czwartek, 27 października 2022

Chcę wiedzieć więcej - Akademia Mądrego Dziecka

Oto dwie książki z wydawnictwa HarperKids dla młodych odkrywców, którzy nieustannie rządni są nowej, fascynującej wiedzy, w tym przypadku związanej z badaniem ludzkich szczątków oraz pracą szpiega. Te książki to: Sekrety zmarłych oraz Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta, obie są z serii Chcę wiedzieć więcej.
Każdy człowiek prędzej czy później musi odejść z tego świata i nic nie da się z tym poniekąd smutnym, aczkolwiek jednak naturalnym faktem uczynić. Można natomiast zachować nieśmiertelną pamięć i w ogóle wiedzę o życiu zmarłego, którą przekazują choćby same szczątki zmarłych, które co niektóre przetrwały do naszych czasów w świetnym stanie, związane z nimi przedmioty, miejsca gdzie spoczywają oraz współczesne techniki ich badania. Właśnie o odkrywaniu i utrwalaniu wiedzy o niekiedy bardzo dawno zmarłych osobach jest książka Sekrety zmarłych.
W tej pięknie wydanej pozycji opisane są niezwykłe odkrycia archeologów, jakimi są szczątki dawno zmarłych osób z różnorodnych części świata, kręgów kulturowych i epok historycznych. Czytelnicy mogą poznać tajemnicze i nigdy do końca wyjaśnione historie życia właścicieli tych ciał, zawody którymi się parali, również stan ich zwłok, zachowane do dziś wyposażenie, ubiór oraz oczywiście okoliczności ich śmierci. W książce opisane są historie najróżniejszych ludzi, zarówno bogatych wpływowych władców, takich jak egipscy faraonowie, jak i mieszkańców starożytnych miast, członków dawno nieistniejących plemion, ludzi dorosłych, ale też dzieci, zmarłych z powodu chorób, ale też brutalnie zamordowanych, odchodzących ze świata w towarzystwie najbliższych, albo w ostatnich swych chwilach zupełnie osamotnionych. Poza informacjami o zmarłych, książka zawiera też wiedzę o społecznościach, do których ci należeli, wyznawanych przez nie religiach, przeprowadzanych obrzędach, tworzonych przez nie miejscach pochówku, opisane są też w niej metody mumifikowania zmarłych oraz działania współczesnych badaczy, takie jak stworzenie trójwymiarowego obrazu nieboszczyka. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to książka dla wrażliwych odbiorców, bowiem znajdziemy w niej dość dokładne i zazwyczaj nieprzyjemne opisy procesów przygotowywania zwłok, między innymi wydobywanie z ciał ich wnętrzności, niekiedy brutalnych i gwałtownych śmierci, spowodowanych różnorodnymi morderstwami, albo katastrofami naturalnymi, bądź nad wyraz podniosłego i przejmującego obrzędu złożenia w ofierze bóstwom piętnastoletniej dziewczyny.

Dla tych poszukiwaczy wiedzy, których nie zrażają te opisy, książka jest fantastycznym, pięknie ilustrowanym źródłem fascynującej wiedzy o ludziach z bardzo dawnych czasów, ich życiu, zwyczajach oraz tajemniczych, często tragicznych losach śmierci.
Zawód szpiega może i nie należy do łatwych, ani bezpiecznych, ale na pewno jest źródłem niezapomnianych przeżyć i zapierających dech w piersiach historii. Nie każdy może zostać tajnym agentem, ale każdy może poczytać o tym fascynującym zawodzie oraz przede wszystkim jego uzdolnionych przedstawicielach oraz ich działaniach, na przykład dzięki książce Jak zostać szpiegiem. Podręcznik tajnego agenta.Książka pełna jest informacji o zawodzie szpiega. W ich skład wchodzą między innymi potrzebne do wykonywania tego zawodu kompetencje zarówno twarde, jak i miękkie, a także praktyczne porady dla młodych szpiegów, czy przykłady wykorzystywanych w różnych czasach historycznych szyfrów. Czytelnik, dzięki lekturze tej książki, dowie się przykładowo, jaka jest różnica między infiltracją a penetracją, jakie są techniki szpiegowania, w co wyposażony musi być każdy porządny tajny agent, co to martwa skrzynka, jakich błędów szpieg musi się wystrzegać, jak przygotować się do misji, albo co robić, gdy zostanie się zdemaskowanym. Nie brakuje oczywiście przykładów prawdziwych szpiegów oraz ciekawostek z ich barwnego życia, obecne są też nawiązania do fikcyjnych, dobrze znanych postaci tajnych agentów. W książce przedstawiony jest ogólny zarys historyczny zawodu szpiega na przestrzeni wieków, a na jej końcu opisane są najsłynniejsze akcje szpiegowskie, a także wypisane są główne agencje wywiadowcze z różnych krajów.Jak zostać szpiegiem to energiczna pozycja, obfitująca w fascynujące ciekawostki, napisana jest swobodnym, niekiedy humorystycznym językiem i opatrzona przyjemnymi, barwnymi ilustracjami, ukazującymi upodobnione do ludzi zwierzęta. Czytając ją można poczuć przypływ takiej ekscytacji, jaką wywołują w nas filmy, książki, czy gry sensacyjne oraz oczywiście historie prawdziwych szpiegów, których liczne historie można poznać, chociażby dzięki tej książce.TOP