaterowie muszą walczyć ze swoimi emocjami, próbować nad nimi panować, co nie zawsze się udaje. W jednym z opowiadań spotkamy też zagubionego chłopca z innego kręgu kulturowego w obcym dla niego, tajemniczym, niestety czasem złowrogim świecie i związane z tym dotkliwe problemy rasizmu oraz ksenofobii. Pojawiają się też temat rozwodu rodziców i potrzeba każdego dziecka do bliskości rodzica, rozmowy z nim. Książka nie boi się też tematu śmierci, przemijania i przemyśleń nad wartością nie tylko ludzkiego, ale też wszelakiego istniejącego na świecie, nawet najdrobniejszego życia.


Mnogość negatywnych i trudnych, ale ważnych, obecnych w życiu tematów nie sprawia, że jest to książka zdominowana przez smutek oraz zło, wręcz przeciwnie. Bolesne doświadczenia rozwijają bohaterów, otwierają ich umysły, pozwalają lepiej rozumieć świat i tu nie chodzi tylko o rozwój dzieci, ale też rodziców, którzy nie zawsze poświęcają swym dzieciom odpowiednią ilość czasu i uwagi, co niekiedy prowadzi do nieprzyjemnych sytuacji. Cierpiący i zagubieni bohaterowie szczęśliwie mogą liczyć na osoby ze swojego otoczenia i razem przezwyciężać skomplikowane problemy. Opowiadania zawarte w tej książce są przejmujące, poruszające, czasem niepokojące, ale też piękne, ukazujące moc dobrych przyjacielskich relacji oraz rodzinnych więzi, pokazują jak ważna jest rozmowa i słuchanie drugiej osoby oraz otwartość wobec przedstawicieli innych kultur, pouczają o wartości życia i konieczności szanowania innych żyjących z nami na jednej planecie istot.


TOP