wtorek, 18 lutego 2020

Spacer po Burano - Nasza Księgarnia

Moje najlepsze wspomnienia z lat młodzieńczych to wycieczka do Włoszech, w tym również do Wenecji. Gdy się raz tam pojedzie, chce się tam wrócić, tak na pewno zrobię, ale zanim to się stanie mogę sobie powspominać te chwile grając w grę Spacer po Burano wydawnictwa Nasza Księgarnia. 
Wyspa Burano leży wzdłuż Laguny Weneckiej. Jej cechą rozpoznawczą są kolorowe kamienice ciągnące się wzdłuż kanałów. Ciekawostką jest to, że kamienice sąsiadujące koło siebie nie mogą być tego samego koloru. Tak też jest w grze Spacer po Burano.
Spacer po Burano - Nasza Księgarnia 


W skład gry wchodzi:

- 72 kamienic
- 8 dwustronnych kart rusztowań
- 26 kart postaci
- 16 znaczników Pozwolenie na budowę
- 18 monetCelem gry jest zbudowanie, z kart kamienic, pięciu 3 kondygnacyjnych budynków. Ale jak buduje się kamienice?
 Z 3 stosów kamienic wykładamy (wersja 3 osobowa) po 5 kart z każdego stosu. Obok kładziemy karty mieszkańców  oraz turystów.
Każdemu graczowi dajemy 2 karty rusztowań oraz monety o wartości 4. Gracz w swojej turze może wziąć z jednej kolumny 1,2 lub 3 karty. Jeżeli weźmie 1 kartę otrzymuje również 2 monety, jeżeli wybierze 2 karty to dostaje dodatkowo 1 monetę, przy trzech kartach nie dostaje się monet (sposób brania kart, ilość kart jaką można mieć na ręku oraz ilość pieniędzy, które można posiadać dokładnie opisany jest w instrukcji). 


  Mając wybrane karty możemy budować kamienice (dokładne zasady budowania znajdziecie w instrukcji). Pod zbudowaną kamienicą kładziemy wybraną kartę mieszkańca lub turysty. Gdy jeden z graczy ułoży wszystkie pięć kamienic, gra się kończy i podliczane są punkty.Zasady gry są bardzo proste i czytelnie opisane w instrukcji, na co zwracam dużą uwagę, ponieważ nie znoszę czytać niejasne instrukcje, które przyprawiają o ból głowy, a koniec końców okazuje się, że gra jednak jest prosta. Tutaj takiego problemu nie ma.

Co do rozgrywki, nasz Spacer po Burano zapewni nam rozrywkę intelektualną. Jest to typ gry w której bez myślenia, strategii, nie zajdziemy za daleko. Na początku możemy uzyskiwać słabe wyniki, ponieważ trzeba trochę czasu, żeby zapoznać się z kartami, zobaczyć na jakie elementy warto zwracać uwagę, co jest najlepiej punktowane oraz dokładnie należy przemyśleć jakie postacie warto położyć przy danej kamienicy. Gra zmusza do myślenia, ale nie jest ona bardzo trudna, wystarczy skupienie, spostrzegawczość i trzeźwa kalkulacja.


W tej grze nie widzę typowej negatywnej interakcji, dlatego gra jest spokojna, bez kłótni. Oczywiście mogą być pewne starcia między uczestnikami, jeżeli inny uczestnik zabawy zabierze nam kartę, która i nam pasuje. Ogólnie gra jest bardzo przyjemna i wciągająca.

Gra ta posiada opcję gry jednoosobowej.

Wiek graczy: +10 lat
Liczba graczy: 1-4 os.
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia


TOP