poniedziałek, 10 lutego 2020

Moje dziecko nie radzi sobie z pracą domową, czyli czy praca domowa jest potrzebna?

Temat pracy domowej wywołuje duże emocje wśród rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Część z nich uważa, że prac domowych zadawanych dzieciom jest zbyt dużo, przez co dzieci nie mają czasu na odpoczynek, poszerzanie własnych zainteresowań albo zwykłą zabawę. Natomiast druga strona przytacza argumenty, że bez pracy nie ma kołaczy. Żeby dobrze przyswoić przerabiany materiał należy wykonywać dużo ćwiczeń. 
Nie wszyscy zgadzają się z opinią, że bez prac domowych dzieci nie osiągną dobrych wyników w nauce. Niektórzy eksperci wychodzą z założenia, że dzieci, które nie mają problemu z opanowaniem programu nie potrzebują powtarzać go w domu, natomiast te które nie rozumieją np. zagadnień z przedmiotów ścisłych i tak nie będą potrafiły rozwiązać pracy domowej. W takich wypadkach  szukają odpowiedzi w internecie i bezmyślnie przepisują rozwiązane zadania. 


Osobiście uważam, że prawda leży po środku. Byłoby idealnie, gdyby system nauczania pozwalał na uczenie się tylko i wyłącznie w szkole. Idealnie byłoby gdyby klasy były maksymalnie 10 osobowe, a nauczyciel mógł tak pracować w szkole i poświęcać czas na indywidualne podejście do swoich uczniów, żeby dzieci nie musiały pracować w domu, do późnych godzin ślęcząc nad pracami domowymi. Niestety do tak idealnego systemu edukacyjnego nam daleko i musimy dostosować się do panującej rzeczywistości, w której dzieci mają zadawane prace domowe a my rodzice często musimy się douczać, żeby im w nich pomóc.Tutaj napotykamy na kolejny problem, czyli poziom wiedzy rodziców. Sama muszę się przyznać, że nie jestem asem z matematyki czy też chemii. Nie zawsze też możemy dziecku zapewnić fachową płatną pomoc. Co wówczas? Czy jesteśmy bezsilni w takiej sytuacji? 

W czasach internetu nie jest problemem wyszukać gotowe rozwiązania zadań domowych, ale  czy jesteśmy pewni, że są one prawidłowe. Czy oto chodzi, żeby je bezmyślnie przepisywać? Nie, nie takie jest założenie prac domowych. W rozwiązaniu tego problemu przychodzi nam z pomocą serwis Odrabiamy.pl Znajdziemy w nim rozwiązania zadań i ćwiczeń z książek używanych aktualnie w polskich szkołach. Zadania są rozwiązane i wyjaśnione przez nauczycieli. Nie, nie namawiam was do bezmyślnego przepisywania zadań!

Tak jak wcześniej napisałam, w serwisie Odrabiamy.pl znajdziecie rozwiązania zadań wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem krok po kroku.  Dzięki takiemu systemowi, w przypadku młodszych dzieci, rodzic może najpierw sam zapoznać się z zadaniem i jego wyjaśnieniem, a następnie może wyjaśnić je dziecku. W przypadku starszych dzieci mogą one same  sprawdzać sobie, czy dobrze zrobiły, albo szukać błędu oraz jego przyczyny. Natomiast gdy całkowicie nie potrafią rozwiązać jakiegoś zadania, dzięki temu serwisowi zostaną przeprowadzeni przez cały proces myślowy. Czasami wystarczy mała podpowiedź, żeby dziecko zrozumiało dane zagadnienie. Na tym bazuje ten serwis, na małych podpowiedziach.

Dodatkowo na stronie znajduje się baza wiedzy z matematyki, przydatna przy rozwiązywaniu zadań domowych oraz nauce do sprawdzianów.
Prace domowe są potrzebne do przećwiczenia materiału, którego nie rozumiemy albo nie opanowaliśmy w 100%, ale tylko i wyłącznie, gdy dziecko będzie miało pomoc w wyjaśnieniu nurtujących go zagadnień, problemów. Tak właśnie jest w serwisie Odrabiamy.pl. Tutaj znajdziecie nie tylko gotowe rozwiązanie, lecz również dokładne opisy do zadań. Warto zapoznać się z tym serwisem i samemu zdecydować, czy wam się on podoba i czy będzie wam przydatny. Dla mnie jest to duże ułatwienie, szczególnie z takich przedmiotów jak matematyka czy też język angielski, w których nie jestem ekspertem. Dzięki temu serwisowi mogę sprawdzać pracę domową córki i, w razie potrzeby, naprowadzać ją na właściwe rozwiązania.


A Wy jaki macie pogląd na pracę domową? Czy Wasze dzieci mają dużo zadawane do domu? Jak sobie z tym radzą?

Artykuł sponsorowany
TOP